123ru.net
World News in Macedonian

Новости за 12.01.2020

Кралицата Елизабета свика „кризен состанок“ поради одлуката на Хари и Меган

SlobodnaEvropa.mk 

Британската кралица Елизабета за утре го повика својот внук, принцот Хари, на „кризен состанок“ , за да разговара за идните аранжмани за него и неговата сопруга Меган, откако одеднаш, без никаква најава, двојката соопшти дека сакаат да се повлечат од кралските должности. Таткото на Хари, принцот престолонаследник Чарлс, и неговиот брат, принцот Вилијам, исто така, ќе присуствуваат на состанокот, што ќе се одржи утре на имот на кралицата Сандрингам во Нортфолк, на истокот од Англија, изјави извор од Бакингемската палата. Читать дальше...

Министерот Димковски ги демантира наводите од аудио снимката со наводни закани

SlobodnaEvropa.mk 

Министерот за земјоделство Трајан Димковски попладнево на прес-конференција ги демантираше обвинувањата за закани врз државен службеник, што, наводно се слушаат од аудио-снимка објавена на дел од македонските портали. „ВМРО–ДПМНЕ и нивните портали, сакајќи да обелоденат некаков скандал за вработените во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, покажуваат дека се во одбрана и сакаат да заштитат лица кои вршат криминални активности“, рече министерот Димковски. Димковски потврди... Читать дальше...

Прв пораз на Македонија на ракометното ЕП

SlobodnaEvropa.mk 

Македонија го диживеа првиот пораз на ракоментното ЕП во Виена, откако со Чешка одигра 27:25, со што не го осигуравме уште денес понатамошниот пласман поради. По одличното прво полувреме, нашата репрезентација сериозно попушти во одрбаната во второто полувреме, по што примивме 18 голови и со таква игра не ни можевме да очекуваме победа или нерешен резултат. Кај нашата екипа, Кире Лазаров постигна 11 голови, а Манасков 5. Чесите со победата над нас останаа во игра на ова СП, а ние „заверката“... Читать дальше...
Црногорска полиција: Немаше експлозија во вилата на Ѓукановиќ, некој сака да направи паника

SlobodnaEvropa.mk 

Полициската управа во Подгорица соопшти дека не се точни информациите во дел од српските и црногорските медиуми за експлозија во претседателската вила „Горица“. „Станува збор за помал електричен дефект, кој брзо е отстранет. Експлозија немаше како што пренесоа некои медиуми со цел да се создаде паника“, наведува полицијата. Претходно весникот „Вечерње новости“ објави дека во вилата „Горица“, која црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ и Владата ја користат за прием на високи странски гости и делегации... Читать дальше...

Харадинај си поднесе оставка од лидерското место во партијата

SlobodnaEvropa.mk 

Претседателот на Алијанса за иднината на Косово, Рамуш Харадинај поднесе оставка од лидерското место во партијата. Тој пред неколку месеци поднесе оставка од премиерската функција. До изборот на ново раководство на партијата, Харадинај ќе ја извршува функцијата вршител на должност претседател на Алијанса за иднината на Косово. „Поднесов оставка на лидерското место во партијата. Тоа го направив на последното собрание што го одржавме. Ќе ја извршувам должноста само до партиските избори“, изјави Харадинај. Читать дальше...

ССНМ: Јакимовски ѝ се заканувал и на уредничката на ТВ Алфа

SlobodnaEvropa.mk 

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) повторно денеска ги повикува институциите да реагираат на заканите кои Емил Јакимовски ги упатува до новинарите. По закани кон новинарката на „А1он” Мери Јордановска, тој, како што се наведува, вчера испратил и закани по безбедноста кон Искра Коровешовска, уредник во „ТВ Алфа”. „Претходно Јакимовски на својот фб-профил објави и недолична содржина за Коровешовска со цел да ја дискредитира, користејќи недолични и крајно навредливи зборови. Читать дальше...

Одбележана 12-годишнината од хеликоптерската несреќа кај катлановско Блаце

SlobodnaEvropa.mk 

Со положување цвеќе и со едноминутно молчење пред спомен-обележјето кај катлановско Блаце денеска им беше оддадена почит на единаесетте припадници на Армијата кои пред 12 години трагично загинаа во хеликоптерската несреќа. Како што соопшти Министерството за одбрана, почит на загинатите, покрај членовите семејствата оддадоа делегации од Генералштабот, Министерството за одбрана и локалните власти. Армискиот хеликоптер Ми-17 враќајќи се од мировната мисија „АЛТЕА” се урна на 12-ти јануари 2008 година кај катлановско Блаце... Читать дальше...

