123ru.net

World News in Macedonian

Новости от Russia24.pro

Russia24.pro
Август
2022
12345678910111213141516171819
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Все новости

Поради вонредните услови ДКСК не може да утврди корупција при јавните набавки во пандемијата

SlobodnaEvropa.mk 

Најголем дел од јавните набавки за стоки и услуги во време на ковид-пандемијата биле спроведени со преговарање без објавување оглас поради итност. Антикорупциската комисија која по сопствена иницијатива отвори предмет, на денешната седница одлучи да го запре постапувањето со заклучок дека корупција не може да се потврди поради тоа што слабостите се должат пред се на немање ефикасен систем за набавки во вонредни услови и дека пандемискиот период бил „хаотична ситуација“ во целиот свет. Катица Николовска... Читать дальше...

Без напредок втората рунда од дијалогот Приштина-Белград, преговорите продолжуваат

SlobodnaEvropa.mk 

Без напредок заврши втората рунда преговори меѓу косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ во Брисел. Ова е првпат тие да се сретнат два пати во ист ден во рамки на дијалогот и првпат Вучиќ да не даде изјава по средбата

Mакедонскиот тим на Историската комисија: неосновани се обвинувањата за наводна бугаризација

SlobodnaEvropa.mk 

По објавените решенија на Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања усвоени во 2018 и 2019 година во јавноста излегоа реакции во кои доминираа клевети, обвинувања и манипулации за ненаучност, предавство и бугаризација, без притоа да се понудат аргументи за тоа, а оние малку аргументи што се нудат всушност се произволни, нестручни и селективни толкувања на историјата, со употреба на празна и исполитизирана реторика за наводна бугаризација на Македонија и Македонците... Читать дальше...Бугарското МНР ја поздрави работата на Заедничката комисија за историски и образовни прашања

SlobodnaEvropa.mk 

На брифинг во бугарското Министерство за надворешни работи, портпаролот и заменик-министер за надворешни работи, Костадин Коџабашев, изјави дека ја поздравуваат работата на Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Бугарија и Република Северна Македонија и ја охрабруваат да продолжи уште поинтензивно во напорите за што побрзо завршување на работата по сите периоди од заедничката историја, јавува дописникот на МИА од Софија. Заменик министерот Коџабашев истакна дека со Протоколот потпишан во 2019 година... Читать дальше...

На шест избирачки места во Маврово Ростуше нема да има гласање оти нема доволно гласачи

SlobodnaEvropa.mk 

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница информираше дека во шест избирачки места на територија на општината Маврово Ростуше има помалку од 10 гласачи запишани во избирачкиот список, така што таму нема да се спроведе гласање. Гласачите се упатуваат во најблиските избирачки места, а Општинската изборна комисија Маврово Ростуше треба да го организира гласањето за градоначалник на овие граѓани во сабота, на 20 август. „ДИК согласно податоците од заклучениот избирачки список за изборите... Читать дальше...

Нови 491 случаи на ковид 19, починале 8 лица

SlobodnaEvropa.mk 

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.108 тестови, а регистрирани се нови 491 случаи на ковид-19: Скопје – 203, Битола – 38, Куманово – 31, Прилеп и Охрид – по 24, Кавадарци – 22, Тетово – 21, Струмица – 17, Неготино – 16, Кочани – 12, Делчево – 11, Гостивар и Штип – по 10, Гевгелија – 9, Крива Паланка – 6, Велес, Струга, Берово и Дебар – по 5, Свети Николе – 4, Виница и Богданци – по 3, Пехчево – 2, Кичево, Радовиш, Пробиштип, Македонски Брод и Демир Ктија – по 1 случај. Читать дальше...

Германија, ЕУ и НАТО нема да дозволат безбедносен вакуум во БиХ

SlobodnaEvropa.mk 

Германија им се придружува на своите партнери од Европската унија (ЕУ) и Северноатлантскиот договор (НАТО) и нагласуваме дека нема да дозволиме создавање безбедносен вакуум во нашето непосредно соседство, соопшти Министерството за надворешни работи на Германија во информацијата за повторното учество на германските војници во воената мисија ЕУФОР Алтеа во таа земја. Во соопштението се нагласува дека „внатрешната ситуација во Босна и Херцеговина е напната, а има сили кои сакаат да ја поделат земјата“. Читать дальше...

Македонската армија прославува 30 години од формирањето

SlobodnaEvropa.mk 

Централната прослава на 30-годишнината на Армијата на Северна Македонија се одржа денеска во касарната „Илинден“ во Скопје. По тој повод се одржа и дефиле на ешалони составени од припадници на сите команди и единици на АРСМ и современите борбени возила со кои располагаат, а претседателот на Северна Македонија и врховен командант Стево Пендаровски на првиот македонски министер за одбрана Трајан Гоцевски му додели Орден за воени заслуги, логистичка база во Армијата и Организација на резервни офицери. Читать дальше...

САД нема да ја остават Македонија на други играчи

SlobodnaEvropa.mk 

Повеќе заеднички воени вежби со Македонија планира САД за следната година за што за првпат се споменува земјава во буџетот за одбрана на САД. Ваквите чекори се резултат на промените на геостратешки и геополитички план, особено со здружувањето на Кина и Русија, вели професор Методи Хаџи -Јанев.

Во невреме на Корзика три лица загинаа, 12 се повредени

SlobodnaEvropa.mk 

Три лица загинаа, а 12 се повредени денеска во силна бура со грмотевици на францускиот остров Корзика, соопштија локалните власти. 13-годишно девојче загинало кога дрво паднало на кампување во крајбрежниот град Сагони, додека еден маж почина во камп во Калви. Во Коѓа жена загинала кога врз нејзиното возило паднал покрив од ресторан на плажа. Во некои области ударите на ветерот беа над 220 километри на час, соопшти француската метеоролошка служба. „Боже, не напуштај нè“: историска суша ја зафати... Читать дальше...Москва

Более 2 тонн каши по рецепту 1147 года сварят на фестивале «Русское поле»
Губернаторы России
Москва

Собянин рассказал о благоустройстве северо-востока Мосвкы

Новости Крыма на Sevpoisk.ru
Симферополь

В 11 российских аэропортах до 23 августа продлен режим временного ограничения полетов

Частные объявления


Авто в России и мире
Москва

На МКАД три часа ловили огромную пятнистую свинью


Коронавирус в России
Москва

9080 случаев коронавируса выявили в Москве за сутки


Спорт в России и мире
Москва

Самодельный суперкар из Нивы, Икаруса и BMW. Спорткар ISV из Челябинска


Загрузка...

Все новости спорта сегодня


Новости тенниса
Александр Зинченко

Зинченко назвал «бриллиантом» одного из футболистов «Арсенала»


Загрузка...


123ru.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.


Загрузка...

Загрузка...

Экология в России и мире
Москва

Роспотребнадзор не выявил загрязнение воздуха в Москве

Путин в России и мире
Москва

В заявлении Путина увидели «ядерный» сигнал для НАТО


Лукашенко в Беларуси и мире
Минск

Лукашенко поручил помочь сельхозпроизводителям из регионов в продажах своей продукции в Минске
123ru.netмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Ru24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

123ru.net — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Зеленский в Украине и мире
Киев

Зеленский заявил, что Киев готов пропустить миссию МАГАТЭ на ЗАЭС


Навальный в России и мире
Москва

Дерипаска будет судиться с Навальным и изданиями, распространившими порочащий его роликЗдоровье в России и мире


Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России


Загрузка...

Загрузка...Игорь Бутман

Саксофонист Бутман назвал Подмосковье лучшим местом для проведения «Джазовых сезонов»Москва

В погоне за трендом: бренд «Вкусно и точка» дал старт истерии с регистрацией товарных знаков

Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.netСпонсоры 123ru.net