123ru.net

Evropaelire.org

Новости от Russia24.pro

Russia24.pro
Добавить новость
Декабрь
2021
123456789
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Все новости

Serbia rifillon blerjen e armëve nga Rusia

Evropaelire.org 

Dy vjet pasi u paralajmërua se Serbia do të ndërpresë furnizimin me armë, zyrtarët janë duke kontraktuar dërgesa të reja nga Rusia. Këto marrëveshje vijnë në kohën kur të gjithë sytë janë të drejtuar nga Moska dhe tensionet në kufi me Ukrainën, por edhe pas disa paralajmërimeve të Perëndimit për bashkëpunimin ushtarak të Serbisë me Rusinë. "Furnizimi në fushën e mbrojtjes është vendim kombëtar” - kështu i komentuan në NATO paralajmërimet e Serbisë për furnizim me armë ruse. Megjithatë, NATO bëri thirrje për ulje të tensioneve. Читать дальше...

Austria do të përfundojë izolimin, por jo për të pavaksinuarit

Evropaelire.org 

Izolimi i katërt kombëtar në Austri si pasojë e pandemisë, do të përfundojë të dielën por në izolim do të mbesin qytetarët e pavaksinuar, njoftoi kancelari i shtetit më 8 dhjetor. Kancelari, Karl Nehammer tha se përfundimi i izolimit do të nënkuptojë hapje shumë të kujdesshme, duke nënkuptuar se disa masa, sikurse bartja e maskës në transport publik, brenda dyqaneve apo hapësira publike, do të mbetet në fuqi edhe për të vaksinuarit ose ata që u shëruan nga COVID-19. Po ashtu në vend do të hyjë... Читать дальше...

Lirohet burri i arrestuar në Francë për vrasjen e gazetarit Khashoggi

Evropaelire.org 

Autoritetet franceze më 8 dhjetor kanë liruar një burrë saudit të cilin e arrestuan gabimisht një ditë më parë nën dyshimet se ishte i përfshirë në vrasjen e gazetarit, Jamal Khashoggi, në Stamboll para tre vjetësh.   Khaled al-Otaibi u arrestua nga policia kufitare franceze në aeroportin e Parisit, Charles-de-Gaulle më 7 dhjetor para se të udhëtonte në Riad. Ai u vendos në paraburgim dhe pritej të paraqitej në gjykatë më 8 dhjetor. Sidoqoftë, al-Otaibi është liruar sepse autoritetet franceze... Читать дальше...Opozita e përçarë shqiptare, komoditet për pushtetin

Evropaelire.org 

Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut, edhe një kohë të gjatë, nuk do të kenë një opozitë të mirëfilltë, unike dhe korrigjuese të punës së Qeverisë, thotë për Radion Evropa e Lirë Xhelal Neziri, njohës i zhvillimeve politike. Pas zgjedhjeve lokale të 31 tetorit, Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa e prishën koalicionin, të cilin e kishin arritur para zgjedhjeve parlamentare, në vitin 2020. Pas zgjedhjeve lokale, partia Alternativa vendosi të bëhet pjesë e Qeverisë, edhe pse e njëjta, në muajin nëntor... Читать дальше...

Asnjë i vdekur dhe dhjetë raste të reja me COVID-19 në 24 orë

Evropaelire.org 

Ministria e Shëndetësisë njoftoi më 8 dhjetor se janë regjistruar edhe 10 raste të reja me koronavirus. Rastet e reja dolën pas testimit të, 2.288 mostrave. Sipas raportit, në 24 orët paraprake janë shëruar edhe, 5 pacientë. Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në Kosovë aktualisht janë 319 raste aktive me koronavirus. Sa i përket vaksinimit, brenda 24 orëve janë dhënë, 3.236 vaksina kundër koronavirusit. Deri më 8 dhjetor, 768.814 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë. Që nga fillimi i fushatës së vaksinimit në Kosovë në mars... Читать дальше...

Pafuqia e BE-së në dialogun Kosovë-Serbi 

Evropaelire.org 

Deklarata e shefit të diplomacisë evropiane, Josep Borrell, se Kosova duhet ta themelojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe, shpërfaq asimetrinë e pozicionit të Bashkimit Evropian në raport me Kosovën në kuadër të dialogut me Serbinë, si dhe është marrje përsipër e kompetencave joekzistuese, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike në Kosovë dhe Serbi, Agon Maliqi dhe Dushan Janjiq. Në një konferencë të përbashkët për media me Borrellin në Bruksel, më 7 dhjetor, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti... Читать дальше...

Pfizer/BioNTech: Tri doza të vaksinës janë efektive kundër Omicronit

Evropaelire.org 

Kompanitë, Pfizer dhe BioNTech njoftuan më 8 dhjetor se tri doza të vaksinës së këtij prodhuesi kundër COVID-19, treguan që gjenerojnë efekte neutralizuese kundër variantit të ri të koronavirusit, Omicron. Ky përfundim u nxor pas testimeve intensive që kompania bëri në laborator. Në njoftimin e parë zyrtar nga prodhuesi i vaksinës lidhur me efikasitetin e vaksinës së saj kundër Omicronit, BioNTech dhe Pfizer njoftuan se dy doza të vaksinës rezultuan që kanë më pak efekt në neutralizimin e antitrupave por me dozën e tretë të vaksinës... Читать дальше...

BE: Në Evropë pritet të prodhohen 3.6 miliardë doza të vaksinës

Evropaelire.org 

Fabrikat e prodhimit të vaksinave në Bashkimin Evropian pritet që të prodhojnë 3.6 miliardë doza të vaksinës kundër koronavirusit gjatë vitit të ardhshëm. Ndërkaq, në nivel botëror, pritet që të prodhohen mbi 20 miliardë doza, thanë zyrtarët e BE-së. Shtetet e BE-së kanë nisur të administrojë doza përforcuese, pasi kanë arritur që të vaksinojnë pothuajse 70 për qind të popullatës së BE-së me dy doza. Ndërkaq, përqindja e vaksinimit me dy doza në Afrikë është vetëm 7 për qind, thuhet në të dhënat e BE-së. Читать дальше...

Ushtria e Mianmarit akuzohet se vrau 11 persona

Evropaelire.org 

Ushtarët e Mianmarit po akuzohen se kanë qëlluar me armë zjarri 11 persona dhe më pas kanë djegur trupat e tyre, kanë thënë banorët lokalë të një fshati në qendër të shtetit, ku dyshohet se u krye ky krim. Mbetjet mortore, të shkrumbuara, u gjetën në fshatin Sagaing, një zonë ku janë zhvilluar luftime të ashpra ndërmjet forcave të sigurisë dhe milicisë, që po kundërshton puçin ushtarak të 1 shkurtit. Banorët thanë se disa prej viktimave ishin ende gjallë kur u dogjën. Videot e trupave të djegur... Читать дальше...

OBSH: Vaksinat do të duhej të funksiononin ndaj Omicronit  

Evropaelire.org 

Vaksinat ekzistuese do të duhej të mbronin njerëzit që infektohen me variantin Omicron nga rastet e rënda të COVID-19, tha një zyrtar i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Ky njoftim vjen pasi testet e para laboratorike të variantit të ri të koronavirusit në Afrikën e Jugut sugjeruan se Omicroni mund të shmangë pjesërisht mbrojtjen e ofruar nga vaksina Pfizer. Hulumtuesit thanë se “ka pasur një rënie shumë të madhe” lidhur me atë sesa mirë antitrupat e prodhuara nga vaksinat neutralizojnë variantin e ri. Читать дальше...Аналитик Гальцев: рост ипотечных ставок спровоцирует увеличение скидок от застройщиков

Губернаторы России
Новости Крыма на Sevpoisk.ru

Госсек Союзного государства указал на взвешенную позицию Лукашенко в отношении Крыма

Частные объявления


Авто в России и мире

Машина загорелась на проезжей части на юге Москвы


Коронавирус в России

Терапевт Игнатикова: неправильный рацион может помешать выработке антител после прививки


Спорт в России и мире

Кузюков получил Национальную спортивную премию в номинации "Преодоление"


Загрузка...

Все новости спорта сегодня


Новости тенниса
Евгений Донской

Донской объяснил, почему теннис в России на подъеме в 2021 году


Загрузка...


123ru.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.


Загрузка...

Загрузка...

Экология в России и мире

РусКлиматФонд подвёл итоги осеннего сезона кампании  «Леса для климата»

Путин в России и мире

Леонков: на встрече с Байденом Путин обозначит последствия за пересечение красных линий РФ


Лукашенко в Беларуси и мире

Минск закрыл для Европы продовольственную "тропу Лукашенко" в Россию
123ru.netмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Ru24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

123ru.net — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Зеленский в Украине и мире

Украина оценила саммит // Довольны ли итогами переговоров Владимира Путина и Джо Байдена в Киеве


Навальный в России и мире

Осужденный Навальный решил записаться в швейный тюремный цехЗдоровье в России и мире


Другие проекты от 123ru.net


Прокуратура проверит ЧП со сбитыми поездом гражданами в Архангельской областиVIP

PREMIER показал трейлер победившего на фестивале “Пилот” сериала “СОЛДАУТ”
Українські новини

8 грудня: який сьогодні день, прикмети, традиції, День ангела, що не можна робитиНовости 24 часа

Иммунолог Крючков спрогнозировал новую волну COVID-19 в России к концу январяGame News

Упражнения на Плечи с Гантелями. Только Самые ЛучшиеРУДН запускает Магистерскую программу «Создание и разработка лекарственных препаратов»News Every Day

Silent Night and the best Christmas Songs for KIDS from LooLoo KidsИнтернет

Accenture и AWS расширяют сотрудничество и совместно инвестируют в облачные сервисыНоту протеста вручили посольству США в Москве из-за роста военной активностиАнастасия Волочкова

Получила личное приглашение: Волочкова появилась в Большом театре впервые за 17 летСтрелок из МФЦ признал вину в убийстве нескольких человекWTA

В Санкт-Петербурге с 7 по 13 февраля пройдет турнир WTAПутин и Байден не обсуждали возможность отправки российских войск на Украину20

«Универ» вернётся на ТНТ сегодня: премьера нового сериала в 20:00Госсек Союзного государства указал на взвешенную позицию Лукашенко в отношении КрымаКоронавирус у детей: рекомендации врача
Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России


Загрузка...

Загрузка...Моргенштерн

Подозреваемый в продаже наркотиков Моргенштерн сбежал из Москвы в ДубайРязанская область вошла в ТОП-10 по обучению компьютерной грамотности среди пенсионеров

Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net


Спонсоры 123ru.net