123ru.net
World News in Albanian

Новости за 27.09.2021

Biden merr dozën përforcuese të vaksinës

Evropaelire.org 

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, mori të hënën dozën përforcuese të vaksinës Pfizer kundër koronavirusit. “Gjëja më e rëndësishme që duhet të bëjmë, është të vaksinojmë më shumë njerëz”, tha Biden para se të merrte vaksinën. Biden, 78 vjeç, e ka marrë dozën e parë të vaksinës më 21 dhjetor dhe dozën e dytë më 11 janar. Ai tha se edhe zonja e parë, Jill, do ta marrë së shpejti dozën përforcuese. Javën e kaluar, Qendrat amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC)... Читать дальше...

KFOR-i thotë se ka marrë masa për uljen e tensioneve

Evropaelire.org 

Komandanti i misionit paqeruajtës të KFOR-it në Kosovë, gjeneral major Franco Federici, tha se masat e ndërmarra në veri të Kosovës kanë për qëllim “uljen e shpejtë të tensioneve”, si dhe “rivendosjen e mjedisit të sigurt” dhe të “lirisë së lëvizjes për të gjitha komunitetet”. Në një deklaratë të lëshuar të hënën në mbrëmje, Federici tha se KFOR-i ka ndërmarrë hapa të mëtejshëm në terren, duke rritur patrullimet përgjatë rrugëve kryesore, të prekura nga bllokadat, dhe duke vendosur njësitë e tij në vendkalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak.

KFOR-i patrullon afër bllokadave në Jarinjë

Evropaelire.org 

Që nga e hëna e javës së kaluar, rrugët që çojnë në pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak vazhdojnë të jenë të bllokuara nga qytetarët serbë në veri të Kosovës. Gjatë ditës së hënë, afër pikës kufitare në Jarinjë, janë parë ushtarë të KFOR-it, të cilët kanë patrulluar përgjatë bllokadës së krijuar nga kamionët dhe automjetet tjera të vendosura në rrugë. Afër pjesës ku janë të vendosura njësitë speciale të Policisë së Kosovës, pasditen e 27 shtatorit kanë qëndruar edhe disa vetura të misionit evropian për sundimin e ligjit, EULEX. Читать дальше...Kryeministri i Izraelit: Irani i ka kaluar vijat e kuqe

Evropaelire.org 

Në fjalimin e tij të parë para Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, kryeministri i Izraelit, Naftali Bennett, tha se Irani i ka kaluar “të gjitha vijat e kuqe” në programin e tij bërthamor dhe u zotua se Izraeli “nuk do ta lejojë” Teheranin që të zhvillojë armë bërthamore. Duke folur në takimin vjetor të organizatës botërore në Nju Jork, Bennett nuk e përmendi konfliktin e Izraelit me palestinezët, por e portretizoi Iranin si kërcënim për sigurinë globale. Republika Islamike, viteve të fundit... Читать дальше...

Rritja e eksportit ringjall bizneset  

Evropaelire.org 

Kompania për përpunimin e drurit “Balaj-M”, gjatë këtij viti ka shënuar rritje të prodhimit, rrjedhimisht edhe të eksportit të produkteve në tregun e Bashkimit Evropian, krahasuar me vitin paraprak. Kjo kompani, që operon në Komunën e Deçanit, në pjesën perëndimore të Kosovës, numëron 15 punëtorë dhe prodhon shtretër, dollapë dhe varëse për rroba. Pronari i kësaj kompanie, Ali Balaj, në një bisedë për Radion Evropa e Lirë tregon se në shtetet e Bashkimit Evropian, konkretisht në Gjermani, është rritur dukshëm kërkesa për varëse të rrobave... Читать дальше...

Hungaria nënshkruan marrëveshje për gaz nga Rusia

Evropaelire.org 

Hungaria nënshkroi një marrëveshje të re 15-vjeçare për furnizim me gaz nga Rusia. Marrëveshja u nënshkrua të hënën në Budapest nga drejtuesit e gjigantit rus të gazit, Gazprom, dhe grupi hungarez i energjisë, MVM. Ministria e Jashtme e Ukrainës, e cila do të humbasë miliona nga pagesat e tranzitit, tha se marrëveshja është një “vendim thjesht politik, ekonomikisht i paarsyeshëm”, që është marrë “në dëm të interesave kombëtare të Ukrainës dhe marrëdhënieve Ukrainë-Hungari”. Sipas saj, marrëveshja... Читать дальше...

Osmani: Diskursi nxitës e ka burimin në Serbi dhe Rusi

Evropaelire.org 

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha të hënën se Serbia “është burim i destabilizimit në rajon”, ndërsa ftoi bashkësinë ndërkombëtare që t’i kundërvihet “diskursit nxitës”, që, sipas saj, nuk e ka burimin vetëm në Serbi, por edhe në Rusi. Në një takim me drejtuesit e institucioneve të sigurisë në Kosovë, Osmani tha se Kosova nuk është duke e provokuar situatën e sigurisë, por duke zbatuar ligjin. Sipas saj, Policia e Kosovës është duke u kujdesur për sigurinë e të gjithë qytetarëve pa dallim. Читать дальше...

Të pavaksinuarit mbesin jashtë lokaleve

Evropaelire.org 

Në Kosovë të hënën, më 27 shtator, kanë hyrë në fuqi masat e reja për luftimin e pandemisë së koronavirusit. Masat e reja të Qeverisë së Kosovës, në të shumtën e rasteve përfshijnë kërkesa për dëshminë e vaksinimit kundër këtij virusi. Në lokalet e gastronomisë në hapësirat e mbyllura nuk mund të hyhet pa certifikatën e vaksinimit ose testet negative për COVID-19. Bizneset e gastronomisë janë të obliguara që të caktojnë një apo më shumë persona përgjegjës që do të kontrollojnë posedimin e ndonjërës nga dëshmitë e cekura. Читать дальше...

Загрузка...


Afganistani s’i drejtohet Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

Evropaelire.org 

Afganistani nuk do t’i drejtohet të hënën Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, pasi ambasadori i Qeverisë së rrëzuar nga talibanët e tërhoqi emrin e tij nga agjenda. Ambasadori aktual në OKB, Ghulam Isaczai, i cili përfaqëson Qeverinë afgane të rrëzuar nga talibanët, do të ishte folësi i fundit në takim. Tërheqja vjen pas kërkesës së militantëve talibanë për t’iu drejtuar organit botëror. Isaczai nuk iu përgjigj kërkesave për komente. Qeveria e udhëhequr nga talibanët në Afganistan... Читать дальше...

Veriu, tensione me shumë kalkulime

Evropaelire.org 

Në ditën e tetë të bllokadës në dy pikat kufitare në veriut e Kosovës, komuniteti ndërkombëtar vazhdon të bëjë thirrje për ulje të tensioneve, Kosova dhe Serbia nuk e ndryshojnë retorikën, ndërsa njohësit e zhvillime politike vlerësojnë se situata është shqetësuese, mirëpo ajo mbase po përdoret për qëllime politike në Prishtinë dhe Beograd. Analistja gjermane për Ballkanin, Johhana Deimel, thotë për Radion Evropa e Lirë se provokimet në veri janë të ndërlidhura në disa mënyra. Fillimisht, sipas saj... Читать дальше...

Maqedonia e Veriut me dozën e tretë të vaksinës për grupet e rrezikuara

Evropaelire.org 

Në Maqedoninë e Veriut më 27 shtator nisi dhënia e dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit për grupe të caktuara të shoqërisë. Dozën e tretë të vaksinës Pfizer do ta marrin të gjithë punonjësit shëndetësorë, personat me sëmundje kronike dhe ata me imunitet të dobët, si dhe personat mbi 60 vjeç, të cilët kanë marrë dy doza të paktën gjashtë muaj më herët. Hamdi Lutfiu, mbi 70 vjeç, thotë për Radion Evropa e Lirë se me dozën e tretë do ta marrë gjatë vitit të ardhshëm. Sipas tij, problem... Читать дальше...

Vaksina, pasaportë për argëtim

Evropaelire.org 

Në Kosovë kanë hyrë në fuqi masat e reja për luftimin e pandemisë së koronavirusit. Që nga 27 shtatori, për të hyrë në lokalet e gastronomisë ose qendrat tregtare duhet dëshmia e vaksinimit ose testi negativ për COVID-19. Masat do të jenë në fuqi për dy javë.

Bllokada ul importin e mallrave nga Serbia

Evropaelire.org 

Bllokimi i dy pikave kufitare Jarinjë dhe Bërnjak, që lidhin Kosovën me Serbinë, ka çuar në ulje të numrit të mallrave të importuara nga Serbia në Kosovë. Dy vendkalimet kufitare janë të bllokuara nga serbët lokalë qysh më 20 mars, për shkak të masës së reciprorcitetit që ka vënë Qeveria e Kosovës ndaj automjeteve me targa të Serbisë. Dogana e Kosovës bëri të ditur për Radion Evropa e Lirë se gjatë periudhës 20-24 shtator, nga Serbia janë importuar mallra në vlerë prej 3.9 milionë eurosh. Ndërsa... Читать дальше...

Vuçiq: Nuk do të lejojmë poshtërimin e Serbisë

Evropaelire.org 

Ambasadorët e vendeve të Quint-it, gjatë një takimi me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kërkuan “shtensionimin e krizës” në veri të Kosovës, thuhet në një komunikatë të lëshuar nga kabineti i Vuçiqit. “Ne jemi të përkushtuar për ruajtjen e paqes dhe respektimin e Marrëveshjes së Brukselit, por në asnjë mënyrë nuk do të lejojmë poshtërimin e Serbisë apo të qytetarëve të saj”, citohet të ketë thënë Vuçiq gjatë takimit me ambasadorët e SHBA-së, Britanisë, Francës, Italisë dhe Gjermanisë, si... Читать дальше...

Von der Leyen në turne në Ballkanin Perëndimor

Evropaelire.org 

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, nis të martën turneun në Ballkanin Perëndimor. Ndalesat e para të saj do të jenë Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut. Më 29 shtator, ajo do të qëndrojë në Kosovë, Mal të Zi dhe Serbi, ndërsa një ditë më vonë në Bosnje e Hercegovinë. Von der Leyen e ka paralajmëruar këtë turne në fjalimin e saj për gjendjen e BE-së, në mes të shtatorit. Gjatë atij fjalimi, von der Leyen ka thënë se investimet në Ballkanin Perëndimor janë investime në të ardhmen e BE-së. Читать дальше...

Në Kosovë konfirmohen edhe tri viktima nga koronavirusi

Evropaelire.org 

Tri viktima nga koronavirusi u konfirmuan të hënën  në Kosovë, bëri të ditur Ministria e Shëndetësisë. Sipas raportit të saj ditor, në 24 orët e fundit u regjistruan edhe 23 raste të reja të të infektuarve. Rastet e reja pozitive rezultuan pas testimit të 1,442 mostrave. Në 24-orëshin paraprak u raportua edhe për 591 pacientë të shëruar nga koronavirusi, ndërsa raste aktive mbeten 3,605. Deri të hënën, mbi 505,000 qytetarë të Kosovës janë vaksinuar plotësisht kundër koronavirusit. Nga sot... Читать дальше...

Rama: Manovrat ushtarake të Serbisë nuk mbrojnë serbët e Kosovës

Evropaelire.org 

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama pas një takimi me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, më 27 shtator deklaroi se e mbështet vendimin e Kosovës për reciprocitet lidhur me targat e Serbisë. Rama i bëri thirrje Serbisë që të ndalojë manovrat ushtarake në afërsi të kufirit me Kosovën.

Kosovari portretizon Merkelin me kokrra misri

Evropaelire.org 

Një artist nga Kosova ka krijuar një portret të kancelares në largim të Gjermanisë, Angela Merkel, duke përdorur rreth 100 kilogramë kokrra misri. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Lendi Susuri)

Bërnabiq: BE po bën pak ose fare për situatën në Kosovë

Evropaelire.org 

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me situatën në Kosovë. “Nuk kam asgjë të mirë për të thënë për sjelljen e Evropës, për sjelljen e BE-së. Unë mendoj se Marrëveshja e Brukselit është çështje e BE-së. Nënshkrimi i saj ndodhet në Marrëveshjen e Brukselit”, tha Bërnabiq për televizionin serb Pink. Tash e tetë ditë, serbët në veri të Kosovës kanë bllokuar vendkalimet kufitare Jarinjë dhe Bërnjak, që ndodhen në këtë zonë... Читать дальше...


Музыкальные новости
Танец

II Научно практический семинар "Танец лечит"
Персональные новости
Владимир Путин

Путин поблагодарил волонтеров за их деятельность в условиях пандемии COVID-19

Aplikacioni Signal bie nga sistemi

Evropaelire.org 

Aplikacioni për mesazhe Signal, ka thënë më 27 shtator se, serverët e tij kanë rënë nga sistemi. “Signal ka rënë për shkak të një ndërprerjeje që ka prekur pjesë të shërbimit tonë”, ka thënë kompania në Twitter. “Ne jemi duke punuar për t’i rikthyer shërbimet”. Raportimet për rënie të sistemeve në Shtetet e Bashkuara, Evropë, Hong Kong dhe disa pjesë të botës, janë raportuar në këtë platformë në orët e vona të 26 shtatorit. Signal, i lansuar më 2014, ka përjetuar rritje pasi aplikacioni për mesazhe WhatsApp... Читать дальше...

KFOR: Po monitorojmë situatën në mbarë Kosovën

Evropaelire.org 

Misioni ushtarak i NATO-s në Kosovë ka thënë të hënën se ka rritur numrin e patrullimeve në gjithë Kosovën, përfshirë edhe pjesën veriore. “KFOR-i po monitoron nga afër situatën në mbarë Kosovën dhe vazhdon të jetë i fokusuar në zbatimin e përditshëm të mandatit të tij – që buron nga Rezoluta 1244 e vitit 1999 e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuar - që të ofrojë ambient të sigurt dhe lëvizje të lirë për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë. KFOR-i ka rritur numrin dhe kohëzgjatjen e patrullimeve rutinë në mbarë Kosovën... Читать дальше...

Nis fushata për zgjedhjet lokale në Maqedoninë e V.

Evropaelire.org 

Në Maqedoninë e Veriut, të hënën, 27 shtator, ka filluar fushata elektorale për zgjedhjet lokale që do të mbahen më 17 tetor. Për 80 komunat dhe Shkupin, si njësi e veçantë e pushtetit lokal, marrin pjesë 301 kandidatë për kryetarë komunash dhe 10,600 kandidatë për këshilltarë komunalë. Fushata elektorale do të zgjasë 20 ditë dhe përfundon më 15 tetor. Të drejtë vote kanë 1,824 864 qytetarë, të cilët për herë të parë votojnë me pajisje biometrike për identifikimin e votuesve. Teknologjia e re në zgjedhje synon evitimin e parregullsive si... Читать дальше...

Fotografitë e javës

Evropaelire.org 

Stërvitje ushtarake të separatistëve në lindje të Ukrainës, dhe të ushtarëve rusë, shkollimi i vajzave në Afganistan, Parada e Krenarisë në Kiev, janë disa prej ngjarjeve që ndodhën në rajonin nga ku raporton Radio Evropa e Lirë në javën që lamë pas.

MPB: Për një javë u lëshuan mbi 10 mijë targa të përkohshme

Evropaelire.org 

Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës njoftoi se nga 20 deri më 26 shtator ka administruar 10,110 targa të përkohshme për automjetet me targa të Serbisë. Sipas MPB-së, këto targa janë administruar në të gjitha pikëkalimet kufitare të Kosovës dhe në qendrat për regjistrimin e automjeteve. Që prej 20 shtatorit, Kosova po aplikon masën e reciprocitetit sa i përket targave të automjeteve nga Serbia. Shoferët duhet të heqin targat serbe dhe të vendosin targat e përkohshme që lëshohen nga autoritetet e Kosovës. Читать дальше...

Një person vdes nga tërmeti në Kretë

Evropaelire.org 

Një tërmet 5.8 shkallësh të Rihterit ka goditur qytetin Iraklion në ishullin grek, Kretë, më 27 shtator, duke lënë të vdekur një person, i cili ka qenë duke punuar në një kishë, e cila është shembur, kanë raportuar autoritetet. Tërmeti ka nxitur shumë njerëz që të ikin nga ndërtesat dhe të dalin nëpër rrugë. Tërmeti është ndjerë në gjithë ishullin, ashtu sikurse në ishullin Santorini, një destinacion i famshëm për pushime në veri të Kretës. Qendra Sizmologjike për Evropë dhe Mesdhe, si dhe Shërbimi Gjeologjik Amerikan... Читать дальше...Иммунолог Крючков спрогнозировал новую волну COVID-19 в России к концу января

Губернаторы России
Новости Крыма на Sevpoisk.ru

Лукашенко, Крым и Украина — конец многовекторности?

Частные объявления


Авто в России и мире

Автобус полностью выгорел на севере Москвы


Коронавирус в России

Терапевт Игнатикова: неправильный рацион способен помешать выработке антител после прививки


Спорт в России и мире

«Метриум»: Обзор самых «спортивных» новостроек Москвы


Загрузка...

Все новости спорта сегодня


Новости тенниса
Мария Шарапова

Мария Шарапова отреагировала на позицию WTA по делу Пэн Шуай


Загрузка...


123ru.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.


Загрузка...

Загрузка...

Экология в России и мире

На охрану хвойных насаждений вышли конные патрули

Путин в России и мире

Путин и Байден обсудили диалог США и России по стратегической стабильности


Лукашенко в Беларуси и мире

Минск закрыл для Европы продовольственную “тропу Лукашенко” в Россию
123ru.netмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Ru24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

123ru.net — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Зеленский в Украине и мире

Украина оценила саммит // Довольны ли итогами переговоров Владимира Путина и Джо Байдена в Киеве


Навальный в России и мире

Суд взыскал 337 тысяч рублей с блогера за повреждение машины ФСБ на акции в МосквеЗдоровье в России и мире


Другие проекты от 123ru.net


Вильфанд: сильный холод накроет четыре российских региона до конца неделиЗдоровье

Стационарный ирригатор Revyline RL 900 против кариеса в Волгограде
Українські новини

«России война не нужна». Военный эксперт Константин Машовец об истинных намерениях оккупантовНовости 24 часа

Участники БРИКС готовы помочь ЮАР изучить омикрон-штамм коронавирусаGame News

How to slide in FortniteАналитик Гальцев: рост ипотечных ставок спровоцирует увеличение скидок от застройщиковNews Every Day

WINTER SURVIVAL CHALLENGE in 25 Plastic Cabin! Build, Trap, Catch, Cook Bush Meat (ASMR)Интернет

USB-ресиверы A4Tech Fstyler RN-10D и RN-20MПикантные видео: в Сеть попали данные из операционной гинекологииLittle Big

”Зайка моя” – наша любимая песня». Little Big стали гостями нового выпуска шоу «LAB» на ТНТ«Играть Бабу-ягу интересно»: актриса Светлана Колпакова — о ролях,личной жизни и отношении к старостиАндрей Рублёв

Андрей Рублев: Хорваты — опасный соперник для сборной России в финале Кубка ДэвисаКоронавирус у детей: рекомендации врачаАлександр Лукашенко

Лукашенко, Крым и Украина — конец многовекторности?Выставка-восхваление «Чистая, высокая слава его принадлежит России»Коронавирус у детей: рекомендации врача
Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России


Загрузка...

Загрузка...Дима Билан

«Уверен, „Добрая волна“ будет вечно»: Билан, Газманов и Варум выступят с детьми в КазаниБывшая жена Градского хочет отсудить у Коташенко ценные архивы композитора

Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net


Спонсоры 123ru.net