123ru.net
World News in Macedonian

Новости за 14.01.2020

Илјада стечајци добија месечен надомест до пензионирање

SlobodnaEvropa.mk 

Собранието ги изгласа најновите измени и дополнувања на Законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатијата во доминантна државна сопственост. Законот стапува на сила со објавувањето во Службен весник, a стечајните работници од петок ќе можат да поднесуваат барања во Центрите за вработување за да може да го остварат правото на користење на месечен надометок од околу 8.000 денари. Од Владата велат дека со последните измени опфатот на стечајни работници... Читать дальше...

Шиитскиот лидер Садр повика на демонстрации против американското присуство во Ирак

SlobodnaEvropa.mk 

Ирачкиот шиитски лидер Моктад Садр денеска повика на големи демонстрации со кои ќе се осуди присуството на САД во Ирак. „Ирачкото небо и нејзиниот суверенитет ги кршат окупаторските сили“, напиша тој на својот профил на Твитер, алудирајќи на Соединетите држави кои го убија иранскиот генерал Касем Солејмани во напад со беспилотни летала во Багдад. Во својата порака на Твитер, Моктад Садр повикува на „ирачки револт“ и „мирни демонстрации на милиони луѓе против присуството на Американците“. Тој засега не го објави датумот на тој протест. Читать дальше...

Спасовски-Брнс: Силна американска поддршка за реформите на Владата

SlobodnaEvropa.mk 

Силна поддршка за реформските процеси во земјава, за стабилноста и безбедноста, но и за интеграциите во ЕУ и НАТО изразила денеска американската амбасадорка Кејт Брнс на средбата со техничкиот премиер Оливер Спасовски, се наведува во владиното соопштение по средбата на Брнс и Спасовски. Од кабинетот на премиерот соопштуваат дека било констатирано дека периодот на преодната влада во наредните неколку месеци бара ангажман и одлучност од сите страни, за остварување на големите цели, Република Северна... Читать дальше...
Тетово без системско решение за бездомните кучиња

SlobodnaEvropa.mk 

Општина Тетово се обидува да се справи со кучињата скитници. Засега на два пати распишуваше тендери со кои ветеринарна ординација заловува кучиња, ги прочистува, стерилизира и ги враќа на улица. Но колку пари, толку работа, велат од ординацијата.

Иран предупреди на последиците од одлуката на ЕУ

SlobodnaEvropa.mk 

Иранските власти ги предупредија Берлин, Лондон и Париз за последиците од нивната одлука да го активираат механизмот против Иран, поради непочитување на меѓународниот договор за нуклеарната програма. „Се разбира, ако Европејците сакаат да ја злоупотребат оваа постапка, тие исто така треба да бидат подготвени за последиците за кои веќе се информирани“, соопшти иранското Министерство за надворешни работи. Трите европски држави кои потпишаа меѓународен договор за иранската нуклеарна програма, Франција... Читать дальше...

Брисел предупредува на прикриена дискриминација на граѓаните на ЕУ по Брегзит

SlobodnaEvropa.mk 

Главниот преговарач за Брегзит на Европската унија Мишел Барние, ја предупреди Велика Британија да не ги дискриминира граѓаните на ЕУ кои ќе бараат престој по Брегзит. Тој го повика Лондон да формира независно надзорно тело. Изјавата на Барние следува откако европратениците изразија загриженост дека непосредното излегување на Велика Британија од ЕУ може да ги загрози правата и заштитата на многу од 3,5 те милиони граѓани на Унијата кои живеат во Велика Британија. „Јас ќе продолжам да инсистирам на посебната важност за создавање на силно... Читать дальше...

Јанева останува во куќен притвор

SlobodnaEvropa.mk 

Апелацискиот суд ја одбил жалбата на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева да се брани од слобода. Со одлуката на судот донесена минатата недела Јанева и понатаму останува во куќен притвор, пренесува МИА. Следното рочиште зa “Рекет” e закажано за 20 јануари, кога е предвидено да сведочи обвинителката Лиле Стефанова. Претходно сведочеше обвинителката Елизабета Јосифовска. Јанева се наоѓа во куќен притвор од 19 ноември 2019, а претходно, од 21 август 2019 беше во притвор во затворот во Шуто Оризари. Читать дальше...

Зариф го откажа, Трамп го потврди учеството на форумот во Давос

SlobodnaEvropa.mk 

Претседателот на САД, Доналд Трамп најави дека ќе присуствува на Светскиот економски форум во Давос следната недела, додека иранскиот министер за надворешни работи, Џавад Зариф, го откажа учеството, соопштија организаторите, а пренесе Ројтерс. Трамп присуствуваше во 2018 година, но го прескокна учеството на форумот што се одржа во швајцарскиот град Давос минатата година. Присуството на овој светски настан се случува откако американските сили го убија воениот командант на Иран, Касем Солејмани во напад со беспилотно летало... Читать дальше...


Заев-Брнс: Организирањето фер избори, заедничка одговорност на власта и опозицијата

SlobodnaEvropa.mk 

„Амбасадорката на САД во земјава, Кејт Брнс истакна дека Република Северна Македонија е стабилна на својот пат кон полноправно членство во НАТО и ЕУ и дека треба да продолжи посветено со реформите што се во интерес на граѓаните“, се вели во денешното соопштение од СДСМ, по средбата на лидерот на партијата Зоран Заев со американската амбасадорка. Како што се наведува, Брнс изразила уверување дека на 12 април ќе се одржат фер, демократски и слободни избори на кои ќе се почитува изборната волја и... Читать дальше...

„Девојчето со кибритчиња“ премиерно во Турски театар

SlobodnaEvropa.mk 

Работена со сопствени средства, утре напладне, на 15 јануари, во Турски театар премиерно ќе биде изведена младинско-детската претстава „Девојчето со кибритчиња“ од Ханс Кристијан Андерсен во режија на Емине Халил чија идеја е да ги запознае најмладите со вистинската страна на животот.

Две деца загинаа во северен Авганистан

SlobodnaEvropa.mk 

Две деца загинаа, а девет луѓе се повредени откако две бомби поставени на патот денеска експлодирале една по друга во северен Авганистан. Загинатите се на возраст од 10 и 14 години, соопштија локалните власти. Од повредените пак осум се цивили, а еден припадник на авганистанските безбедносни сили. Засега никој не ја презема одговорноста за нападот, но Талибанците во последните недели извршија неколку напади во областа. Претходно месецов, импровизирана експлозивна направа закачена за возило експлодираше при што загина локален жител... Читать дальше...

Епидемија на жолтица во населбата „Даме Груев“ во Скопје

SlobodnaEvropa.mk 

Епидемија на жолтица на територијата на град Скопје е прогласена само во населба „Даме Груев“ во Општината Ѓорче Петров, информираат за МИА од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) од каде посочуваат дека извршени се вонредни инспекциски надзори во сите училишта во градот во кои има заболени ученици и издадени се решенија за преземање превентивни противепидемиски мерки. Пред почетокот на зимскиот распуст извршени се и контролни надзори по издадените решенија. Во континуитет ќе продолжиме... Читать дальше...

Десетици загинати од лавина во Кашмир

SlobodnaEvropa.mk 

Во последните 24 часа најмалку 55 луѓе загинаа, а други се водат за исчезнати во лавина во регионот Кашмир кој е под контрола на Пакистан. Пакистанските власти денеска соопштија дека многу селани се уште се заробени од лавината во долината Неелум. Лавините и спуштањето на земјиштето се чести во хималајскиот регион кој го делат Пакистан и Индија. Во делот администриран од Индија властите соопштија дека од лавина загинале најмалку десет лица меѓу кои војници. Од екстремните временски услови, пак, деновиве... Читать дальше...

Најавени нови сведоци во случајот „Монструм”

SlobodnaEvropa.mk 

Судскиот процес за случајот „Монструм” продолжува на 3 февруари. На денешното рочиште за петкратното убиство кај Смилковско Езеро, обвинителите како дополнителни сведоци ги предложија лидерот на СДСМ Зоран Заев, свиркачот Звонко Костовски, Зоран Трајковски (лице кое го има во доказите на СЈО) и поранешниот директор на БЈБ, Љупчо Тодоровски – Радник. Семејствата на оштетените, пак, како сведок го предложија Синиша Алексовски, долгогодишен соработник за безбедност на поранешниот претседател Ѓорге Иванов. Читать дальше...

Активиран механизмот за спорови од нуклеарниот договор со Иран

SlobodnaEvropa.mk 

Германија, Британија и Франција го активираа механизмот во случај на несогласување од нуклеарниот договор постигнат меѓу Иран и светските сили во 2015 година. Трите европски земји, кои се потписници на договорот заедно со Кина, Русија и САД, како и Европската унија наведуваат дека го активираат процесот кој може да доведе до санкции од Обединените нации против Иран, но дека не се придружуваат на кампањата на Вашингтон за максимален притисок. Шефот на европската дипломатија Џозеп Борел денеска зборувајќи... Читать дальше...

Ердоган: Турција е спремна да му одржи лекција на либискиот командант Хафтар

SlobodnaEvropa.mk 

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган денеска рече дека Турција ќе му „одржи лекција“ на командантот на Либиската национална армија, Калифа Хафтар доколку ги продолжи нападите врз меѓународно признатата Влада во Триполи на Фајез Сараџ. Тој ова го кажа во денешното телевизиско обраќање, откако генералот Хафтар ја напушти Москва без да го потпише договорот за прекин на огнот, со кој требаше да се стави крај на неколкумесечната битка во таа северно-африканска држава. Фајез ал-Сараџ, кој е на... Читать дальше...

Случај „ТНТ“- судијата нареди Трајковски присилно да биде донесен во Судот

SlobodnaEvropa.mk 

Поранешниот градоначалник на скопската општина Гази Баба Тони Трајковски, обвинет во случајот “ТНТ’, утре ќе биде спроведен во Кривичниот суд со стражар, бидејќи денеска не се појави на почетокот од судењето за овој случај. Судијата Огнен Ставрев, рече дека Судот го смета за уредно поканет, иако неговиот адвокат Јовица Страшевски, рече дека немал добиено покана за денешното рочиште. „За Тони Трајковски за следното рочиште има наредба до МВР за присилно спроведување на Суд, а доколку вака продолжи ќе има уште построги мерки“, рече Ставрев. Читать дальше...

ДИК не е надлежна за барањето за мислење од Чулев

SlobodnaEvropa.mk 

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница утврди дека решението за назначување на раководна позиција од страна на министерот за внатрешни работи не претставува акт или документ кој се однесува на правни финансиски или кадровски прашања поврзани со организација на изборите, за што тие имаат законски ингеренции да одлучуваат. Членовите на Државната изборна комисија едногласно гласаа за овој заклучок укажувајќи дека не се надлежни да одлучуваат по барањето мислење на министерот за внатрешни... Читать дальше...

Фон дер Лајен: следните шест месеци клучни за односите ЕУ-Балкан

SlobodnaEvropa.mk 

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека следните шест месеци ќе бидат клучни за односите меѓу ЕУ и Западен Балкан и најави дека ЕК за неколку недели ќе излезе со новата методологија за проширување. Во текот на претставувањето на хрватскиот претседателство со Унијата во Европскиот парламент во Стразбур, Фон дер Лајен, ја повика ЕУ да го оддржи моментумот кога станува збор за Западен Балкан. „Доколку сакаме успешен самит ЕУ- Западен Балкан во Загреб тогаш... Читать дальше...

Ниските капитални инвестиции му ги „врзуваат рацете“ на бизнисот

SlobodnaEvropa.mk 

Економскиот раст во изминатава деценија можеше да биде двојно повисок, ако паметно и целосно се реализираа предвидените капитални инвестиции, покажува симулацијата на Центарот за економски анализи.

Акција во Германија за приведување на осомничени исламски милитанти

SlobodnaEvropa.mk 

Германската полиција спроведува акција против исламски милитанти во четири региони во земјата поврзана со наводите дека се прави „заговор за сериозни акти на насилство со кои би се загрозила државата“, соопшти обвинителството. Главната канцеларија на обвинителството во Берлин, денеска на социјалната мрежа Твитер, напиша дека во тек се претресите кои се поврзани со лица од чеченско потекло кои, пак, се поврзани со исламистички движења. Полицијата врши претреси во главниот град Берлин, во Бранденбург, Северна Рајна Вествалија и Турингиа. Читать дальше...

Хрватско претседателство со ЕУ- датумот за Скопје и Тирана меѓу приоритетите

SlobodnaEvropa.mk 

Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ денеска на седница на Европскиот парламент во Стразбур зборувајќи за приоритетите на хрватското претседателство со Европската унија во следниве шест месеци рече дека ако сакаат самитот за Западен Балкан во Загреб да биде успешен треба да ја завршат прво домашната задача. Пленковиќ рече и дека најважен дел е да им се даде на пријателите од Западен Балкан перспектива за почнување на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија. „Тие ја извршија домашната задача што ја побаравме од нив. Читать дальше...

Хафтар ја напушти Москва без да го потпише мировниот договор

SlobodnaEvropa.mk 

Либискиот генерал Калифа Хафтар ја напуштил Москва без да го потпише договорот за прекин на огнот, со кој требаше да се стави крај на неколку месечната битка во таа северно-африканска држава, соопшти денеска руското министерство за надворешни работи. Фајез ал-Сарај, кој е на чело на либиската влада која е признаена од Обединетите нации и Калифа Хафтар, командант на самопрогласената Либиска национална армија пристигнаа вчера на мировни разговори во Москва. Двете спротиставени страни не се сретнаа директно... Читать дальше...

Паркинг на пазар, колку три килограми компири

SlobodnaEvropa.mk 

Животот на еден продавач на пазар не е воопшто лесен. Семејствата зависат од нас, а ние од месечната заработувачка, велат дел од продавачите на зелените тезги. Предизвиците и проблемите со кои се соочуваат овие луѓе се чини дека немаат крај.

Спасовски: сите од власта да потврдат дека државата е во сигурни раце

SlobodnaEvropa.mk 

Премиерот Оливер Спасовски денеска, на првата прес конференција во зградата на владата откако е технички премиер, рече дека ова е исклучително важен период за земјава и побара од сите институционална и политичка одговорност. „Сите постапки на секој член на извршната власт мора јасно да потврдат дека владата и државата се во сигурни раце. Секој политички чин на членовите на Владата, во сите линии на хиерархија, треба да произлегува од одговорноста да им укажеме на сите наши граѓани дека треба да бидат спокојни“, рече Спасовски. Читать дальше...

123ru.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в режиме онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас.