123ru.net

World News in Albanian

Новости от Sportsweek.org

Sportsweek.org

Первые новости сегодня

Twitter: Më se 670 mijë amerikanë i kanë lexuar postimet ruse

Rrjeti Twitter thotë se përpjekjet për të ndikuar në zgjedhjet presidenciale amerikane të vitit 2016... Читать дальше...

Все новости

Vuçiq porosit serbët: Qëndroni në Kosovë

Evropaelire.org 

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq po qëndron sot në Kosovë. Ai ka vënë kurorë në vendin ku është vrarë Oliver Ivanoviq. Vuçiq ka takuar përfaqësuesit politikë të serbëve të Kosovës, ndërsa më pas, ai ka mbajtur konferencë për medie.(Video: Bujar Tërstena)

Nga dhuna në Kashmir janë vrarë së paku pesë vetë

Evropaelire.org 

Së paku katër civilë dhe një ushtar janë vrarë nga zjarri ndërkufitar përgjatë kufirit të kontestuar në Kashmir, kanë thënë zyrtarët e Pakistanit dhe ata të Indisë. Një zëdhënës i ushtrisë së Indisë tha se sot është vrarë një ushtar i Indisë, derisa ka vazhduar dhuna vdekjeprurëse nga të dy palët, edhe për të katërtën ditë me radhë. Policia e Indisë tha se tre civilë janë vrarë, po ashtu. Ministria e jashtme e Pakistanit ka njoftuar se një civil 60 vjeçar është vrarë. Ka pasur të plagosur nga të dy palët. Читать дальше...

Pence në Egjipt në kuadër të turneut në Lindjen e Mesme

Evropaelire.org 

Zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, ka arritur në Egjipt, në vendin e parë që e viziton në kuadër të turneut të tij në Lindjen e Mesme. Ky turne ishte ishte shtyrë pasi në gjithë botën arabe ka pasur pakënaqësi për vendimin e Uashingtonit për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. Pence sot arriti në kryeqytetin Kajro në Egjipt për të biseduar me presidentin e këtij vendi, Abdel-Fattah el-Sisi, që pritet të fokusohen në siguri dhe përpjekje kundërterroriste. Më vonë ai udhëton për në Jordani dhe nesër pritet ta vizitojë Izraelin. Читать дальше...
CPJ: Dënohet mbyllja e zyrës së REL-it në Pakistan

Evropaelire.org 

Grupi Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve (CPJ), e ka dënuar mbylljen e Zyrës së Radio Mashaalit, që vepron në kuadër të Radios Evropa e Lirë (REL) në Islamabad të Pakistanit, duke e vlerësuar si “kërcënim direkt ndaj lirisë së shtypit” në Pakistan. “Urdhëri për mbylljen e Radio Mashaalit është lëvizje tejet e rreptë e autoriteteve të Pakistanit dhe kërcënim direkt për lirinë e shtypit”, tha Stevan Butler nga sektori për Azinë i Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve. Ai mëtutje ka theksuar se kjo radio, që vepron në kuadër të Radios Evropa e Lirë/Radio Liria, “është burim i rëndësishëm i informacionit dhe duhet të lejohet ta vazhdojë operimin pa vonesë”. Читать дальше...

Vizita e Vuçiqit në Kosovë

Evropaelire.org 

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka porositur në Kosovë se Serbia do të japë gjithçka nga vetja për ta ruajtur paqen, se do të bëjë gjithçka që mospajtimet shumëshekullore me shqiptarët të zgjidhen, që të sigurohet paqe dhe siguri e qëndrueshme për të gjitha familjet serbe dhe shqiptare.(Video: Bujar Tërstena)

Presidenti i Serbisë viziton Kosovën

Evropaelire.org 

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka porositur në Kosovë se Serbia do të japë gjithçka nga vetja për ta ruajtur paqen, se do të bëjë gjithçka që mospajtimet shumëshekullore me shqiptarët të zgjidhen, që të sigurohet paqe dhe siguri e qëndrueshme për të gjitha familjet serbe dhe shqiptare.(Video: Bujar Tërstena)

Policia e Kosovës demanton mediet serbe

Evropaelire.org 

Policia e Kosovës ka reaguar lidhur me disa shkrime në mediet, kryesisht ato serbe, të cilat “kanë shkruar se në Llapna Sellë janë shoqëruar shqiptarë, të cilëve iu janë marrë armë”. Lidhur me këto shkrime Policia e Kosovës, përmes një komunikate për medie ka sqaruar se pjesëtarët e saj kanë ndaluar një automjet civil që ka qarkullimin në rrugë.  “Rreth 13 e 5 minuta, njësia në lëvizje, e cila ka qenë në para përcjellje të përfaqësuesve nga delegacioni i Serbisë, i cili ka qenë duke shkuar në drejtim të Graçanicës, saktësisht në dalje të autostradës në Vetërnik, kanë ndaluar një veturë civile e cila ka penguar qarkullimin e automjeteve zyrtare.Vozitësi i automjetit është ndaluar nga zyrtarët policor, përderisa automjetet zyrtare me delegacionin e përfaqësuesve nga Serbia kanë vazhduar sipas agjendës, pa incidente dhe nuk bëhet fjalë për gjetje të ndonjë arme”, thuhet në komunikatën e Policisë së Kosovës. Читать дальше...

Erdogan: Ka filluar operacioni ushtarak në Afrin të Sirisë

Evropaelire.org 

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, thotë se ka filluar operacioni ushtarak tokësor në Afrin të Sirisë, ndërsa një operacion tjetër do të bëhet në vendin e afërt, Manbij. Gjatë deklaratës së sotme në provincn perëndimore Kutahya, para anëtarëve të partisë së tij AK, zoti Erdogan nuk ka specifikuar nëse kjo do të thotë se trupat e Turqisë e kanë kaluar kufirin. Sot më herët, ushtria e Turqisë tha se është hakmarrë kundër zjarrit brenda në Turqi, që ka ardhur nga matanë kufirit në Afrin... Читать дальше...


Trump i fajëson demokratët për mbylljen e qeverisë

Evropaelire.org 

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, i ka fajësuar ligjvënësit demokratë për mbyllje të qevrisë federale, që filloi pas mesnatës nga e premtja në të shtunën, meqë Shtëpia e Bardhë dhe Kongresi dështuan të arrijnë marrëveshje për legjislacionin e financimit. “Demokratët janë shumë më të brengosur për imigrantët ilegalë se se për ushtrinë tonë të madhe ose sigurinë në kufrin tonë të rrezikshëm jugor”, ka shkruar Trump sot herët në mëngjes, në rrjetin Twitter. “Ata kanë mundur të bëjnë marrëveshje, por në vend të kësaj, kanë vendosur të luajnë politika të mbylljes”, tha Trump. Читать дальше...

Mattis: Rusia dhe Kina janë “fuqi revizioniste”

Evropaelire.org 

Sekretari amerikan i mbrojtjes, Jim Mattis, i ka quajtur “fuqi revizioniste” Rusinë dhe Kinën dhe tha se në fokus të strategjisë ushtarake të Shteteve të Bashkuara është ndryshimi nga terrorizmi dhe kthimi kah ajo që ai vlerësoi se është “garë e madhe e fuqive”. Këto komente ai i ka bërë dje derisa e ka zbuluar Strategjinë e Mbrojtjes Kombëtare të Pentagonit, që është dokument madhor politik, i cili shërben si udhërrëfim për planifikuesit ushtarakë amerikanë gjatë viteve të ardhshme. Në fjalimin e tij, zoti Mattis ka sinjalizuar se Departamenti i mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara po kalon nga fokusi në terrorizëm, që i kishte preokupuar planifikuesit amerikanë për afro 17 vite, prej sulmeve terroriste kundër Shteteve të Bashkuara, më 11 shtator të vitit 2001. Читать дальше...

Turqi: Hakmarrje pas zjarrit të luftëtarëve kurdë në Siri

Evropaelire.org 

Ushtria e Turqisë thotë se është hakmarrë pas të shtënave nga armët e zjarrit brenda territorit të Turqisë, nga enklava e kontrolluar nga kurdët në pjesën veriperëndimore të Sirisë. Ushtria tha sot në një deklaratë të shkurtër se është përgjigjur ndaj “zjarrit provokues” dyditor nga rajoni Afrin, i cili mendohet se është nën kontroll të Njësiteve të Mbrojtjes Popullore Kurde (YPG). Ushtria e Turqisë nuk ka dhënë më tepër detaje. Ankaraja konsideron se grupi YPG është organizatë terroriste. Ministri i mbrojtjes i Turqisë... Читать дальше...

Twitter: Më se 670 mijë amerikanë i kanë lexuar postimet ruse

Evropaelire.org 

Rrjeti Twitter thotë se përpjekjet për të ndikuar në zgjedhjet presidenciale amerikane të vitit 2016, ishin më të gjëra se sa mendohej fillimisht, pasi 677,775 amerikanë i kanë përcjellur ose u kanë pëlqyer postimet e publikuara nga një grup famëkeq rus. Kompania ka njoftuar mbrëmë se i ka gjetur dhe i ka shlyer 1,062 faqe të tjera të lidhura me entitetin, Internet Research Agency nga Shën Petersburgu, e cila shpeshherë është përshkruar si grup famëkeq i lidhur me presidencën e Rusisë. Twitter tha se nga faqet ruse në Twitter janë postuar 175,993 shkrime në 10 javë para zgjedhjeve në nëntor të vitit 2016, ndërsa mesatarisht 8.4% e tyre kishte të bënte me zgjedhje. Читать дальше...

Zuckerberg: Prioritet u jepet lajmeve të besueshme

Evropaelire.org 

Rrjeti Facebook ka shpallur se do t’i mbështes burimet e lajmeve që duken se janë të besueshme. Bashkëthemeluesi dhe shefi ekzekutiv i Facebookut, Mark Zuckerberg, mbrëmë ka thënë se do tu jepet “prioritet lajmeve që janë të besueshme, informative dhe lokale”. Kompania tha se anëtarët e saj do ta përcaktojnë se si do të rangohen organizatat mediale, sipas kushteve të besueshmërisë. Kjo lëvizje është përpjekja më e re e këtij rrjeti social për ta luftuar përhapjen e të ashtuquajturave lajme të rrejshme dhe propagandës. Читать дальше...

Vuçiq: Paqja e serbëve në Kosovë, interes i Serbisë

Evropaelire.org 

Paqja dhe mbijetesa e serbëve në Kosovë është interes i Serbisë, ka porositur presidenti i Serbisë, Aleksadar Vuçiq, i cili po qëndron për vizitë në Kosovë. Ai është takuar me përfaqësuesit politikë dhe institucionalë të serbëve të Kosovës, në një takim të mbyllur, në Fakultetin e Shkencave Teknike në Mitrovicën veriore. “Puna e jonë ka qenë që edhe sot të flasim për projektet e reja. Kemi folur për njësitë e reja banesore. Kemi folur për atë se si të ndihmojmë edhe me para dhe në çfarëdo mënyre tjetër politike zhvillimin e mëtejmë të veriut të Kosovës. Читать дальше...

Vuçiq viziton Kosovën

Evropaelire.org 

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të qëndrojë për vizitë njëditore në Kosovë. Vuçiq vjen në Kosovë katër ditë pas vrasjes së Oliver Ivanoviqit, siç ka paralajmëruar ai, për të biseduar me serbët. Sipas planit të vizitës është paraparë që Vuçiq, fillimisht do të qëndrojë në veri të Kosovës, ku do ta vizitojë Manastirin e Banjskës e më pas në Fakultetin e Shkencave Teknike, në një takim të mbyllur, do të bisedojë me përfaqësuesit politik dhe institucional të serbëve të Kosovës. Ndonëse në agjendën e tij nuk është paralajmëruar, pritet që Vuçiq të vendosë kurorë para zyrës së Iniciativës qytetare “Liri, Demokraci, Drejtësi”, aty ku është vrarë lideri i këtij subjekti politik, Oliver Ivanoviq. Читать дальше...

Vuçiq: Do të shkëmbejmë informacione për vrasjen e Ivanoviqit

Evropaelire.org 

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka porositur në Kosovë se Serbia do të japë gjithçka nga vetja për ta ruajtur paqen, se do të bëjë gjithçka që mospajtimet shumëshekullore me shqiptarët të zgjidhen, që të sigurohet paqe dhe siguri e qëndrueshme për të gjitha familjet serbe dhe shqiptare. Ai e ka bërë këtë deklaratë para Manastirit në Banjska, ku edhe e ka nisur vizitën e tij në Kosovë. Vuçiq i ka porositur serbët e Kosovës se duhet të mbesin dhe mbijetojnë në vatrat e tyre, duke thënë se për këtë do t’i ndihmojë shteti i Serbisë. Читать дальше...

SHBA: Mbyllje e qeverisë pas dështimit për arritje të marrëveshjes

Evropaelire.org 

Mbyllja e qeverisë së Shteteve të Bashuara ka hyrë në fuqi pas mesnatës nga e premtja në të shtunën, meqë Shtëpia e Bardhë dhe Kongresi dështuan të arrjnë marrëveshje për legjislacionin e financimit për ta mbajtur qeverinë funksionale. Dhoma Përfaqësuese e Kongresit e kishte miratuar legjislacionin për zgjatjen e financimit deri më 16 shkurt, por Senati dështoi të votojë për këtë masë para mesnatës së mbrëmshme. Demokratët e Senatit e bllokuan votimin e masës së përkohshme të financimit, në përpjekje për t’i detyruar republikanët që të zhvillojnë negociata për marrëveshje për mbrojtjen e afro 700 mijë migrantëve nga dëbimi, të cilët kanë arritur në Shtetet e Bashkara si fëmijë dhe kanë qëndruar ilegalisht. Читать дальше...

Bugajski: Rusia, lojtar negativ në raportet Serbi - Kosovë

Evropaelire.org 

“Rusia nuk është palë neutrale në çështjen e dialogut. Ajo është, do të thoja, një lojtar negativ në raportet ndërmjet Serbisë dhe Kosovës”, thotë Janusz Bugajski, ekspert për Ballkanin nga Qendra për Analiza të Politikës Evropiane (CEPA), me seli në Uashington.

Konjufca e Ahmeti, me mision pajtimi në Vetëvendosje

Evropaelire.org 

Deputeti Glauk Konjufca dhe kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, janë përzgjedhur nga Kryesia e Lëvizjes Vetëvendosje për të negociuar ndërmjet dy 'grupeve' brenda Lëvizjes, në përpjekje të gjetjes së një zgjidhjeje për problemet dhe ndasitë që e kanë përfshirë këtë subjekt politik. Zyrtarët nga Vetëvendosje, thonë për Radion Evropa e Lirë se mospajtimet e brendshme, janë duke i trajtuar dhe, siç thonë ata, për to ka zgjidhje. Glauk Konjufca thotë se përmes diskutimeve dhe shtrimit të problemeve brenda forumeve, atij të Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, dhe të Grupi Parlamentar, po shqyrtohen mundësitë e gjetjes së një zgjidhje të kënaqshme, për atë se si do të duket Vetëvendosje në të ardhmen. Читать дальше...

Faktorët që i japin brishtësi sigurisë në Kosovë

Evropaelire.org 

Zhvillimet politike rreth Gjykatës Speciale dhe ngjarjet e fundit, siç ishte vrasja e Oliver Ivanoviqit, konsiderohet se po e sfidojnë gjendjen e përgjithshme dhe sigurinë në Kosovë. Autoritetet shtetërore, kanë konstatuar se gjendja është e qetë dhe e qëndrueshme, pa indikacione të përkeqësimit. Por, sipas ekspertëve nga fusha e sigurisë, ka disa faktorë që e bëjnë mjaft të brishtë situatën e përgjithshme. Vrasja e politikanit serb në veri të Mitrovicës, Oliver Ivanoviq, përpjekja e një grupi të deputetëve për shfuqizimin e Gjykatës Speciale për krime të luftës që po shihet si cenim i raporteve me faktorin ndërkombëtar, si dhe përplasjet e brendshme rreth ratifikimit të Marrëveshjes së demarkacionit të kufirit ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, mbeten çështjet jo vetëm më të diskutuara në skenën politike, por edhe të tensioneve. Читать дальше...