123ru.net
World News in Macedonian

Новости за 08.01.2020

Рама - Муџахедините во Албанија се дел од хуманитарна, а не политичка операција

SlobodnaEvropa.mk 

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека иранските муџахедини во Албанија се дел од хуманитарна, а не политичка операција. Во комуникација со албанските новинари, Рама од Виена додаде дека хуманитарниот став за иранската опозиција во Албанија е напишан и во договорот. Рама додаде дека неговата земја не е изложена на потенцијална закана како резултат на иранско-американската конфронтација. „Не верувам дека ова ја изложува Албанија на посебен начин и нема причина да веруваме во тоа, затоа што... Читать дальше...

Гутереш – Светот не може да си дозволи војна во Персискиот Залив

SlobodnaEvropa.mk 

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска апелираше да се зачува мирот, истакнувајќи дека светот не може да си дозволи војна во Персискиот Залив. Портпаролот на ОН, Стефан Дижарик денеска го повтори апелот на генералниот секретар до светските лидери да ја запрат ескалацијата и повторно да отворат дијалог. „Наша заедничка должност е да ги вложиме сите напори да избегнеме војна во Персискиот Залив која светот не може да си ја дозволи“, рече Гутереш и додаде дека ќе го продолжи контактот со клучните страни. Читать дальше...

Иранскиот ајатолах Али Хамнеи ја прогласи Албанија за непријател

SlobodnaEvropa.mk 

Иранскиот духовен водач, ајатолахот Али Хамнеи ја прогласи Албанија за непријател, додавајќи дека таа е „лоша европска земја која ги згрижила нивните непријатели“. „Тоа е многу мала, но многу ѓаволска европска земја, каде американските елементи соработуваат со иранските предавници и планираат против Исламската Република. И планот што тие го имаа јасно се виде, со протестите што се одржуваа во Иран, бидејќи некои од тие предавници дојдоа во Иран да протестираат. Агентите на непријателот започнаа да го спроведуваат планот за саботажа... Читать дальше...
Невладините бараат правила по кои општините ќе им даваат пари

SlobodnaEvropa.mk 

Невладините организации во Дебар бараат нов начин на финансирање од општината. Досега се финансирале проекти во зависност од нивното значење за општината, а сега бараат прво да се објави конкурс за проекти и финансирањето да се врши со примена на соодветна методологија.

Мицотакис во официјална посета на САД

SlobodnaEvropa.mk 

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис синоќа се сретна со американскиот претседател Доналд Трамп во Белата куќа. На средбата присуствуваше и државниот секретар Мајк Помпео. Мицотакис, придружуван од сопругата во Белата куќа беше пречекан од Претседателот и првата дама Меланија Трамп. Мицотакис синоќа имаше обраќање и во Атлантскиот совет во Вашингтон, каде посочи дека „пристигнал (во САД) во турбулентно време, но и во најдобриот момент во односите меѓу Грција и САД“.

Трамп најави санкции против Иран – САД се подготвени на сè, но Техеран се смирува

SlobodnaEvropa.mk 

Нема повредени американски војници во синоќешниот ирански ракетен напад врз американски воени бази во Ирак, а причинета е само минимална штета на базите, рече американскиот претседател Доналд Трамп во денешното обраќање, кое го почна со реченицата „Додека сум претседател, Иран никогаш нема да има нуклеарно оружје“. „Нашите величествени американски сили се подготвени на сè, но се чини дека Иран се смирува“, рече тој. Иран ноќеска изврши балистички ракетни напади насочени кон две американски бази во Ирак. Читать дальше...

Бобан Алексоски - Сакам брутален, отворен, искрен театар

SlobodnaEvropa.mk 

Со 18 изведби, „Дневникот на лудиот“, монодрама работена по текст на Николај Гогољ, во режија на Ѓорѓи Ризески и во изведба на актерот Бобан Алексоски, е хит претстава за која во изминативе две години се бара карта повеќе и која плени со својата неверојатна енергија и комуникација со публиката.

По заканите на Иран албанскиот сектор за анти-тероризам во готовност

SlobodnaEvropa.mk 

Убиството на генералот Касем Солејмани од страна на американските сили во Ирак на 2 јануари и заканите на Иран ја подигна готовноста на антитерористичките сили во Албанија, јави телевизија Клан. Официјални извори од државната полиција за телевизијата изјавиле дека агентите во секторот за анти-тероризам во последниве денови ја зголемуваат размената на информации со домашни и странски агенции и продолжуваат да ги следат иранските државјани кои престојуваат во Албанија за да спречат какво било можен терористички акт. Читать дальше...


Џафери - Протоколот за НАТО ќе се ратификува до 12 февруари

SlobodnaEvropa.mk 

Претседателот на Собранието Талат Џафери вели дека до 12 февруари ќе се ратификува Протоколот за членство во НАТО. Тој во изјава за телевизија Телма вели дека по формирањето на Владата во Шпанија сега кај нас е многу полесна и појасна процедурата. „Во овој момент нема потреба да се брза со предвремена ратификација. Владиниот предлог е во собраниска процедура и нема индиции дека е неопходно предвреме да се постапува“, изјави Џафери за Телма. Според него, сите парламентарните партии се подготвени да дадат зелено светло. Читать дальше...

Ердоган против „воените тапани“ во регионот

SlobodnaEvropa.mk 

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предупреди на ескалација на тензиите меѓу нивниот сосед Иран и НАТО сојузникот САД, додавајќи дека Анкара „ги користи сите располживи средства“ да се избегне нов конфликт, јави ДПА. „Во овој критичен период кога почнуваат да тропаат воените тапани, ние се обидуваме да ги олабавиме тензиите, користејќи ги сите канали на дипломатијата“, изјави Ердоган од Истанбул, пренесен од германската агенција. „Никој нема право да го фрли целиот регион, особено Ирак, во нов круг на огнот“, додаде Ердоган. Читать дальше...

Владата ќе даде речиси 100 000 евра како помош за Австралија

SlobodnaEvropa.mk 

Владата денеска на редовната втора седница донесе одлука од резервите на Буџетот за 2020 година да бидат одобрени 6.000.000 денари или околу 100 000 евра за помош за настраданите од пожарите во Австралија. Повеќе од пет милиони хектари земја се изгорени во пожарите што ги зафатија сите шест австралиски држави и една територија, во кои има и човечки жртви и стотици уништени имоти. Во изминатите денови се регистрирани екстремни температури во државите Нов Јужен Велс, Викторија и Јужна Австралија. Читать дальше...

Во украинскиот авион најмногу жртви Иранци и Канаѓани

SlobodnaEvropa.mk 

Украинскиот министер за надворешни работи Вадим Пристајко соопшти дека 82 ирански државјани, 63 Канаѓани, десет Швеѓани, четворица Авганистанци, тројца Германци и тројца Британци се загинати во падот на украинскиот авион во кој имаше вкупно 176 луѓе. Украинскиот совет за безбедност соопшти и дека 11 Украинци се загинати, од кои девет членови на екипажот. Комерцијалниот авион се урна денеска во близина на аеродромот „Имам Хомеини“ во иранскиот главен град Техеран од каде што полета. Неговата крајна дестинација беше украинскиот главен град Киев... Читать дальше...

Ердоган и Путин го пуштија во употреба гасоводот Турски поток

SlobodnaEvropa.mk 

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и неговиот руски колега Владимир Путин го пуштија во употреба гасоводот кој ќе отвори нова извозна рута за рускиот гас во Турција и во Европа. Путин му се придружи на Ердоган денеска во Истанбул на официјалното отворање на гасоводот Турски поток, проект кој е дел од напорите на Москва за намалување на испораките преку Украина. Изградбата почна во мај 2017 година и чинеше речиси осум милијарди долари. Путин рече дека гасоводот се смета за знак за поврзувањето и соработката за доброто на нивните граѓани... Читать дальше...

Државата ќе потроши шест и пол милиони евра за кампањата на партиите

SlobodnaEvropa.mk 

Државната изборна комисија (ДИК) планира за изборните активности за претстојните предвремени парламентарни избори да потроши 571 милион и 500 илјади денари. Од нив, најголем дел, околу 400 милиони денари или шест и пол милиони евра се планира да се потрошат за финасирање на медиумската кампања на политичките партии кои ќе учествуваат на парламентарните избори. „За оваа намена за Претседателските избори беа потрошени околу 3 милиони и 800 илјади евра. Сега во буџетот се предвидени нешто над 233 милиони денари... Читать дальше...

Шефот на турската дипломатија Чавушоглу во посета на Ирак

SlobodnaEvropa.mk 

Министерот за надворешни работи на Турција Мевљут Чавушоглу утре ќе го посети Ирак во обид да се намалат тензиите по иранскиот ракетен напад врз две бази во таа земја што ги користат американските сили, соопшти турското Министерство за надворешни работи. Претходно од таму наведоа дека Чавушоглу разговарал со иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф. Шефот на турската дипломатија во понеделникот изјави дека тие контактираат со сите страни во регионот, како и со Вашингтон со цел да се намалат тензиите. Читать дальше...

Движењето Беса прифаќа предизборна коалиција

SlobodnaEvropa.mk 

Движењето Беса е отворено за трипартиска предизборна коалиција во согласност со повикот на Алијансата за Албанците, соопштуваат од Беса по синоќешниот состанок на Централното претседателство одржан во Тетово. Покрај оваа на состанокот биле донесени уште две други одлуки поврзани со внатрешните организациски работи на Движењето Беса. Алијансата за Албанците упати повик за предизборна коалиција со сите партии на Албанците освен со ДУИ. Покрај Беса преговорите за таква коалиција се во тек и со партијата Алтернатива.

Макрон: промената во преговарачкиот процес останува предуслов за преговори

SlobodnaEvropa.mk 

Проширувањето на Европската унија и промената на методологијата на пристапниот процес, што е предуслов Франција да се согласи на почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, биле едни од главните теми на средбата на францускиот претседател Емануел Макрон со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ во Париз. Како што јави МИА Макрон изјавил дека сака Самитот во Загреб да биде успешен и повтори дека промената на методологијата на преговарачкиот процес е предуслов за започнување преговори со земјите кандидати за членство во ЕУ. Читать дальше...

Комисии со Грција и со Бугарија за подобрување или влошување на односите

SlobodnaEvropa.mk 

Работата на комисијата со Бугарија потензично одекнува во јавноста од работата на Комитетот со Грција. Историчарот Драги Ѓорѓиев, копретседател на комисијата со Бугарија, оценува дека тоа е поради вмешувањето на политиката.

Ирак бил известен за иранските напади

SlobodnaEvropa.mk 

Ирачкиот премиер Адел Абдул Махди примил усно известување од Иран дека одговорот на американското убиство на иранскиот генерал Касем Солејмани е во тек, соопшти кабинетот на Махди. Техеран му соопштил на ирачкиот премиер дека тие ќе нападнат само локации каде што има американски сили, но дека не прецизирале точно кои. Истовремено Махди добил повик и од САД додека проектилите ги погодувале двете бази, кажа денеска неговиот портпарол. Ова известување следува откако Иран изврши напади со балистички ракети врз неколку цели во Ирак... Читать дальше...

Санчес положи заклетва за премиер на Шпанија

SlobodnaEvropa.mk 

Социјалистичкиот лидер Педро Санчес ја презема функцијата премиер на Шпанија денеска, ден откако неговиот предлог за формирање левичарска коалиција доби парламентарна поддршка. Со давањето заклетва пред шпанскиот крал Фелипе шести, Санчес ја заврши месеци долгата политичка криза во четвртата најголема економија во еврозоната. Социјалистичката партија наведе дека членовите на неговиот кабинет ќе бидат објавени идната недела. Во владиниот кабинет ќе има претставници на партијата Обединети можеме на Пабло Иглезијас кој... Читать дальше...

Двајца загинати во бомбашки напад во Пакистан

SlobodnaEvropa.mk 

Две лица загинаа, а 16 се повредени во бомбашки напад во југозападниот пакистански град Куета, соопштија властите. Шефот на локалната полиција Абдул Разак Шема вчера рече дека мотор со бомба експлодирал кога поминувало возило на безбедносните сили. Одговорноста за нападот ја презема Џамат ал- Ахрар, отцепена фракција на пакистанските Талибанци. Куета е главниот град на богатата со ресурси провинција Балошистан и се граничи со Авганистан. Провинцијата е често мета на секташки насилства, напади на исламистичките милитанти и на сепаратистите.

Кривичен суд: да се истражат заканите и притисоците од адвокатите во „ТНТ“

SlobodnaEvropa.mk 

Кривичниот суд смета дека се закани и притисоци писмата на адвокати застапници во судскиот случај ТНТ кои бараат разрешување на судија-поротник од Основниот кривичен суд. „Основниот кривичен суд Скопје апелира до надлежните институции (Адвотатската комора, МВР, но и Обвинителството) да преземат соодветни мерки и да ги истражат елементите на закани и притисоци упатени кон судот и судијата – поротник со цел да ја заштитат независноста и непристрасноста во судското постапување“, се наведува во денешното соопштение на судот. Читать дальше...

„Трула“ реформска битка за правда

SlobodnaEvropa.mk 

Темелна анализа пред почетокот на реформскиот процес е она што недостигаше за победа врз „последното упориште на заробената држава“ велат аналитичарите. Правдата и натаму доцни за политичарите, но е брза за граѓаните, како што рече неодамна и претседателот на државата Стево Пендаровски.

Скопје гледа со загриженост на иранскиот напад врз американските бази во Ирак

SlobodnaEvropa.mk 

Советникот за надворешна политика на премиерот и кандидат за амбасадор на Северна Македонија во НАТО Дане Талески вели дека на иранскиот напад врз две бази во Ирак со американски војници, нашата земја гледа со доза на загриженост, особено кога се напаѓа најважниот стратегиски сојузник на РС Македонија, Соединетите Американски Држави. Тој посочува дека нападот врз воени бази на САД со можни жртви и материјални штети, веројатно повлекува вклучување на членот пет од Повелбата на Северноатлантската... Читать дальше...

Пешачка зона кај Рекорд добро решение?

SlobodnaEvropa.mk 

Дали пешачката зона кај Рекорд е добро решение за граѓаните и сообраќајот во центарот на градот е прашањето кое се поставува по најавениот проект од страна на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. Според него, пред да се започне со реализација на идејата ќе бидат консултирани околните жители.

123ru.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в режиме онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас.