123ru.net

World News in Macedonian

Новости от Sportsweek.org

Sportsweek.org

Первые новости сегодня

ЕУ ќе бара начин за подобра комуникација меѓу земјите членки

Лидерите на ЕУ ќе барат од шефицата за надворешна политика Федерика Могерини да најде начин за подобрување на стратешката комуникација... Читать дальше...

Все новости

ЕУ ќе бара начин за подобра комуникација меѓу земјите членки

SlobodnaEvropa.mk 

Лидерите на ЕУ ќе барат од шефицата за надворешна политика Федерика Могерини да најде начин за подобрување на стратешката комуникација, контраразузнавањето и сајбер одбраната меѓу земјите членки по нападот со нервен гас на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во британскиот град Салсбери. Тие се согласиле оти ЕУ мора да ја зајакне својата отпорност кон хемиски, биолошки, радиолошки и нуклеарни ризици, преку поблиска соработка меѓу земјите членки и НАТО. Во драфт заклучокот... Читать дальше...

Русија предупредува на негативни последици од влезот на Македонија во НАТО

SlobodnaEvropa.mk 

Рускиот заменик министер за надворешни работи Александар Грушко денеска се сретнал со македонскиот амбасадор во земјата, Гоце Карајанов. Според соопштението на руското МНР, тие разговарале за билатерални прашања и размениле  мислења за ситуацијата на Балканот. Руската страна, како што е наведно, посочила дека смета оти плановите за членство на Македонија во НАТО може да имаат негативни последици врз регионалната безбедност и билатералните односи.  Двете страни ја навеле и нивната подготвеност да продолжат со соработка во областите од заеднички интерес и ја истакнале важноста од продолжување на работата на руско-македонската меѓувладина комисија за трговија... Читать дальше...

АИ бара решавање на случаите на исчезнати лица во Пакистан

SlobodnaEvropa.mk 

Амнести Интернешнел соопшти дека повеќе од 700 извештаи за исчезнати лица во Пакистан пристигнале до ОН, а стотици биле пријавени на властите од земјата, но никој не преземал одговорност. Според соопштението, меѓу исчезнатите има блогери, новинари, студенти, мировни активисти и други активисти за одбрана на човекови права чија работа ги промовира истите вредности како ОН и е клучна за слободно и праведно општество. Исчезнатите лица, како што наведуваат од организацијата, се соочуваат со ризик од... Читать дальше...
Коѕијас за прв пат со авион во Скопје

SlobodnaEvropa.mk 

Од Министерството за надворешни работи засега не коментираат дали го добиле текстот со грчките предлози и агенда за идната соработка меѓу двете земји за решавање на спорот за името, откако тоа го изјави грчкиот шеф на дипломатијата Коѕијас.

Коѕијас в четврток во Скопје

SlobodnaEvropa.mk 

Од МНР денеска соопштија дека шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 и 23 март ќе престојува во дводневна посета на Македонија. Грчката делегација предводена Коѕијас, в четврток ќе пристигне на Меѓународниот аеродром Скопје. Според соопштението, една недела подоцна на 30 март македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров и Коѕијас во Виена ќе се сретнат со преговарачот на ОН, Метју Нимиц.

Кремљ не е загрижен што Трамп не му ја честита победата на Путин

SlobodnaEvropa.mk 

Кремљ соопшти дека не смета дека САД направиле непријателски чекор со тоа што американскиот претседател Доналд Трамп не му ја честита победата на Владимир Путин на изборите и новиот мандат на функцијата. Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков изјави денеска дека молчењето на Трамп не го толкува како непријателство. Според него, најверојатно распоредот на Трамп не му овозможил да ги упати честитките и можеби тој тоа ќе го стори подоцна.

Зошто нема лекови по 15- ти во месецот?

SlobodnaEvropa.mk 

Граѓаните велат дека лековите се скапи и недостапни. Фондот недостигот на лекови го припишува врз неконтролирано издавање рецепти. Официјално во 2017 биле издадени 23 милиони рецепти се издадени во 2017 година.

ОН бараат прекин на вонредната состојба во Турција

SlobodnaEvropa.mk 

ОН ја повикаа Турција да ја прекине вонредната состојба во земјата воведена по неуспешниот обид за пуч во јули, 2016 година, бидејќи тоа води кон големо прекршување на човековите права. Но, Анкара го отфрли барањето кое го нарече пристрасно и неприфатливо. Според ОН, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган издал повеќе од 20 декрети кои честопати довеле до тортура на затвореници и мешање во судството.


Путин нема да се сретне со протераните дипломати од Британија

SlobodnaEvropa.mk 

Рускиот претседател Владимир Путин нема да се сретне со дипломатите кои беа протерани од Британија поради труењето на поранешниот руски шпион со нервен гас во градот Салсбери. На дипломатите за кои британската премиерка Тереза Меј кажа дека се шпиони им беше даден рок од една недела да ја напуштат земјата и се очекува денеска да пристигнат во Русија. Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков изјави дека на агендата на Путин засега нема таква средба.

Сослушување на сведоци на рочиштето за предметот „Триста“

SlobodnaEvropa.mk 

Судењето за предметот „Триста“ денеска продолжи со солушување на сведоци. Во случајот на СЈО обвинет е поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски за набавка на 300 возила за потребите на министерството. Според обвинителите, Поповски со набавката го оштетил буџетот на државата за 453.570 евра и тендерот им го доделил на фирми кои немале најевтина понуда.

Осуден ерменски опозициски политичар на 10 ипол години затвор

SlobodnaEvropa.mk 

Ерменскиот суд го осуди опозицискиот политичар Жирај Сефилијан на 10 ипол години затвор за организирање на смртоносниот напад на полициска станица во 2016 година. Шест други лица кои исто така беа обвинети во случајот се осудени на затворски казни од 2 до 5 ипол години. Сефилијан и неговите соработници беа уапсени во јуни, 2016 година откако властите ги обвинија дека планирале да заземат неколку владини институции и објекти за телекомуникација во Ереван. Неколку недели подоцна членови на вооружената група Сасна Црер заземаа полициска станица во Ереван и бараа ослободување на Сефилијан и оставка од тогашниот претседател Серж Саркисјан. Читать дальше...

Поранешниот француски претседател Саркози во притвор

SlobodnaEvropa.mk 

Поранешниот претседател Никола Саркози е во притвор поради истрагата за наводното нелегално финансирање на неговата кампања во 2007 година од страна на либискиот диктатор Муамер Гадафи. Саркози, според судски извори бил на распит во полициска станица во западен Париз. Француските власти ја отворија истрагата во 2013 година, а Саркози за прв пат е сослушан за случајот по неколку недели откако негов поранешен соработник беше уапсен во Лондон и пуштен со кауција. Саркози кој беше претседател од 2007 до 2012 година негира дека имал корист од било какви нелегални финансиски средства... Читать дальше...

Трамп бара смртна казна за дилерите на дрога

SlobodnaEvropa.mk 

Американскиот претседател Доналд Трамп побара поостри казни за дилерите на дрога, меѓу кои и смртна казна. Тој го претстави неговиот план за борба против зависностите од опоиди. Се проценува дека скоро 2 ипол милиони американци се зависни на наркотици, од хероин до лекови против болки кои се издаваат на рецепт. Неговиот предлог за смртна казна за дилерите на дрога наиде на критики од демократите кои оценуваат дека тоа нема да ја реши кризата со опоидите во земјата.

Коѕијас: Спогодбата е испратена до Скопје

SlobodnaEvropa.mk 

Текст што ги содржи грчките предлози и агенда за идна соработка е испратен до Скопје, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во Брисел, по советот за надворешни работи на ЕУ. Тој во изјава за државата телевизија ЕРТ, одговарајќи на прашањето дали при посетата на Скопје ќе ја однесе и грчката нацрт спогодба, вели дека предлозите од Атина се веќе испратени. „Да ви дадам нешто ексклузивно. Изработивме текст со нашите предлози во целост како во однос на отворените проблеми што ги имаме со ПЈРМ, така и за идната агенда на соработка што ќе им донесе корист и на двете страни. Читать дальше...

Собранието на Косово за демаркацијата на границата со Црна Гора

SlobodnaEvropa.mk 

Собранието на Косово денеска во четвртото продолжение од својата вонредна седница ќе го разгледува предлог законот за ратификација на спогодбата за демаркација на граничната линија со Црна Гора. Се уште не е познато дали се обезбедни гласовите на 80 пратенци, неопходни за негово усвојување, па затоа не е јасно како ќе се изјасни парламентот. Демаркацијата на границата со Црна Гора е последен услов на Косово за визна либерализација со Европската унија.

САД и Јужна Кореја ги продолжуваат воените маневри

SlobodnaEvropa.mk 

Соединетите држави и Јужна Кореја соопштија дека заедничките воените вежби што беа прекинати за време на Зимската олимпијада во Пјонгчанг ќе продолжат на први април. Пентагон соопшти дека Северна Кореја која се противи на овие вежби била информирана дека тие ќе продолжат и оти имаат „одбранбен карактер“. Во меѓувреме, Вашингтон и Пјонгјанг го подготвуваат планираниот состанок меѓу претседателот Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

Врховен суд ќе решава за притворените пратеници

SlobodnaEvropa.mk 

Врховниот суд денеска на јавна седница ќе одлучува за притворите на обвинети од настаните во Собранието на Македонија од 27 април. На седницата се повикани пратениците Крсто Мукоски и Сашо Василевски по што се очекува судот да се изјасни дали е потребно продолжување на нивниот притвор. Муковски и Василевски се дел од 35-те осомничени за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста. Меѓу нив е и поранешниот министер на МВР, Митко Чавков.

НАТО ја поддржува Британија во спорот со Русија

SlobodnaEvropa.mk 

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата стои зад Британија во нејзинот спор со Русија околу труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка во англиското гратче Салсбери. Столтенберг на заедничката прес конференција со шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави дека сите 29 земји членки на НАТО се солидарни со Британија. Лондон тврди дека Скрипал и неговата ќерка биле отруени со нервен гас и од тогаш се во критична состојба. Британија оцени дека Русија била вмешана во случајот. Читать дальше...

Ѓукановиќ во трка за претседател на Црна Гора

SlobodnaEvropa.mk 

Демократската партија на социјалистите на Црна Гора го кандидира Мило Ѓукановиќ за претседател на земјата на изборите што ќе се одржат на 15 идниот месец. Ѓукановиќ синоќа изјави дека неговата лична ореинтација било да не се кандидира, но оти ја прифатил номинацијата заради развојот на Црна Гора. „Ова одлука е израз на мојата одговорност спрема она што се тековни и потреби за идниот развој на Црна Гора“, изјави Ѓукановиќ кој три пати се повлекуваше од државните функции. Нему ова му е втора трка за... Читать дальше...

Времето денеска: умерено облачно

SlobodnaEvropa.mk 

Во Македонија ќе биде умерено облачно со претежно умерен западен ветер. Претпладне во планинските делови ќе има услови за краткотраен дожд. Во југозападните и јужните делови ветерот постепено ќе се засилува. Температурата ќе се движи од 8 до 19 степени. Во Скопје и околината слично време со температура до 15 степени.