123ru.net
World News in Albanian
Добавить новость

Новости за 12.09.2021

Merr hov fushata e vaksinimit në Maqedoninë e Veriut

Evropaelire.org 

Brenda ditës, Maqedonia e Veriut po administron 13 deri në 15 mijë doza të vaksinës kundër koronavirusit. Mjekët thonë se kjo dinamikë e vaksinimit është solide, megjithëse thonë se për t’u arritur imuniteti kolektiv do të duhet që të vaksinohet mbi 80 për qind e popullatës. “Duke parë të dhënat e vaksinimit gjatë kësaj periudhe kohore, mund të themi se kemi një dinamikë të kënaqshme, që plotëson kriteret e nevojshme që pandemia të vendoset nën kontroll. Procesi i vaksinimit po zhvillohet mirë... Читать дальше...

Ekzekutimet dhe rrahjet me kamxhik, të pashmangshme në Afganistan

Evropaelire.org 

Rikthimi i ekzekutimeve të tmerrshme publike dhe goditjet me kamxhik janë të pashmangshme në Afganistan, pasi talibanët janë duke e transformuar sistemin gjyqësor me një interpretim të ashpër të ligjit islamik, thotë një studiues ligjor afgan. “Do të kthehemi prapa”, thotë Haroun Rahimi, profesor në Universitetin Amerikan të Afganistanit, me qendër në Kabul. “Së shpejti do të shohim rrahje me kamxhik për tradhti bashkëshortore dhe dehje në publik. Dhe, do të shohim se si do t’i ekzekutojnë njerëzit për vrasje”. Читать дальше...

Çekia arreston një rus që kërkohet nga Ukraina

Evropaelire.org 

Autoritetet në Republikën Çeke kanë arrestuar shtetasin rus, Aleksandr Franchetti, ndaj të cilit ka fletë-arrest ndërkombëtar të lëshuar nga Ukraina. Ambasada ruse në Pragë konfirmoi më 12 shtator arrestimin e Franchettit në Aeroportin Ndërkombëtar të Pragës dhe tha se po i ofronte mbështetje konsullore. Franchetti kërkohet nga Kievi për dyshimet se ai është përfshirë në aneksimin e paligjshëm të Krimesë nga Rusia më 2014. Aleksandr Molokhov, një zëdhënës i autoriteteve ruse në Krime, gjithashtu ka konfirmuar arrestimin e Franchettit. Читать дальше...

*}


Rashiti: Situatë e paqartë drejt përmbylljes së konfliktit Kosovë-Serbi

Evropaelire.org 

Ndonëse janë bërë dhjetë vjet që nga fillimi i dialogut, është situatë shumë e paqartë se nga shkon ky proces i përmbylljes së konfliktit Kosovë-Serbi, thotë një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Naim Rashiti, drejtor i Grupit të Ballkanit për Politika. Sipas tij, pozicionet e palëve janë skajshmërish të kundërta ndërkaq Bashkimi Evropian nuk ka asgjë në tavolinë që mund t’u ofrojë palëve.  Çështja kryesore në ridizajnim të qasjes ndaj dialogut për Qeverinë e tanishme të Kosovës, sipas tij është... Читать дальше...

Qyteza ruse që jeton ende me pasojat e Çernobilit

Evropaelire.org 

Ndikimi i katastrofës bërthamore në Çernobil më 1986 vërehet jo vetëm në Ukrainën sovjetike, por edhe në disa pjesë të Bjellorusisë dhe pjesës perëndimore të Rusisë. Qyteza Zlynka në rajonin Bryansk të Rusisë ka mbetur ende me pasoja, pavarësisht një vendimi që e klasifikon këtë zonë si “hapësirë banimi”. (Përgatitën: Krenare Cubolli dhe Arben Hoti)

Talibanët vendosin kufizime për shkollimin e grave

Evropaelire.org 

Gratë në Afganistan do të lejohen të studiojnë vetëm në universitete, ku klasat do të jenë të ndara në bazë të gjinisë dhe veshja islamike do të jetë e detyrueshme, tha më 12 shtator një anëtar i qeverisë së re të talibanëve. Abdul Baqi Haqqani prezantoi këto politika të reja gjatë një konference në Kabul, disa ditë pasi talibanët formuan një qeveri, të përbërë krejtësisht nga burrat. Bota po shikon nga afër se si do të veprojnë talibanët ndryshe nga hera e parë kur e kishim pushtetin më 1996-2001. Читать дальше...

Masat e reja: Mësimi pezullohet deri më 26 shtator

Evropaelire.org 

Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja kundër pandemisë së koronavirusit, ku mësimi në nivelin parauniversitar, përfshirë edhe nivelin parashkollor dhe puna e qëndrimeve ditore do të pezullohet deri më 26 shtator. Ndërkaq në institucionet publike dhe private të arsimit universitar mësimi nuk do të mbahet me prezencë fizike të studentëve. Ndërkaq, për një sërë ngjarjesh, qytetarët duhet të paraqesin dëshmi për vaksinim apo teste, në mënyrë që të marrin pjesë në to.  Sa i përket familjeve që... Читать дальше...

MSH: 23 viktima dhe 424 raste të reja me COVID-19

Evropaelire.org 

Ministria e Shëndetësisë së Kosovës njoftoi më 12 shtator se janë regjistruar 23 raste të vdekjes dhe 424 raste të reja me koronavirus. Trembëdhjetë nga viktimat ishin të gjinisë mashkullore dhe dhjetë të gjinisë femërore. Viktimat u regjistruan: katër në Vushtrri, tri në Prizren, nga dy viktima u regjistruan në Prishtinë, Suharekë, Malishevë dhe Gjilan, ndërsa nga një viktimë u regjistrua në Shtime, Rahovec, Pejë, Istog, Viti, Gjakovë, Mitrovicë dhe Gllogovc. Sa i përket grupmoshave të viktimave... Читать дальше...
Për çka raportuam javën që shkoi?

Evropaelire.org 

Shpërthimi i zjarrit në një spital në Tetovë, spitalet në Kosovë të mbushura me pacientë me COVID-19, strehimi i përkohshëm i afganëve në Kosovë, shpallja e qeverisë nga talibanët dhe shënimi i 20-vjetorit të sulmeve terroriste në Shtetet e Bashkuara. Këto janë disa prej temave për të cilat Radio Evropa e Lirë ka raportuar në javën që po e lëmë pas, e të cilat po ua risjellim përmes këtij artikulli. Zjarri që u mori jetën 14 personave në Tetovë Në orët e mbrëmjes të 8 shtatorit, në një spital të përkohshëm në Tetovë të Maqedonisë së Veriut... Читать дальше...

Papa Françesku takohet me Orbanin

Evropaelire.org 

Papa Françesku është takuar në Budapest me kryeministrin e Hungarisë, Viktor Orban, gjatë një vizite të shkurtër në këtë shtet, që nënvizon dallimet me liderin nacionalist dhe anti-migrant të Hungarisë. Francis, 84 vjeç, pritet që më 12 shtator të qëndrojë vetëm shtatë orë në Budapest për të marrë pjesë në një mbledhje ndërkombëtare të katolikëve, përpara se të udhëtojë drejt Sllovakisë. Kjo është vizita e parë e një pape bërë Hungarisë që prej se Papa Xhon Pali II vizitoi këtë shtet më 1996. Читать дальше...

Kina po e blen ndikimin politik në Evropën Qendrore dhe Lindore

Evropaelire.org 

Një raport i ri i Qendrës për Studimin e Demokracisë me bazë në Bullgari thotë se vendet ku ka pasur hyrje të kapitalit kinez është vërejtur ndikim negativ në mjedis dhe cilësinë e qeverisjes. Në raportin e publikuar më 9 shtator thuhet se investimet në rritje të ekonomisë kineze në Evropën Lindore dhe Qendrore, gjatë dekadës së fundit, kanë rezultuar edhe me rënie të standardeve të qeverisjes, si dhe kanë ngritur shqetësime në lidhje me mjedisin dhe rritjen e nivelit të borxhit. Ky është studimi... Читать дальше...

Bie numri i pacientëve me COVID-19 të shtrirë në spitalet e Kosovës

Evropaelire.org 

Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar (SHSKUK) njoftoi të dielën se në spitalet dhe klinikat e Kosovës, ku trajtohen pacientët me COVID-19 , janë të shtrirë 960 pacientë, 846 prej tyre pozitivë me COVID-19. Ky numër paraqet rënie të hospitalizimeve krahasuar me një ditë më parë, ku ishin 887 pacientë me COVID-19. Sipas SHSKUK-së, po ashtu ka rënë numri i pacientëve në gjendje të rëndë. Aktualisht, në gjendje të rëndë janë 56 pacientë, ndërkaq një ditë më parë ishin 65. Sipas raportit ditor... Читать дальше...

Kreu i ANEB-it në bisedime me Iranin për marrëveshjen bërthamore

Evropaelire.org 

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore (ANEB) pritet që të mbajë bisedime më 12 shtator në Teheran, në përpjekje për të ringjallur marrëveshjen bërthamore ndërmjet Iranit dhe fuqive botërore. Rafael Grossi, drejtor i ANEB-it pritet të takohet me kreun e ri të Organizatës për Energji Bërthamore të Iranit, Mohammad Eslami. Kjo është vizita e parë e Grossit në Iran që prej se presidenti i ri, Ebrahim Raisi mori detyrën në muajin gusht. Bisedimet ndërmjet Iranit dhe fuqive botërore... Читать дальше...

FBI-ja publikon një dokument lidhur me hetimet për sulmet e 11 shtatorit

Evropaelire.org 

Një dokument që sapo është deklasifikuar jep detaje të reja rreth punës së Byrosë Federale të Hetimeve (FBI) lidhur me hetimet për kontaktet e rrëmbyesve të 11 shtatorit që kishin me bashkëpunëtorët e tyre sauditë në Shtetet e Bashkuara para sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001. Ky dokument nënvizon mbështetjen e pretenduar logjistike që një zyrtar konsullor saudit dhe një agjent i dyshuar saudit kishin ofruar për të paktën dy persona që rrëmbyen avionët më 11 shtator 2001. Dokumenti, që u publikua në orët e vona të 11 shtatorit... Читать дальше...

Punëtorët shëndetësorë në Poloni kërkojnë kushte më të mira të punës

Evropaelire.org 

Mjekët, infermierët dhe punëtorët e tjerë shëndetësorë në mbarë Poloninë po protestojnë në Varshavë kundër uljes së pagave dhe kushteve të këqija të punës, teksa pandemia COVID-19 po dëmton sistemin shëndetësor të këtij shteti. Punëtorët shëndetësorë po protestojnë më 12 shtator në Varshavë pranë ndërtesave qeveritare, duke mbajtur në duar mesazhe ku paralajmërohet se sistemi i kujdesit shëndetësor mund të kolapsojë për shkak të kushteve financiare. Disa prej protestuesve kanë ngritur tenda pranë zyrës së kryeministrit Mateusz Morawiecki. Читать дальше...

Bie numri i studentëve aplikantë në universitetet publike

Evropaelire.org 

Frika se mund të humbasë një vit akademik e detyroi Xheneta Mustafën të regjistrohet për studime në një kolegj privat. Fillimisht, maturantja nga Ferizaj kishte dëshirë të regjistrohej në Universitetin e Prishtinës (UP), në drejtimin Juridik, por thotë se hapja e vonshme e konkursit e bëri të heq dorë nga aplikimi në UP. “Unë suksesin e kam pasur të shkëlqyeshëm dhe kam pasur mundësi që të hyj në UP, mirëpo afatet i kanë hapur shumë vonë…të hyja në provim e të prisja se a e kaloj, të prisja për vitin tjetër... Читать дальше...

Moscow.media


Персональные новости

Russian.city

Знакомства онлайн
Частные объявления


Поезда без правил: ради девяти ТПУ в Петербурге изменят строительные ограничения
Новости спорта


Загрузка...


Умер Борис Ташкентский, актер из фильма "Будулай, которого не ждут"Загрузка...


Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России123ru.netмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Ru24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

123ru.net — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.Новости от наших партнёров в Вашем городе

Russian.city

По сообщениям СМИ «Движение Альтернатива» имеет признаки ОПГ

Омбудсмен рассказал о новых подробностях бунта в колонии Владикавказа

Инсайдер – летчик ДОСААФ: «У меня двигатель тоже, бывало, останавливался»

Экс-наставник «Шахтера» может возглавить «Ньюкасл»

Музыкальные новости

Аналитика МТС: треть петербуржцев покупают смартфоны в кредит

«К сожалению, Олимпиада перестает быть ценной так, как это было раньше»

«Нефтехимик» забил пять безответных мячей в ворота «Спартака-2»

Более 31 тыс случаев коронавируса выявили в России за сутки

Новости России

Водородная энергетика России – это не «красивая мечта», а реальная задача

Самара вошла в десятку правильно питающихся городов

Инфекционист Малышев назвал необходимые продукты после контакта с больными COVID-19

Avia.pro: после попытки эсминца Chafee нарушить границу РФ в Японском море США «устроили новую провокацию» с бомбардировщиком B-1B

Экология в России и мире

«К сожалению, Олимпиада перестает быть ценной так, как это было раньше». Никита Нагорный и Артур Далалоян рассказали об Олимпиаде в Токио в интервью на PREMIER

Компактный ирригатор RL 650 от Revyline доступен для жителей Удмуртии

Ирригаторы Panasonic со скидкой 10% на «Ирригатор.ру» в Екатеринбурге

Адвокат сообщил об объединении нескольких дел сотрудников ФБК* - 12.10.2021

Спорт в России и мире

Карацев и Рублев стали финалистами турнира в Индиан-Уэллсе в парном разряде

Даниил Медведев снялся с Кубка Кремля

Украинка Людмила Киченок не смогла пробиться в финал парного разряда турнира WTA в Индиан-Уэллсе

Рублёв покинет топ-5 рейтинга ATP

Moscow.media

Спасатели ГКУ МО «Мособлпожспас» сняли кольцо от шампура, застрявшее на пальце ребенка

Работники ГКУ МО «Мособлпожспас» спасли собаку, провалившуюся в канализационный люк

Nissan X-Trail в новом исполнении N-Design уже в КЛЮЧАВТО

Около 50 км федеральных трасс в Карелии и Мурманской области планируют расширить до четырех полос


Загрузка...