123ru.net

World News in Albanian

Новости от Sportsweek.org

Sportsweek.org
Октябрь
2018

Все новости

Gjendet mjet shpërthyes në shtëpinë e Sorosit në Nju Jork

Evropaelire.org 

Autoritetet amerikane thonë se kanë shkatërruar një letër-bombë të gjetur jashtë shtëpisë së miliarderit George Soros në Nju Jork, Pakoja ishte gjetur më 22 tetor në kutinë postare nga një punëtor i Sorosit i cili kishte lajmëruar autoritetet. Policia thotë se një ekip i specializuar më pas ka shpërthyer bombën në mënyrë të sigurt në një pjesë malore aty pranë. New York Times ka raportuar se Soros nuk gjendej në shtëpi në momentin e incidentit, i cili tashmë po hetohet nga FBI. Biznesmeni dhe filantropi 88-vjeçar Soros, i lindur në Hungari, ka shpenzuar miliarda dollarë për të promovuar demokracinë dhe të drejtat e njeriut në mbarë botën. Читать дальше...

Thaçi e Haradinaj thonë se Palmer rikonfirmoi mbështetjen e SHBA-së për Kosovën

Evropaelire.org 

Zëvëndësndihmës Sekretari amerikan i Shtetit Metthew Palmer siguroi udhëheqësit e institucioneve të Kosovës, se SHBA-ja mbështetë dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Zyrtari i lartë amerikan qëndroi sot në Prishtinë, në kuadër të një turi në vendet Ballkanit, ku paraprakisht vizitoi Serbinë e më pas edhe Maqedoninë. Takimet me presidentin Hashim Thaçi dhe kryeministrin Ramush Haradinaj ishin të mbyllura dhe nuk kishte deklarata për media, mirëpo detajet e bisedimeve u bën të ditura një komunikatë nga Zyra e Presidentit të Kosovës. Читать дальше...

Trump përmend armët kineze në prag të braktisjes së paktit me Rusinë

Evropaelire.org 

Presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë se vendimi i tij për t’u larguar nga Traktati Bërthamor, i nënshkruar me Rusinë dekada më parë, është nxitur jo vetëm nga pretendimet se Moska është duke shkelur këtë pakt, mirëpo edhe nga nevoja për t’iu përgjigjur Kinës në aspektin e krijimit të armëve bërthamore. “Rusia nuk ka vepruar në përputhje me marrëveshjen”, ka thënë Trump para gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë më 22 tetor. “Ne kemi të holla më shumë se askush tjetër. Ne do të ndërtojmë armë derisa ata të vetëdijësohen”, ka thënë ai. Читать дальше...
BE kërkon gjithpërfshirje në transformimin e FSK-së

Evropaelire.org 

Zëdhënësja e Bashkimit Evropian, Maja Kocijanciç, i ka thënë Radios Evropa e Lirë se Bashkimi Evropian është i interesuar për një proces gjithpërfshirës në transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri. "Bashkimi Evropian mbetet i përkushtuar për zhvillimin dhe prosperitetin e Kosovës si pjesë integruese e agjendës së Ballkanit Perëndimor. Bashkimi Evropian ka bërë gjithmonë thirrje për një proces gjithpërfshirës që çon drejt harmonizimit të legjislacionit në transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, në përputhje me Kushtetutën e Kosovës dhe duke llogaritur interesat dhe shqetësimet e të gjitha komuniteteve në Kosovë si dhe partnerëve relevantë, etnive, organizatave", tha Kocijanciç në një përgjigje me shkrim. Читать дальше...

Erdogan: Zyrtarët sauditë kanë planifikuar vrasjen e Khashoggit

Evropaelire.org 

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka thënë se Arabia Saudite e ka planifikuar vrasjen e gazetarit saudit, Jamal Khashoggi. Ai ka thënë në një fjalim parlamentar se një ekip saudit prej tre personash kanë hyrë në Stamboll një ditë para vrasjes së gazetarit. Sipas tij, kamerat e sigurisë në konsullatën saudite janë larguar, derisa në pamjet tjera të siguruara shihet se ai nuk ka dalë nga konsullata prej kur ka hyrë më 2 tetor. Përveç tjerash, lideri turk ka deklaruar t’i ketë thënë mbretit saudit, Salman se konsulli i vendit të tij në Stamboll nuk ka qenë kompetent për atë pozitë. Читать дальше...

Maqedoni: Policia mbron deputetët që votuan pro ndryshimeve kushtetuese

Evropaelire.org 

Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë ka marrë në mbrojtje deputetët e VMRO-DPMNE-së që votuan për ndryshimet kushtetuese. Që nga votimi i 19 tetorit patrulla policore po qëndrojnë në afërsi të shtëpive të shtatë deputetëve ndërsa ata po sigurohen edhe gjatë lëvizjeve jashtë banesave të tyre. Një vendim i tillë është marrë pas kërcënimeve në rrjetet sociale se “deputetët që do të votonin për ndërrimin e emrit të shtetit do të tradhtonin idealin e atdheut dhe parimet e partisë VMRO-DPMNE, se me asnjë çmim nuk do të mbështesin marrëveshjen kapitulluese me Greqinë”. Читать дальше...

Trump paralajmëron nisje të ndaljes së ndihmave në A.Qendrore

Evropaelire.org 

Presidenti amerikan, Donald Trump ka njoftuar se Shtetet e Bashkuara do të nisin ndaljen e ndihmave për tri shtete të Amerikës Qendrore, teksa mijëra persona, kryesisht nga Hondurasi, janë afruar te kufiri amerikan. Kombet e Bashkuara kanë thënë që më shumë se 7,000 persona janë nisur drejt Shteteve të Bashkuara dhe numri i tyre është duke u rritur në vazhdimësi, transmeton AFP. Trump në anën tjetër përmes një postimi në Twitter ka dënuar aktin duke e cilësuar këtë gjendje të jashtëzakonshme dhe ka alarmuar ushtrinë dhe personelin kufitar në SHBA. Читать дальше...

Stuhia Uilla i afrohet bregut të Paqësorit në Meksikë

Evropaelire.org 

Uilla, stuhi jashtëzakonisht e rrezikshme, që ka arritur në kategorinë e katërt është dobësuar teksa i është afruar zonës turistike në bregun e Paqësorit në Meksikë, duke detyruar Qeverinë t’iu nisë banorëve paralajmërime që të largohen nga zonat e tyre edhe të kenë kujdes. Autoritetet meksikane u kanë thënë thirrje banorëve të evakuohen nga shtëpitë e tyre, ndërkohë që janë mbyllur edhe shkollat dhe janë anuluar një varg aktivitetesh tjera. Stuhia pritet të arrijë në brigjet e plazhit Mazatlan në pasditën e së martës. Читать дальше...

Kina hap një ndër urat më të gjata në botë

Evropaelire.org 

Kina ka hapur një prej urave më të gjata në botë që kalojnë përmes detit, pas gati 10 vjetësh prej kur kanë nisur punimet. Presidenti kinez, Xi Jinping ka qenë pjesëmarrës në ceremoninë e hapjes që ka ndodhur në qytetin Zhuhai më 23 tetor. Ura përfshin 55 kilometra, duke përfshirë qasje në rrugë, tunele dhe lidhë tri qytete bregdetare në jug të Kinës: Hong Kongun, Macaun dhe Zhuhain. Kjo urë do të jetë e qasshme për trafik më 24 tetor. Ura është projektuar për t’iu rezistuar tërmeteve dhe stuhive, andaj është ndërtuar duke përdorur 400,000 tonë çelik, mjaftueshëm për të ndërtuar 60 Kulla Eiffel. Читать дальше...

Palmer u takua me udhëheqësit e Kosovës

Evropaelire.org 

Zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Matthew Palmer u takua sot në Prishtinë me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministrin Ramush Haradinaj. Takimet kanë qenë të mbyllura dhe nuk ka pasur deklarata për media. Mirëpo, kryeministri Ramush Haradinaj përmes një postimi në rrjetin social Facebook njoftoi se ka biseduar me Palmer për qëndrimin e Qeverisë së Kosovës sa i përket bisedimeve me Serbinë dhe arritjen e një marrëveshjeje ligjërisht obligative ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Читать дальше...

Delegacioni amerikan takon princin saudit pavarësisht kritikave

Evropaelire.org 

Sekretari amerikan i Shtetit, Steven Mnuchin ka takuar trashëgimtarin e fronit saudit, Mohammed bin Salman në Riad, pavarësisht rritjes së shqetësimeve për rolin e sauditëve në vrasjen e gazetarit, Jamal Khashoggi. Në takimin me dyer të mbyllura, një zëdhënës i Departamentit të Thesarit ka thënë se Mnuchin dhe Salman kanë diskutuar çështje ekonomike dhe ato kundër-terrorizmit, si për vdekjen e Khashoggit. Mediat shtetërore saudite kanë raportuar se ata kanë përmendur “rëndësinë e partneritetit strategjik Arabi Saudite-SHBA”. Читать дальше...

Ligjet joefikase përballë kriminalitetit të profilit të lartë

Evropaelire.org 

Kodi i ri Penal dhe Kodi i ri i Procedurës Penale, pritet që të futen për zbatim vitin e ardhshëm, thonë zyrtarë të Kuvendit të Kosovës, por për sa i përket sanksionimeve të veprave penale kundër detyrës zyrtare, nuk pritet të ketë ndryshime të mëdha në krahasim me kodet aktuale penale dhe të procedurës penale, vlerësojnë njohësit e çështjeve juridike. Sami Kurteshi, anëtar i Komisionit parlamentar për legjislacion, mandate, rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsion, thotë për Radion Evropa e Lirë se Kodi Penal me ndryshimet e propozuara nga ekzekutivi, është shqyrtuar nga grupi punues dhe pritet që ta shqyrtojë edhe Komisioni. Читать дальше...