Австралискиот пожар ставен под контрола

SlobodnaEvropa.mk 

Австралискиот пожар, што беснее веќе 10 недели, конечно е ставен под контрола, соопштија денеска пожарникарите од Нов Јужен Велс. Пожарот во планините Гросперс почна со удар на гром, на 28 октомври, и зафати повеќе од половина милион хектари на северозападот од Сиднеј. Потоа тој се прошири и на делови од националниот парк „Сини планини“, на западот од Сиднеј, пренесе АП. Гаснењето на пожарот траеше подолго бидејќи не можеше да се запре поради временските услови, соопшти пожарникарската служба,... Читать дальше...


Хакирана фејсбук страницата на Централен регистар, се сомневаат во Јакимовски

SlobodnaEvropa.mk 

По објавениот скандалозен статус, на ФБ страницата на Централен регистар од таму пристигна и соопштение во кое се вели дека страницата е хакирана. „Ве молиме објавите кои ќе бидат објавувани од таа страна да ги игнорирате, бидејќи содржините на истата не се став на Централен регистар на Република Северна Македонија. Во моментот се изработува нова фан страна за која медиумите и јавноста дополнително ќе бидат известени“, реагираа од Централен регистар. Статусот на фан-страницата на регистар по... Читать дальше...

Будно ги следиме иранските антивладини протести, порача Трамп

SlobodnaEvropa.mk 

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека САД будно ги следат иранските протести, предупредувајќи против секој нов масакр за време на анти-владините протести, откако Техеран призна дека го урнал украинскиот авион. Иран претходно соопшти дека ненамерно го урнал украинскиот авион, при што загинаа 173 луѓе во авионот, што е неочекуван пресврт по првичното тврдење на Западот дека авионот е погоден од проектил, пренесе АП. Според информациите, проектилот бил лансиран кратко откако Иран испалил проектили на база во Ирак... Читать дальше...

СДСМ: Чулев ја загрозува безбедноста на граѓаните

SlobodnaEvropa.mk 

Социјалдемократите денеска го обвинија техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека „го нарушува функционирањето на полицијата и ја загрозува безбедноста на граѓаните“. „Кадрите на ВМРО-ДПМНЕ во преодната влада за само една недела покажаа огромно непознавање, нестручно и незаконско работење на штета на граѓните и државата. Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев го нарушува функционирањето на полицијата и ја загрозува безбедноста на граѓаните“, рече пратеничката од СДСМ Снежана... Читать дальше...

ЕАСА: Авиокомпаниите да го избегнуваат иранскиот воздушен простор

SlobodnaEvropa.mk 

Европската агенција за безбедност во авиосообраќајот (EASA) денеска ги предупреди европските авиокомпании во следниот период да го одбегнуваат иранскиот воздушен простор. Европската агенција, која на 9 јануари издаде предупредување до европските компании да го одбегнуваат надлетувањето на иранскиот простор на височина под 25.000 стапки (7.620 метри), соопшти дека ова ново предупредување следи по признавањето на иранските власти дека случајно го собориле украинскиот патнички авион над аеродромот во Техеран, пренесоа британските медиуми.

Антивладини протести во Бангкок

SlobodnaEvropa.mk 

Илјадници антивладини демонстранти денеска учествуваа во најголемите демонстрации во главнот град на Тајланд во последните неколку години. Организаторите наведоа дека 10.000 лица се регистрирале за учество во протестот „Против диктатурата”, на кој се носеа транспаренти со кои се бара оставка од премиерот кој стоеше зад државниот удар од 2014 година, пренесоа новинските агенции. Приврзаниците на владата, пак, одржаа свој контра собир во парк во центарот на градот. Лошите економски резултати на... Читать дальше...

Украина ќе им плати отштета на семејствата на загинатите во соборениот авион

SlobodnaEvropa.mk 

Украинскиот премиер Олексеј Гончарук соопшти дека Украина ќе плати отштета од околу 8.500 долари на секое од семејствата на жртвите во несреќата на авионот на “Украинските меѓународни авиолинии” во Техеран. Гончарук кажа дека и украинската авио-компанија ќе исплати отшетата на семејствата на членовите на екипажот загинати во несреќата на нејзиниот „Боинг 737-800“. Техеран вчера призна дека иранската војска по грешка го соборила украинскиот авион, веднаш по полетувањето од техеранскиот аеродром... Читать дальше...

Времето денеска - Облачно и дождливо

SlobodnaEvropa.mk 

Времето во земјава денеска ќе биде претежно облачно и од изутрина со повремен дожд кој особено на југозапад и на повисоките места ќе преминува во слаб снег. На планините врнежите ќе бидат од слаб снег. УХМР соопштува дека ќе дува слаб до умерен претежно северен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус 2 до минус 5, а дневната од 1 до 7 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со повремен дожд. Ќе дува умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 2, а дневната ќе достигне до 6 степени. Читать дальше...

123ru.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в режиме онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас.