123ru.net
World News in Macedonian

Новости за 02.01.2020

Грција, Кипар и Израел потпишаа договор за гасовод

SlobodnaEvropa.mk 

Грција, Кипар и Израел потпишаа договор за изградба на гасоводот EastMed за  испорака на гас од источниот Медитеран кон Европа и покрај противењето на Турција за договорот. На церемонијата на потпишувањето на договорот за изградба на гасоводот во Атина, присуствуваа премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис, претседателот на Кипар Никос Анастасиадис и премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху "Ова е многу значаен енергетски проект кој претставува круна на една многу значајна трилатерална соработка во енергетиката... Читать дальше...

Пожари во Австралија, Нов Јужен Велс прогласи вонредна состојба

SlobodnaEvropa.mk 

Владата на австралискиот Нов Јужен Велс прогласи седумдневна вонредна состојба како одговор на ескалацијата од пожари. Потикнати од високите температури и силниот ветер, над 200 пожари горат низ Нов Јужен Велс и државата Викторија. „Приоритет денес е борбата против пожарите и евакуацијата, овозможување безбедност за луѓето“, рече австралискиот премиер Скот Морисон пред новинарите кој дополни дека: „Постојат делови и од Викторија и од Нов Јужен Велс кои се целосно уништени, без електрика и комуникација“. Читать дальше...

Турските пратеници одобрија испраќање трупи во Либија

SlobodnaEvropa.mk 

Турскиот парламент го одобри распоредувањето на трупи во Либија за да и помогне на владата во Триполи, поддржана од ООН. Турските пратеници со 325 гласа за и 184 против на седницата за вонредни состојби  овозможија едногодишен мандат за распоредување на трупите. Има загриженост дека турските сили би можеле да го влошат конфликтот во Либија. Владата со седиште во Триполи на премиерот Фајез Сарај се бори за моќ против ривалската администрација предводена од генералот Калифа Хафтар. Силите лојални на воениот лидер - кого го поддржуваат Египет... Читать дальше...
За СДСМ прифатливо Чулев да биде министер за внатрешни работи

SlobodnaEvropa.mk 

СДСМ соопшти дека со предлогот за технички министер за внатрешни работи да биде Наќе Чулев , не се крши уставот .  "Со овој предлог на ВМРО ДПМНЕ не се крши Уставот, не станува збор за воено или униформирано лице, и не е под обвинение. Со тоа се исполнети условите предлогот да оди на гласање во Собранието заедно со целата преодна Влада која треба да ги спроведе изборите на 12 април" наведуваат од СДСМ.  Пред еден час опозициската ВМРО ДПМНЕ соопшти дека Наќе Чулев од Агенцијата за разузнавање... Читать дальше...

Ангеловска: Со мој ДДВ раст од 59 проценти на наплатата

SlobodnaEvropa.mk 

Министерката за финансии Нина Ангеловска изјави дека резултатите од наградната игра Мој ДДВ  се и над очекувањата. За 15 дена во декември, откако почна наградната игра се скенирани онолку сметки колку што во претходниот период се скенирале просечно за еден месец  "Од јули минатата година просечно месечно се скенирале по осум милиони фискални сметки. Сега само во декември имаме 12,5 милиони фискални сметки, односно раст од над 53 проценти. Ако го земеме периодот од 15 декември до 31 декември имаме осум милиони скенирани фискални сметки... Читать дальше...

Наќе Чулев предлог на ВМРО-ДПМНЕ за министер за внатрешни работи

SlobodnaEvropa.mk 

Наќе Чулев од Агенцијата за разузнавање е новиот предлог на ВМРО-ДПМНЕ за министер за внатрешни работи во техничката влада, потврдија за Радио Слободна Европа извори од опозициската партија.  Претходно, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на прес конференција рече дека во текот на денешниот ден ќе предложи ново име кандидат за технички министер за внатрешни работи. Тој, како што најави, името ќе го обелоденел откако ќе ги заврши последните консултации со премиерот Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети... Читать дальше...

Костадинов: Мицкоски да предложи кандидат во согласност со Уставот

SlobodnaEvropa.mk 

Портпаролот на СДСМ и пратеник во Собранието Костадин Костадинов денеска го повика претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да предложел кандидат за министер за внатрешни работи кој ќе бил во согласност со Уставот. Ние сме спремни утре да избереме техничка влада, рече Костадинов, кој не коментираше ништо дополнително додека не го виделе конкретниот предлог од опозицискиот лидер. Претходно претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски најави дека во текот на денешниот ден ќе предложи ново име кандидат за технички министер за внатрешни работи. Читать дальше...

Радман: Очекувањата за датум за ЕУ да се усогласат со реформите

SlobodnaEvropa.mk 

Шефот на хрватската дипломатија Гордан Грлиќ Радман изјави дека се големи очекувањата од Самитот на Европска Унија во Загреб во мај, на кој главна тема ќе биде проширувањето со земјите од Западен Балкан, но оти истите мора да бидат усогласени со степенот на реформи што сакаат да ги постигнат земјите. „Треба да се управува со очекувањата, а од друга страна ние ќе го поддржиме тоа што е реално и можно. Процесот на влегување во ЕУ не е од денес за утре и ние работевме силно и тешко на исполнувањето на сите критериуми и мерила“... Читать дальше...


Мицкоски ќе предложи нов министер за внатрешни работи

SlobodnaEvropa.mk 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на прес конференција попладнево рече дека во текот на денешниот ден ќе предложи ново име кандидат за технички министер за внатрешни работи. Тој тоа ќе го стори откако ќе ги заврши, како што рече, последните консултации со премиерот Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети. До ова дојде откако владата го одби како неуставен предлогот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки кој доаѓа од АРМ да биде на чело на МВР. Според Мицкоски, премиерот Заев и актуелниот министер... Читать дальше...

Три жени под истрага за пожарот во зоолошката во Германија

SlobodnaEvropa.mk 

Три жени се под истрага дека со пуштањето на хартиени балони со свеќи во нив за новогодишните празници го предизвикале пожарот во германската зоолошка градина во кој загинаа повеќе од 30 животни, соопштија властите. Како што јавува агенцијата Асошиејтед прес се работи за мајка со нејзините две ќерки на возраст од 30 до 60 години. Жените се жители на западниот град Крефелд во кој и се случи пожарот. Тие се под истрага за подметнување пожар од небрежност за што им се заканува казна затвор од најмалку пет години. Читать дальше...

По изјавата на Трамп, Иран тврди дека не се плаши од војна

SlobodnaEvropa.mk 

Иранските воени лидери испратија предупредување до Вашингтон откако американскиот претседател Доналд Трамп рече дека Техеран е одговорен за антиамериканските протести во Ирак. Генералот Хосеин Салам, прв човек на Иранската револуционерна гарда, рече дека тие не ја водат земјата кон војна, но дека не се плашат од која било војна и оти и порачуваат на Америка да зборува коректно со иранската нација. „Имавме сила да ги победиме неколкупати и не сме загрижени“, рече тој денеска зборувајќи во југозападниот град Ахваз. Читать дальше...

Илегалните премини на балканската рута двојно зголемени

SlobodnaEvropa.mk 

Унгарските власти и Европската агенција за гранична и крајбрежна стража (Фронтекс) наведуваат дека во текот на 2019 година двојно е зголемен бројот на илегални гранични премини на така наречената балканска рута во однос на 2018 година. Според порталот „Балканска безбедносна мрежа“ советникот за национална безбедност на премиерот на Унгарија, Ѓерѓ Баконди објави дека бројот на обиди за илегални премини од Балканот кон таа земја во 2019 година достигнал 13.000, што е двојно повеќе од пред една година. Читать дальше...

Турскиот парламент ќе гласа за праќање на војска во Либија

SlobodnaEvropa.mk 

Пратениците во парламентот во Турција денеска се очекува да гласаат за испраќање на војници во Либија како поддршка на тамошната влада која е поддржана и од Обединетите нации. Парламентарците се очекува да гласаат за предлогот на итна седница и покрај загрижувањата дека присуството на турската војска може да го заостри либискиот конфликт. Владата на премиерот Фајез Сарај со седиште во Триполи се бори против ривалската група со седиште на истокот која е предводена од генералот Калифа Хафтар.Силите лојални на генералот пак се поддржани од Египет... Читать дальше...

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во Ингушетија

SlobodnaEvropa.mk 

Терористичката група Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во рускиот северен кавкаски регион Ингушетија во кој беше убиен еден полицаец. Двајца млади мажи се влетаа со својата кола во полицаецот на 31 декември, а потоа нападнаа други полициски службеници во главниот град на Ингушетија Магас. Регионалните власти соопштија дека еден полицаец загинал, а тројца други се повредени во инцидентот, во кој еден од напаѓачите е загина, а другиот е повреден и се наоѓа во болница. Исламска држава... Читать дальше...

Ирачката парамилиција се повлече од амбасадата на САД во Багдад

SlobodnaEvropa.mk 

Ирачката војска соопшти дека проиранските парамилитантни групи се повлекле од американската амбасада во Багдад два дена откако толпата го нападна комплексот поради што американските власти испратија неколку стотици дополнителни војници во регионот. Соопштението на командата на ирачката војска следува откако вчера Народните мобилизациски сили ги повикаа своите поддржувачи да се повлечат од комплексот. Групата во која најголем дел се припадници на шиитската милиција беше една од главните организатори... Читать дальше...

СДСМ и ВМРО ДПМНЕ согласни Чулев да биде министер за внатрешни работи

SlobodnaEvropa.mk 

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ Наќе Чулев да биде технички министер во министерството за внатрешни работи е прифатлив за СДСМ. Денешното усогласување на партиите за тоа кој ќе биде технички министер за внатрешни работи отвори пат новата преодна влада да биде избрана утре.

Македонија стана Северна, а „Рекет“ го урна СЈО

SlobodnaEvropa.mk 

На почетокот на годината беа изгласани измените во Уставот со кои новото име на државата стана Република Северна Македонија. Се одржаа претседателски избори на кои победи Стево Пендаровски. Земјата е на чекор до НАТО, но по „топлата“ препорака од мај, стигна „студеното“ НЕ од ЕУ. Сепак се чини дека најголемо интересирање кај јавноста предизвика аферата Рекет.

Постигнат договор за нова влада на Австрија

SlobodnaEvropa.mk 

Поранешниот австриски конзервативен канцелар Себастијан Курц чија партија победи на парламентарните избори во септември, постигна синоќа коалицски договор за формирање влада со Зелените. Владата на Курц падна по 18 месеци поради корупциски скандал во која беше инволвирано раководството на тогашниот екстремнодесничарски коалициски партнер ФПО.

Мигрантите во неволја поради студениот бран во Грција

SlobodnaEvropa.mk 

Снегот, силниот ветар и студените ноќи што деновиве ја зафатија Грција им го отежнаа животот на мигрантите и бегалците кои се сместени во кампот во Малакаса, на 35 километри од Атина. Некои од нив поради здравствени проблеми мораа да го напуштат кампот.

Помпео ја одложи посетата на Украина поради Ирак

SlobodnaEvropa.mk 

Шефот на американската дипломатија Мајк Помпео ја одложи посетата на Украина за да ја „следи ситуацијата“ во Ирак каде што проирански демонстранти ја нападнаа американската амбасада во Багдад. Помпео ја одложи светската турнеја во текот на која, освен Украина, требаше да ги посети Белорусија, Казахстан, Узбекистан и Кипар. Во меѓувреме, сите проирански демонстранти кои беа собрани во близина на американската амбасада во Багдад се повлекле. Претседателот Доналд Трамп го обвини Иран за нападот врз амбасадата во Багдад... Читать дальше...

Нетанјаху ќе бара имунитет од судско гонење

SlobodnaEvropa.mk 

Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху најави дека ќе побара од парламентот имунитет од судско гонење во три корупциски скандали. Неговата најава уследи по неколкумесечното избегнување да одговори на прашањето кои се неговите намери. Врз основа на измени на законите пратениците во израелскиот парламент немаат автоматски имунитет од судско гонење туку мораат да го бараат по што за тоа се изјаснуваат другите пратеници. Кога Нетанјаху ќе го поднесе барањето процесот против него се замрзнува се до одлуката на парламентот.

Во Црна Гора продолжија протестите против верскиот закон

SlobodnaEvropa.mk 

Во Црна Гора и синоќа беа одржани протестни поворки против Законот за слбода на вероисповедта. Повеќе илјади граѓани се собраа во Подгорица, како и во други градови во земјата. На собирите е порачано дека православните верници трпеле голема неправда. До овие протести доаѓа откако во црногорскиот парламент беше донесен законот со кој, меѓу другото, се бара од верските организации да покажат дека го поседуваат иметот од пред 1918 година, инаку тој имот оди во рацете на државата.

Проширувањето и Брегзитот, приоритети на хрватското претседавање со ЕУ

SlobodnaEvropa.mk 

Прошируваето на Европската унија и Брегзитот ќе бидат приоритети на Хрватска за време на нејзиното шестмесечно претседавање со Унијата, изјави шефот на хрватската дипломатија Горан Грлиќ Радман. Хрватска која е најмладата членка на ЕУ има, како што рече Радман, „многу работа и важна задача за да овозможи исполнување на интересите на земјите членки, особно во врска со организацијата на нивните односи со Британија“. Во врска со проширувањето тој изјави дека „и покрај големите очекувања на земјите кандидати... Читать дальше...

Времето денеска: сончево и постудено

SlobodnaEvropa.mk 

Ќе биде сончево и постудено со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец, особено изразен во југоисточните делови. Утринската температура ќе биде од минус 10 до два, а дневната од нула до девет степени. Во Скопје и околината слично време. Утринската температура ќе биде минус три, а дневната ќе достигне до пет степени.

123ru.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в режиме онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас.