123ru.net
World News in Albanian

Новости за 22.09.2021

Borrell bën thirrje për zbatim të marrëveshjeve të dialogut - pa vonesa

Evropaelire.org 

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka bërë thirrje të mërkurën për ulje të menjëhershme të tensioneve në veri të Kosovës, pas vendimit të Qeverisë së Kosovës, që të gjithë pronarët e makinave me targa serbe, të kenë targa të përkohshme gjatë vozitjes në Kosovë. “Ne nënvizojmë edhe një herë se të gjitha marrëveshjet e arritura në procesin e dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja, nga nisja e tij në vitin 2011, mbeten valide dhe obliguese për të dyja palët. Читать дальше...

Ngjitësi “Merkeln” që e mbajti Brukselin të bashkuar

Evropaelire.org 

Nga të gjitha samitet e Bashkimit Evropian që kam ndjekur si pjesëtar i shtypit në 15 vjetët e fundit - dhe ka pasur qindra për shkak të të gjitha krizave që kanë goditur bllokun - kam parë udhëheqës nga i gjithë kontinenti që vijnë e shkojnë, duke i shijuar momentet në qendër të vëmendjes evropiane, përpara se të ktheheshin në zymtësinë e politikave të brendshme ose të dilnin në pension. Por, gjithmonë ka qenë një gjë e pandryshueshme: prania e kancelares gjermane - tani në largim - Angela Merkel. Читать дальше...

Lituania u bën thirrje konsumatorëve të flakin tutje telefonat kinezë

Evropaelire.org 

Konsumatorët duhet të flakin tutje telefonat e tyre kinezë dhe të mos blejnë të rinj, ka thënë Ministria e Mbrojtjes në Lituani. Një raport i përpiluar nga Qendra Kombëtare për Siguri Kiberbetike ka testuar telefonat e gjeneratës 5G nga prodhuesit kinezë. Sipas raportit, një telefon i kompanisë Xiaomi ka pajisje për censurë dhe një model i Huaweit ka mangësi në siguri. Kompania Xiaomo ka thënë se pajisjet e saja nuk censurojnë komunikimet e përdoruesve. “Xiaomi nuk ka kufizuar kurrë dhe nuk... Читать дальше...Biden i premton botës "arsenal vaksinash"

Evropaelire.org 

Shtetet e Bashkuara do të japin donacion 500 milionë doza të vaksinës kundër koronavirusit, të prodhuara nga kompania Pfizer, për vendet në zhvillim, nga viti i ardhshëm. Presidenti amerikan, Joe Biden, e ka bërë këtë zotim në një samit virtual për COVID-19 në margjina të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, duke premtuar "arsenal vaksinash”. Me këto doza, dhe ato që janë ndarë në të kaluarën, i bie se Shtetet e Bashkuara do të ndajnë në total mbi 1 miliard doza vaksinash kundër COVID-19. Читать дальше...

Imunizimi prej 60% rrezikohet nga ata që s’e duan vaksinën

Evropaelire.org 

Autoritetet shëndetësore në Kosovë do ta kenë të vështirë të vaksinojnë 60 për qind të popullatës kundër sëmundjes COVID-19, deri në fund të këtij viti, thotë epidemiologu, Isuf Dedushaj dhe infektologu, Xhevat Demiri. Sipas tyre, në këtë proces, problem po paraqet hezitimi i qytetarëve që të imunizohen. Në Planin Shtetëror të Imunizimit dhe në programin e Qeverisë, të udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti, thuhet se “deri në fund të këtij viti, në Kosovë do vaksinohet 60 për qind e popullatës”. Читать дальше...

OKB lëshon fonde për të parandaluar shkatërrimin e sistemit shëndetësor në Afganistan

Evropaelire.org 

Kombet e Bashkuara kanë thënë se do të lëshojnë 45 milionë dollarë për ta ndihmuar sistemin shëndetësor të Afganistanit, i cili sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë është “buzë shkatërrimit”, pas marrjes së pushtetit nga talibanët në mesin e muajit gusht. Sistemi shëndetësor i Afganistanit ka hyrë në krizë të madhe, pasi talibanët kanë marrë pushtetin, duke komplikuar sigurimin e ndihmave dhe duke lënë shumë qendra mjekësore pa staf. Shumë shtete dhe organizata ndërkombëtare kanë pezulluar ndihmat për Afganistanin... Читать дальше...

Përsëri barrikada në veri të Kosovës

Evropaelire.org 

Që prej 20 shtatorit, kur Qeveria e Kosovës vendosi masën e reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia, serbët lokalë kanë bllokuar rrugët që çojnë në pikëkalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak, në veri të Kosovës. Njësitë speciale të Policisë së Kosovës janë vendosur në këto dy lokacione, teksa dy shtetet shkëmbyen akuza për vendosjen e kësaj mase. Institucionet ndërkombëtare kanë bërë thirrje për uljen e tensioneve. Serbët për herë të parë kanë ngritur barrikada në shenjë proteste në vitin... Читать дальше...

Ministria e Shëndetësisë lanson certifikatën elektronike të vaksinimit

Evropaelire.org 

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë ka prezatuar të mërkurën certifikatën elektronike të vaksinës kundër koronavirusit. Përmes një postimi në llogarinë e kësaj Ministrie në Facebook, qytetarëve u janë dhënë udhëzimet e duhura për shkarkim të kësaj certificate. Ministria po ashtu ka bërë thirrje që qytetarët të mos pajisjen me kartela digjitale të operatorëve që i ka konsideruar të paautorizuar, duke thënë se ato nuk janë të vlefshme dhe se keqpërdorin të dhënat personale të qytetarëve. Certifikata ka një QR-kod me informacione... Читать дальше...

Загрузка...


Dita e tretë e protestës: Veriu mbetet i bllokuar

Evropaelire.org 

Për shkak të bllokimit të rrugëve që shpijnë në pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak, disa qytetarë serbë janë detyruar të ecin në këmbë disa kilometra që të kalojnë kufirin për në Serbi. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti u ka bërë thirrje protestuesve që të largohen dhe të lirojnë rrugët.

Petkoviq: Veprimet e Kurtit "shkatërrojnë paqen në rajon"

Evropaelire.org 

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po angazhohet për destabilizim të situatës në Kosovë. Serbët në veri në Kosovës, për të tretën ditë me radhë, janë duke bllokuar vendkalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak, për shkak të vendimit të Qeverisë së Kosovës, që të gjithë pronarët e makinave me targa serbe, të kenë targa të përkohshme gjatë vozitjes në Kosovë. Petkoviq tha se Kurti, me veprimet e tij, “dëshiron të shkatërrojë paqen dhe stabilitetin në rajon”. Читать дальше...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Evropaelire.org 

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është një prej kërcënimeve më të mëdha të ambientit për shëndetin e njerëzve, dhe për pasojë shkakton shtatë milionë vdekje të parakohshme në vit. Kjo Organizatë ka thënë se nevojitet veprim urgjent për të zvogëluar daljen në ajër të ndotur, derisa e ka renditur dëmin e tij në linjë me pirjen e duhanit dhe ushqimin e pashëndetshëm. “OBSH ka ndryshuar pothuajse të gjitha udhëzimet për kualitetin e ajrit... Читать дальше...

Të etur pranë burimit

Evropaelire.org 

Fshati Bukoviq i Komunës së Sarajit të Shkupit ndodhet vetëm 7 kilometra larg burimit të Rashçës prej ku i gjithë Shkupi furnizohet me ujë. Por, banorët e këtij fshati nuk kanë ujë për veti. Qeveria premton një zgjidhje të shpejtë.

Kosova regjistron pesë viktima dhe 160 raste me koronavirus

Evropaelire.org 

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se të mërkurën janë regjistruar pesë viktima me koronavirus. Sipas Ministrisë, në 24 orët e fundit janë regjistruar edhe 160 persona të infektuar me këtë virus, pas testimit të 4.904 mostrave. Këto shifra nënkuptojnë se 3.2 për qind e personave të testuar kanë rezultuar pozitivë. Sipas autoriteteve 1.039 persona janë shëruar derisa mbi 6.700 persona janë ende aktivë në koronavirus. Prej shpërthimit të pandemisë në mars të vitit 2020, autoritetet shëndetësore... Читать дальше...

Merkel dënon vrasjen “e tmerrshme” të arkëtarit pas grindjeve për maskë

Evropaelire.org 

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, e ka quajtur të “tmerrshme” vrasjen e një arkëtari në një stacion karburantesh nga një konsumator i zemëruar, të cilit i është kërkuar të vendosë maskën teksa ka blerë birrë. Vrasja e 20-vjeçarit, të shtunën, në qytezën Idar-Oberstein, besohet të jetë e para në Gjermani, e lidhur me rregullat e Qeverisë kundër koronavirusit. “Qeveria gjermane dënon në instancat më të larta këtë vrasje të shënjestruar ”, ka thënë të mërkurën zëdhënësja e Merkelit, Ulrike Demmer para gazetarëve. Читать дальше...

Lugina e Preshevës kërkon të përjashtohet nga vendimi për targat

Evropaelire.org 

Përfaqësuesit e shqiptarëve në komunat Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc, që ndodhen në jug të Serbisë, kanë kërkuar nga Qeveria e Kosovës që këto komuna të përjashtohen nga vendimi për reciprocitet të targave të automjeteve. Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve, Ragmi Mustafi, tha për Radion Evropa e Lirë se kërkesa është bërë për shkak të problemeve në qarkullim të banorëve të këtyre komunave të shkaktuara nga vendimi për reciprocitetin e targave. Ai tha se është kërkuar që të mundësohet liria e lëvizjes për të gjithë qytetarët. Читать дальше...

AI kërkon dy miliardë doza të vaksinës për vendet e varfra

Evropaelire.org 

Prodhuesit e vaksinave kundër COVID-19 po e vënë përfitimin financiar para jetës së njerëzve, tha organizata ndërkombëtare Amnesty International (AI) të mërkurën, duke kërkuar shpërndarjen e dy miliardë dozave të vaksinës kundër koronavirusit për vendet më të varfra deri në fund të vitit. Organizata për të drejtat e njeriut tha se kompanitë: AstraZeneca, Pfizer, BioNTech, Johnson & Johnson, Moderna, Novavax - që të gjitha kanë refuzuar të ndajnë doza ose njohuritë teknologjike për t'i mundësuar... Читать дальше...

Varhelyi për situatën në veri: Veprimet e njëanshme nuk janë zgjidhje

Evropaelire.org 

Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi kërkoi nga Kosova dhe Serbia të ulin tensionet dhe të tërhiqen nga, siç i quajti ai, “veprime të njëanshme”, pasi sipas tij, ato nuk janë asnjëherë zgjidhje. “Kosovë dhe Serbi, është e domosdoshme që të përmbaheni dhe të shtensiononi situatën, t’i ktheheni dialogut dhe të siguroni liri të lëvizjes pa vonesa. Veprimet e njëanshme nuk janë asnjëherë zgjidhje. Ato vetëm shpijnë në tensione të panevojshme dhe duhet të tërhiqen”... Читать дальше...

Racizmi, klima dhe COVID-19 në fokus të OKB-së

Evropaelire.org 

Çështja e racizmit, kriza klimatike dhe përshkallëzimi i ndasive në botë do të jenë në qendër të vëmendjes në Kombet e Bashkuara të mërkurën. Trajtimi i këtyre çështjeve vjen një ditë pasi shefi i OKB -së lëshoi një paralajmërim të zymtë se "bota është në prag të një humnere". Për herë të parë që kur ka filluar pandemia e COVID-19, dhjetëra udhëheqës botërorë morën pjesë me prezencë fizike në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në ditën e parë të hapjes së takimit të tyre vjetor. Sipas agjencisë Associated Press... Читать дальше...

Tri ditë bllokadë: Policia dhe protestuesit nuk tërhiqen

Evropaelire.org 

Kosova ka hyrë në ditën e tretë që kur janë bllokuar dy rrugë nacionale në veri të vendit nga serbë lokalë të cilët po protestojnë kundër masave të reciprocitetit për targat e veturave nga Serbia. Të dy rrugët që shpijnë në pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak po mbahen të bllokuara nga dhjetëra kamionë dhe vetura të vendosura nga protestuesit serbë. Protestuesit po përkrahen nga liderët lokalë në komunat në veri të Kosovës si dhe nga Beogradi. Në këto pika kufitare, që nga dita e hënë po qëndrojnë... Читать дальше...


Музыкальные новости
София Ротару

"Куда вышел?!", - София Ротару рявкнула на поклонника во время концерта в Москве
Персональные новости
#123ru.net

Впервые в России биологи получили потомство древней акулы

Kurti i bën thirrje Serbisë: T'i heqim targat e përkohshme

Evropaelire.org 

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se, si Kosova ashtu edhe Serbia duhet t’i heqin targat e përkohshme të automjeteve si pjesë e zgjidhjes së situatës së krijuar ditëve të fundit në veriun e Kosovës, pasi autoritetet në Prishtinë filluan së zbatuari, siç thanë, reciprocitetin në çështjen e targave të automjeteve.   “Oferta jonë publike besoj që është tejet praktike përveçse gjeneroze e kjo është le t'i heqin tabelat e përkohshme edhe Serbia edhe Kosova dhe në këtë mënyrë që qytetarët le të qarkullojnë sa më shumë e më sa më pak vonesa”... Читать дальше...

Problemi me targat: Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit?

Evropaelire.org 

Vendimi i autoriteteve të Kosovës për të zbatuar masa reciprociteti ndaj automjeteve me targa të Serbisë, që hyjnë në Kosovë, ka nxitur protesta të banorëve serbë në veri të Kosovës dhe reagime të ashpra të Beogradit zyrtar. Përfaqësues të Serbisë thonë se Kosova, me këtë veprim, ka shkelur dispozita të Marrëveshjes së Brukselit, të cilën dy vendet e kanë arritur me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Në Prishtinë thonë se janë duke vepruar në përputhje me Marrëveshjen e Brukselit. Çfarë thotë... Читать дальше...

Krivokapiq: Ristrukturimi i Qeverisë, me kushte

Evropaelire.org 

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq, është pajtuar për ristrukturimin e kabinetit qeveritar, por vetëm nën disa kushte dhe njëri prej tyre është që ai të zgjedhë ministrat. Kështu u bë e ditur përmes një njoftimi nga zyra e tij më 21 shtator. Riorganizimin e qeverisë e kanë kërkuar dy subjektet politike në pushtet, partia pro-serbe Fronti Demokratik dhe Mali i Zi Demokratik, ndërsa subjekti i tretë dhe më i vogël, Lëvizja Qytetare URA e ka  kundërshtuar idenë. Fronti Demokratik dhe... Читать дальше...

Kina do të ndalë përdorimin e qymyrit jashtë vendit, thotë presidenti Jinping

Evropaelire.org 

Kina ka thënë se nuk do të ndërtojë më termocentrale të reja me qymyr jashtë vendit, si pjesë e një përpjekjeje për të ndihmuar botën të përmbushë objektivat e marrëveshjes së Parisit për klimën. Ky vend ka qenë nën presion për të ndalur financimin e termocentraleve me qymyr në vende tjera. Premtimi u mor përsipër nga presidenti kinez, Xi Jinping gjatë fjalimit të tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së më 21 shtator. Në fjalimin e tij, të cilin e kishte incizuar më herët, presidenti kinez... Читать дальше...

Talibanët kërkojnë të mbajnë fjalim në Asamblenë e OKB-së

Evropaelire.org 

Disa javë pasi e morën pushtetin në Afganistan, talibanët kanë kërkuar që t’u drejtohen liderëve botërorë me një fjalim në kuadër të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së e cila po i zhvillon punimet vjetore këtë javë në Nju Jork. Kërkesa e talibanëve është konfirmuar nga Stephane Dujarric, zëdhënës i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së. Kërkesa e talibanëve u bë përmes një letre drejtuar Sekretarit të Përgjithshëm, Antonio Guterres. Përveç kërkesës për pjesëmarrje në mbledhjen vjetore të OKB -së... Читать дальше...

Mesiq: Dikush nuk mund të çlirohet nga synimet për shtet të madh

Evropaelire.org 

Në punët e brendshme të Malit të Zi, përmes Kishës Ortodokse Serbe, “ka ndërhyrë një politikë që dukej se ishte ndalur në rajonin tonë. Por, disa po e rikthejnë atë. Po e rikthejnë përmes mesazhit të ‘botës serbe’”, thotë në një intervistë për Shërbimin e Ballkanit të Radios Evropa e Lirë Stjepan Mesiq, ish-president i Kroacisë. Në këtë mënyrë, Mesiq komenton tensionet në Mal të Zi që ka shkaktuar shugurimi i kreut të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Joanikije. Malazezët janë thellësisht... Читать дальше...«Кричали бомба»: посетители московского МФЦ не сразу узнали о стрельбе в здании

Губернаторы России
Новости Крыма на Sevpoisk.ru

В США вдруг обеспокоились позицией Белоруссии по Крыму

Частные объявления


Авто в России и мире

«ПК Транспортные системы» выполнила контракт на поставку 46 троллейбусов «Адмирал» в Саратов


Коронавирус в России

В Москве ответили ВОЗ на призыв отказаться от переливания плазмы переболевших COVID


Спорт в России и мире

«Метриум»: Обзор самых «спортивных» новостроек Москвы


Загрузка...

Все новости спорта сегодня


Новости тенниса
Кубок Дэвиса

Лучший чтец страны из Воткинска, победы ижевских конькобежцев и Кубок Дэвиса в руках россиян: новости к этому часу


Загрузка...


123ru.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.


Загрузка...

Загрузка...

Экология в России и мире

РусКлиматФонд подвёл итоги осеннего сезона кампании  «Леса для климата»

Путин в России и мире

Леонков: на встрече с Байденом Путин обозначит последствия за пересечение красных линий РФ


Лукашенко в Беларуси и мире

Лукашенко поздравил лидеров стран СНГ с 30-летним юбилеем организации
123ru.netмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Ru24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

123ru.net — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Зеленский в Украине и мире

Советник главы офиса Зеленского Подоляк: саммит лидеров США и России был полезен Украине


Навальный в России и мире

Тиктокер получил почти три года тюрьмы за нападение на машину правоохранителей на январских митингахЗдоровье в России и мире


Другие проекты от 123ru.net


«Россети ФСК ЕЭС» обновила изоляцию на энергообъектах Республики Коми и Архангельской областиVIP

PREMIER показал трейлер победившего на фестивале “Пилот” сериала “СОЛДАУТ”
Українські новини

«России война не нужна». Военный эксперт Константин Машовец об истинных намерениях оккупантовНовости 24 часа

Иммунолог Крючков спрогнозировал новую волну COVID-19 в России к концу январяGame News

Turns out Fortnite Chapter 3 is the first Unreal Engine 5 gameВ Москве задержали мошенников, специализирующихся на обмане пенсионеровNews Every Day

Aircraft Seat Actuation System Market to Rear Excessive Growth By 2028Блоги

Пандемия: в России забота о здоровье стала осознанной необходимостьюПикантные видео: в Сеть попали данные из операционной гинекологииАлександр Градский

Миро пожалела Коташенко за потраченную на «доживающего» Градского молодостьДоцент РАНХиГС Николай Кульбака объяснил, как избежать попадания в финансовую пирамидуМария Шарапова

Мария Шарапова отреагировала на позицию WTA по делу Пэн ШуайТерапевт Игнатикова: неправильный рацион может помешать выработке антител после прививкиWSJ

Обозреватель WSJ Сеиб заявил о риске войны на Украине, Тайване и в ИранеЛукашенко, Крым и Украина — конец многовекторности?Все круги сада: можно ли избежать частых ОРВИ в детском саду
Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России


Загрузка...

Загрузка...PR time

Концерт Стаса Михайлова в БКЗ «Октябрьский»Мигрантам рассказали о способе легко снять жилье в Москве

Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net


Спонсоры 123ru.net