123ru.net
World News in Macedonian

Новости за 09.01.2020

И во Косово протест против новиот верски закон во Црна Гора

SlobodnaEvropa.mk 

Стотици етнички Срби протестираа денеска во близина на Приштина, против, како што велат, задушувањето на верските и другите права на српското малцинства во Црна Гора. Демонстрантите денеска маршираа низ Грачаница, мала општина со српско население во Косово, држејќи транспаренти со религиозни пораки и крстови. Маршот беше организиран од младински организации и поддржан од Српската православна црква. Слични три протести се одржаа и во Србија, откако Црна Гора минатиот месец усвои нов закон за религија... Читать дальше...

Иран демантира дека го собориле украинскиот авион

SlobodnaEvropa.mk 

Иранските власти реагираат на тврдењата на американски власти дека иранска ракета по грешка го соборила украинскиот авион во близина на Техеран. Од иранското Министерството за транспорт соопштија дека не може да биде точна приказната за ракетата што удирала во авион. Министерството соопшти дека во исто време летале неколку домашни и меѓународни авиони во иранскиот воздушен простор на иста надморска височина од 8,000 стапки (2.440 метри). „Ваквите гласини немаат смисла“, рече шефот на иранската... Читать дальше...

Пратениците гласаа - Време е Брегзит да се заврши

SlobodnaEvropa.mk 

Британскиот парламент денеска го одобри предлог законот со кои и се овозможува на Велика Британија да ја напушти Европската унија на 31 јануари, со договор за излез, со што ќе биде ставено крај на тригодишната неизвесност околу условите за излез на Британија од ЕУ. Со 330 гласови „за“ и 231 против беше изгласан предлог законот за договор за излез од Унијата, кој беше постигнат минатата година. „Време е да го спроведеме Брегзитот. Тоа ќе го направиме со овој предлог закон“, изјави министерот за Брегзит, Стивен Баркли пред пратениците. Читать дальше...
Приведен бугарскиот министер за екологија

SlobodnaEvropa.mk 

Бугарскиот министер за животна средина и води Нено Димов е приведен, соопшти бугарското Обвинителство. За бугарскиот сервис на РСЕ од Обвинителството потврдуваат дека министерот е приведен на 24 часа, без да прецизираат под кое обвинение. Димов се најде во центарот на медиумите по објавите дека тој е одговорен за кризата со вода во бугарскиот град Перник. На 10 декември обвинителството го обвини Димов и негови соработници дека знаеле оти нема доволно вода во браната Студена во Перник, и дека негрижата... Читать дальше...

Украинскиот авион по грешка урнат од иранска ракета, тврдат американски власти

SlobodnaEvropa.mk 

Американски претставници изјавиле дека украинскиот патнички авион кој се урна во Техеран по грешка бил соборен од иранска ракета. Авионот се урна вчера набрзо по полетувањето од аеродромот во Техеран, при што загинаа сите 176 патници и членови на екипажот. До несреќата дојде само неколку часа откако Иран ракетираше американски воени бази во Ирак. Техеран го изврши нападот како одмазда за смртта на генералот Касем Солејмани кој беше убиен минатата недела во американски воздушен напад во Багдад.... Читать дальше...

Известувачот Пицула ќе ја предводи Работната група за Западен Балкан во ЕП

SlobodnaEvropa.mk 

Хрватскиот европратеник Тонино Пицула е именуван за претседател на Работната група за Западен Балкан во Одборот за надворешна политика (AФET) на Европскиот парламент. Тој кон крајот на минатата година беше именуван и за прв известувач за препораките на ЕП за Западен Балкан. Работната група за Западен Балкан е формирана во Надворешно-политичкиот одбор на ЕП во 2005 година и има за цел да ги одразува политичките приоритети на ЕУ и да обезбеди покохерентен пристап на ЕП во регионот. Од Кабинетот... Читать дальше...

Притвор за двајца странски државјани за криумчарење мигранти

SlobodnaEvropa.mk 

Основниот суд им одреди мерка притвор за двајца странски државјани за криумчарење мигранти. Против нив била поднесена кривична пријава од регионалниот центар за гранични работи „Југ“. Пријави се поднесени против еден германски и една државјанка на Италија, соопшти денеска МВР. Како што соопшти МВР, на 5 јануари 2020 година на граничниот премин „Богородица“ бил уапсен германскиот државјанин со иницијали, К.E. кој во патничко возило превезувал три лица од Гана, кои при пасошка контрола приложиле туѓи патни исправи... Читать дальше...

Косово - Притвор за жена која поттикнувала тероризам преку Фејсбук

SlobodnaEvropa.mk 

Судот во Приштина, на барање на Специјалното обвинителство и одреди едномесечен притвор на Игбал Бериша – Худути за поттикнување на терористички дела од Кривичниот законик на Косово. Судот соопшти дека таа преку објави на социјалната мрежа Фејбук поттикнувала извршување на терористичко дело. Во соопштението од Судот се наведува дека постои можност, ако таа се брани од слобода, да побегне за да избегне соочување со одговорноста. Полицијата ја уапси Бериша-Худути, водач на мала шиитска заедница во југозападниот дел на Косово... Читать дальше...


Русија му го продолжи куќниот притвор на американскиот инвеститор Калвеј

SlobodnaEvropa.mk 

Судот во Москва денеска го продолжи куќниот притвор на американскиот инвеститор Мајкл Калвеј и на неговиот партнер, францускиот државјанин Филип Делпал Делпал. Тие во куќен притвор остануваат до 13 февруари. Судот, исто така, го продолжи куќниот притвор за двајца руски државјани, поранешни директори на „Восточни банка“, Алексеј Кордичев и Александар Цакунов, исто така до 13 февруари. Тие беа приведени во февруари минатата година и обвинети за финансиска измама. Сите негираат дека го прекршиле... Читать дальше...

Ден на жалост во Украина по падот на авионот во Техеран

SlobodnaEvropa.mk 

Во Украина денеска е Ден на национална жалост, по падот на украинскиот авион во Техеран, при што загинаа сите 176 луѓе кои биле во авионот. Украинскиот претседател Володимир Зеленски во денешното обраќање до нацијата, на еден ден по несреќата, рече дека државата е подготвена да им ја обезбеди сите потребна помош на семејствата кои изгубиле некого во несреќата. Тој рече дека несреќата не треба да биде тема за сензација на социјалните мрежи или пак да се користи за теории на заговор. Украинскиот... Читать дальше...

Труд и социјала- министерката и заменичката во конфликт

SlobodnaEvropa.mk 

Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи денеска на прес конференција информира дека според податоците што ги добила од центрите за социјални работи во моментов има поднесени и нерешени 11.514 барања за надоместок за помош и нега од друго лице. Тоа, според неа, говори дека досега Владата и Министерството ги ставале под тепих проблемите на граѓаните и дека се пробиени сите рокови, првичниот од 30 дена од поднесување на барањето и вториот рок од дополнителни максумум триесеттина денови ако се работи за посложени предмети. Читать дальше...

Нов обид за формирање влада во Косово

SlobodnaEvropa.mk 

Лидерите на партиите победнички на парламентарните избори од 6 октомври во Косово, Движењето Самоопределување (ВВ) и Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Албин Курти и Иса Мустафа, ќе се сретнат денеска во нов обид да постигнат договор за формирање на новата влада на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. Неименуван извор од ВВ за порталот Коха.нет изјави дека не може да се каже со сигурност дали денеска ќе има конечен договор за владина коалиција, но „изгледите се големи дека договор ќе се постигне... Читать дальше...

Иницијатива за измени на Кривичниот законик

SlobodnaEvropa.mk 

Пратеникот Александар Кирацовски од СДСМ денеска поднесе измени и дополнувања на Кривичниот законик, со кои се иницира промена на одредбите за застарување на кривични дела сторени со злоупотреба на службената положба и овластување, особено од страна на избрани и именувани лица. Тој појасни дека во измените се предвидува апсолутното застарување на кривичното гонење да настапи кога ќе помине период три пати подолг од пропишаната казна за тоа дело. ВМРО-ДПМНЕ првично го поддржува заострување на легислативата... Читать дальше...

Одбележан контроверзниот Ден на Република Српска

SlobodnaEvropa.mk 

Босанските Срби денеска го одбележаа Денот на Република Српска, контроверзен датум на чие одбележување се спротиставуваат другите етнички групи во Босна и Херцеговина.  Деветти јануари се одбележува датумот на кој во 1992 година босанските Срби прогласија своја држава во Босна што предизвика четири годишен конфликт во кој загинаа околу 100 000 луѓе, а милиони останаа без своите домови. Иако Уставниот суд на Босна и Херцеговина во 2015 година го прогласи празникот за неуставен одбележувањата продолжија. Читать дальше...

Функционерски расправии во Министерство за финансии

SlobodnaEvropa.mk 

Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска рече дека обидот електронска пошта испратена од кабинет, која, како што вели, содржела процедура за работа, да се претстави како завера, не било ништо повеќе од обид за политичко поентирање. Оваа реакција на Ангеловска следува откако дополнителната заменик-министерка за финансии Гордана Димитриеска Кочоска денеска на прес-конференција во Министерството за финансии изрази разочарување од, како што рече, опструкциите на нејзината работа во Министерството. Читать дальше...

Орбан бара појасен став на ЕУ за американско-иранскиот конфликт

SlobodnaEvropa.mk 

Унгарскиот премиер Виктор Орбан рече дека позицијата на Европската унија за американско- иранскиот конфликт треба да биде повеќе усогласена со САД и Израел. На денешната прес конференција во Будимпешта тој рече дека сака европската позиција, која оцени дека не била јасна за иранското прашање, да биде ориентирана кон американско-израелската позиција. Претседателот на САД Доналд Трамп на 8 јануари побара од светските сили да отстапат од нуклеарниот договор со Иран постигнат во 2015 година, кој Вашингтон го напушти во 2018 година. Читать дальше...

Рама: не се вознемирувајте од изјавата на Хаменеи

SlobodnaEvropa.mk 

Албанскиот премиер Еди Рама вели дека не е изненаден од изјавата на иранскиот врховен лидер, Али Хаменеи, кој Албанија ја прогласи за непријател и ја нарече „мала ѓаволска земја“, која засолнила нивни непријатели. Во интервју за Топ чанел Рама изјави дека Албанија во сојузот со САД не придонесува со ракети и бомби, туку преку хуманитарна операција за сместување на муџахедините. „Во однос на безбедноста, ние бевме и сме во тесна координација со САД. Секогаш постои вознемиреност кога станува збор за ситуации кога вознемирува една диктатура... Читать дальше...

Веронаука против „Катици“, критики за попови со џипови

SlobodnaEvropa.mk 

Без веронаука ќе ни се случуваат многу Катици Јаневи и Боки 13-ки, рече владиката Петар. Како ќе возите џипови, ако децата учат машинство место веронаука, коментираат граѓаните на социјалните мрежи.

Прифатено обвинението за организаторите на „27 април“

SlobodnaEvropa.mk 

Основниот Кривичен суд денеска соопшти дека советот за оценка на обвинителен акт го одобрил обвинението за настаните од 27 април 2017 година во Собранието. Од судот информираат дека сега се чека преку системот за управување со судски предмети (АКМИС), случајот да биде прераспределен кај судија. Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во мај минатата година поднесе обвинение против четири лица за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, а за две лица... Читать дальше...

Претпазливост поради американско-иранските тензии

SlobodnaEvropa.mk 

По нападите врз американските бази во Ирак, ниту еден македонски граѓанин кој би можел да се наоѓа таму, не побарал помош од МНР. Она што е сигурно е дека македонски војници таму нема. Експертите предупредуваат на можни безбедносни ризици на глобално ниво.

Претставничкиот дом ќе гласа за ограничување на воената моќ на Трамп

SlobodnaEvropa.mk 

Претставничкиот дом на Соединетите Американски Држави, кој е под контрола на Демократската партија, ќе гласа за ограничување на правата на претседателот Доналд Трамп да презема воени акции против Иран откако многу претставници во тоа тело рекоа дека не се задоволни од објаснувањето на Белата куќа за нападот врз иранскиот генерал. Претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси рече дека гласањето за резолуцијата за воената моќ на претседателот ќе биде денеска. Таа додаде дека членовите на Конгресот... Читать дальше...

Си дала ли поротничката во „ТНТ“ оставка?

SlobodnaEvropa.mk 

Основниот кривичен суд Скопје реагира на писмото на Јовица Страшевски, адвокат на поранешниот градоначалник на Гази Баба Тони Трајковски во случајот ТНТ, кој наведе дека поротничката Лилјана Ивановска Кочковска си дала неотповиклива оставка. „Неспорен е фактот дека судијата- поротник вчера побара прием кај претседателот на судот на кој му се пожали дека прима закани да се откаже од постапување во конкретниот предмет за што е доставена и изјава. Откако е посочено дека судот ги користи сите легални... Читать дальше...

Шекеринска: не смее да се занемари опасноста од радикализирани структури

SlobodnaEvropa.mk 

Во овој момент нема причини за загриженост од присуството на невладини организации во земјава поврзани со Иран, бидејќи Северна Македонија не им е точка на интерес, изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска, додавајќи дека македонските дипломатски односи со Иран се многу скромни, но не се толку комплицирани како нивното отворено прашање со Албанија. Иранскиот духовен лидер Али Хамнеи вчера ја прогласи Албанија за непријател, додавајќи дека таа е како „ѓаволска земја која ги поддржува нивните противници“. Читать дальше...

Украинскиот авион се запалил пред да падне

SlobodnaEvropa.mk 

Украинскиот авион бил во оган пред да падне во близина на аеродромот во Техеран, покажува првичниот извештај на Иранската цивилна авијациска организација објавен денеска. Во вчерашната несреќа на Украинскиот меѓународен авиопревозник, кој патуваше од Техеран до Киев, загинаа сите 176 луѓе кои беа во авионот. Во извештајот на иранските истражители се цитираат изјави на очевидци кои тврдат дека авионот бил во пламен уште во воздух. Иранските државни медиуми првично јавуваа дека авионот се запалил откако паднал... Читать дальше...

123ru.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в режиме онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас.