123ru.net
World News in Albanian

Новости за 02.09.2021

NASA siguron një mostër të gurit nga planeti mars

Evropaelire.org 

Pajisja për eksplorimin e hapësirës e NASA-s ka mbledhur me sukses mostrën e parë të një guri nga planeti mars për ta sjellë në tokë, pasi tentimi muajin e kaluar shkoi huq. Inxhenieri kryesor i anijes, Adam Steltzner e quajti një “një mostër bazë perfekte” “Nuk kam qenë kurrë më i lumtur të shoh një vrimë në gur”, shkroi ai në Twitter të enjten. Një muaj më parë, pajisja “Perseverance” gërmoi në gurë më të butë dhe mostra u thërmua dhe nuk hyri brenda tubit të titaniumit. Pajisja voziti... Читать дальше...

Gjermania kushtëzon prezencën diplomatike në Kabul me të drejtat e njeriut

Evropaelire.org 

Gjermania është e gatshme të vazhdojë prezencën diplomatike në Kabul nëse talibanët plotësojnë disa kushte, tha të enjten ministri i Punëve të Jashtme, Heiko Maas. “Ne dëshirojmë të shohim një qeveri gjithëpërfshirëse (në Kabul), respektimin e të drejtave të njeriut dhe Afganistani nuk duhet të bëhet sërish djep i terrorizmit ndërkombëtar”, tha Maas për gazetarët në Slloveni. Ministri i jashtëm gjerman, në Slloveni takoi homologët e Bashkimit Evropian për të diskutuar çështjen e Afganistanit... Читать дальше...

BE do t’i kthejë vaksinat Johnson & Johnson të prodhuara në Afrikë

Evropaelire.org 

Bashkimi Evropian do të kthejë vaksinat kundër koronavirusit të prodhuara në Afrikë dhe të dërguara në Evropë nga prodhuesi Johnson & Johnson. Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është zotuar për këtë në një konferencë në Berlin, tha Strive Masiywa, komisioneri për koronavirus i Bashkimit Afrikan. Von der Leyen ka premtuar të dorëzojë 200 milionë doza shtesë deri në fund të vitit. Rreth 70 milionë doza nga këto do të vijnë nga Gjermania. “Këto janë lajme të mira nga Evropa”, tha Masiywa. Читать дальше...Italia në kërkim të refugjatëve afganë që bashkëpunuan me italianët

Evropaelire.org 

Kryeministri i Italisë Mario Draghi tha se diplomatët po provojnë të lokalizojnë afganët që kanë ikur nga Afganistani në Iran si dhe shtetet e tjera fqinje me Iranin. Draghi tha të enjten se fatmirësisht shumë afganë kanë ikur por shteti i Italisë dëshiron të gjejë ata që kanë bashkëpunuar me Italinë. Para se Italia ta përfundonte tërheqjen e saj nga Kabuli më 27 gusht, ka evakuuar afërsisht 5 mijë afganë që kanë punuar me ushtrinë italiane gjatë qëndrimit të tyre 20 vjeçar në Afganistan. Ata... Читать дальше...

Mali i Zi sqaron pse vendosi fusnotën për Kosovën  

Evropaelire.org 

Ftesa për pjesëmarrjen në Samitin Digjital të Ballkanit Perëndimor, që do të mbahet në mesin e tetorit në Malin e Zi, i dërgua ministres së Ekonomisë së Kosovës, Artane Rizvanolli në përputhje me statutin e Këshillit për Bashkëpunim Rajonal (RCC), dhe u përdor terminologjia e pranuar nga pjesëmarrësit. Kështu thanë për Radion Evropa e Lirë nga Ministria e Administratës Publike dhe Shoqërisë Digjitale të Malit të Zi.   Më herët të enjten, Radio AntenaM nga Mali i Zi publikoi një faksimil që tregonte... Читать дальше...

Studentët afganë frikësohen të kthehen në vendin e tyre

Evropaelire.org 

Barna Kargar përfitoi nga mundësitë për shkollim të vëna në dispozicion për vajzat afgane në vitet pas largimit të talibanëve nga pushteti në vitin 2001. Ajo vazhdoi shkollimin në një universitet në Kazakistan. Tash, si shumë studentë të tjerë afganë, ajo ka frikë se mund të deportohet në shtëpi pas skadimit të vizës. (Përgatiti: Bujar Tërstena)

Afrika e Jugut thotë se nuk mund të pranojë refugjatë afganë

Evropaelire.org 

Afrika e Jugut ka refuzuar një kërkesë për të pritur refugjatët afganë që kanë ikur nga Pakistani për të ikur nga talibanët. Kjo pasi ky shtet tashmë ka pranuar “një numër të konsiderueshëm” të refugjatëve të vendeve të tjera. Qeveria tha se i është kërkuar “të konsiderojë pranimin e një numri të refugjatëve afganë që kanë shkuar në Pakistan”. “Kërkesa është që ata të vendosen në Afrikë të Jugut përgjatë rrugës në destinacionet e tyre përfundimtare”, tha Ministria e Jashtme në një deklaratë të mërkurën. Читать дальше...

Mungesë e stafit shëndetësor në spitalet rajonale të Kosovës 

Evropaelire.org 

Në spitalet e përgjithshme në disa komuna të Kosovës, ku po trajtohen pacientët e infektuar me koronavirus, ka mungesë të stafit shëndetësor. Kështu thonë për Radion Evropa e Lirë, udhëheqësit e këtyre spitaleve. Më 18 gusht, Qeveria e Kosovës pati miratuar vendimin për rritjen e stafit shëndetësor që do të merren me menaxhimin e pandemisë dhe procesin e imunizimit. Ministria e Shëndetësisë në një përgjigje me shkrim, i ka thënë Radios Evropa e Lirë se 1,116 punëtorë shëndetësorë, do të fillojnë punën gjatë kësaj jave. Читать дальше...

Загрузка...


Vdekjet e të rinjve nga COVID-19 rrisin alarmin e kujdesit nga qytetarët maqedonas

Evropaelire.org 

Vdekja nga COVID-19 e një 15-vjeçarjeje ka ngritur alarmin e mjekëve mbi nevojën e kujdesit të shtuar të qytetarëve, të cilët, siç thotë epidemiologu Nikolla Panovski, ende nuk janë ndërgjegjësuar mbi pasojat fatale që shkakton varianti Delta i koronavirusit. Vajza 15-vjeçare nga fshati Sellcë i Tetovës, siç ka bërë të ditur Klinika Infektive në Shkup, ishte pranuar në spital në gjendje të rëndë shëndetësore, pasi të paktën 10 ditë kishte qëndruar në shtëpi pa trajtim mjekësor, ndërsa të njëjtës paraprakisht i kishte vdekur edhe nëna... Читать дальше...

Edhe 32 viktima nga koronavirusi në Kosovë

Evropaelire.org 

Në Kosovë u konfirmuan të enjten edhe 32 viktima nga koronavirusi. Në mesin e viktimave është një person në kategorinë e moshës 20-29 vjeç. Ministria e Shëndetësisë njoftoi edhe për 1.612 raste pozitive. Rastet e reja rezultuan pas testimit të 13.953 mostrave. Shifra prej 1,612 i bie që rreth 12 për qind e të testuarve kanë dalë pozitivë. Në 24-orëshin paraprak, 2,460 pacientë u shëruan, ndërsa raste aktive me koronavirus aktualisht janë 26,524. Deri të enjten pasdite, në Kosovë janë dhënë mbi 875,000 vaksina kundër koronavirusit. Читать дальше...

Kosova pritet të nisë negociata të reja me Pfizerin

Evropaelire.org 

Ministria e Shëndetësisë në Kosovës ka bërë të ditur se brenda pak ditësh, do të nisin zyrtarisht negociatat me kompaninë Pfizer/BioNTech për një kontratë të re për furnizim me vaksina kundër koronavirusit. Deri në publikimin e këtij teksti, nga Pfizer/BionTech nuk e kanë konfirmuar një gjë të tillë. Zyrtarët në Ministrinë e Shëndetësisë thanë se negociatat me kompaninë Pfizer nuk janë të lehta për shkak të kërkesave të shumta në botë për vaksina, por sipas tyre, ministria do të bëjë të gjitha përgatitjet e nevojshme. Читать дальше...

Katari punon me talibanët për rihapjen e aeroportit në Kabul

Evropaelire.org 

Ministri i Jashtëm i Katarit tha se vendi i tij po punon me talibanët për të rihapur aeroportin e Kabulit “sa më shpejt që është e mundur”. Nuk ka ende “asnjë indikacion të qartë” se kur aeroporti i Kabulit do të rifillojë funksionimin normal, tha Mohammad bin Abdulrahman al-Thani gjatë një konference për media me homologun e tij britanik, Dominic Raab, të enjten në Doha. “Shpresoj se në ditët në vijim do të dëgjojmë disa lajme të mira”, tha ai. Më herët, Al Jazeera, duke cituar një zyrtar të aviacionit civil në Afganistan... Читать дальше...

Në spitalet e Kosovës, 69 pacientë në gjendje të rëndë

Evropaelire.org 

Gjashtëdhjetë e nëntë pacientë, të infektuar me koronavirus, janë në gjendje të rëndë në spitalet e Kosovës, bëri të ditur Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK). Një ditë më parë, numri i pacientëve nën kujdes intensiv ishte 59. Në raportin e SHSKUK-së thuhet se në total, 1,116 pacientë me koronavirus janë të shtrirë në spitalet e Kosovës. Prej tyre, 936 janë duke u trajtuar me oksigjeno-terapi. Numrin më të madh të pacientëve me koronavirus, përkatësisht 430, e ka Qendra Klinike Universitare e Kosovës. Читать дальше...

Gjyqtari i Kushtetueses përplas politikanët serbë

Evropaelire.org 

Radomir Llaban, i cili aktualisht është gjyqtar i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, është bërë “mollë sherri” ndërmjet Listës Serbe, parti kjo udhëheqëse e serbëve të Kosovës, dhe njërit prej ish-anëtarëve dhe themeluesve të këtij subjekti politik, Branimir Stojanoviqit, ish-zëvendëskryeministër i Kosovës. Stojanoviq tashmë ka vendosur që në zgjedhjet lokale të 17 tetorit në Kosovë, të kandidojë si i pavarur për kryetar të Graçanicës, komunë kjo e banuar me shumicë serbe, në afërsi të Prishtinës... Читать дальше...

PS-ja emëron ministrat e Qeverisë Rama 3

Evropaelire.org 

Në Asamblenë e Partisë Socialiste të Shqipërisë (PS) të mbajtur të enjten, më 2 shtator, kryetari i kësaj partie, njëherësh kryeministri i vendit, Edi Rama shprehi ambiciet për një mandat tjetër pas katër vjetësh, duke thënë se PS-ja e ka përballë vetës një sfidë të vështirë. Tetë ditë para mbledhjes së kuvendit të ri me legjislaturën e re të dalë nga zgjedhjet të mbajtura në muajin prill të këtij viti, Rama u shpreh se partia e tij duhet të “ul këmbët në tokë dhe të gjejë fuqi të reja për të parë fitoren me sy kritik”. Читать дальше...

Opozita kërkon shkurtimin e fushatës zgjedhore

Evropaelire.org 

Kryetari i partisë opozitare, Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku u është drejtuar krerëve të partive parlamentare, duke kërkuar që të bien dakord që të shkurtohet në 10 ditë fushata zgjedhore për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Përmes një video-mesazhi, Abdixhiku kërkoi që partitë politike ta bartin përballen politike “nga terreni ku grumbullojmë zakonisht me qindra e mijëra njerëz përnjëherë, në debate tjera, televizive, përballje digjitale e sociale”. “Në rast të një pajtimi eventual me këtë propozim... Читать дальше...

Koreja e Veriut refuzon vaksinat

Evropaelire.org 

Koreja e Veriut kërkoi që gati tre milionë vaksinat që i janë ofruar për të luftuar koronavirusin, të dërgohen diku tjetër. Një zëdhënës i Kombeve të Bashkuara tha se Phenjani kërkoi që ato të dërgohen në vende më të goditura, për shkak të mungesave globale të vaksinave. Programi Covax i Organizatës Botërore të Shëndetësisë i ka ofruar shtetit komunist vaksina kineze Sinovac. OBSH-ja tha se, deri më 19 gusht, Koreja e Veriut nuk ka regjistruar asnjë rast me koronavirus. Rreth 37,000 njerëz... Читать дальше...

Biden: SHBA-ja qëndron me Kievin kundër agresionit rus

Evropaelire.org 

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, siguroi homologun ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, se SHBA-ja qëndron me Kievin kundër “agresionit rus”. Dy zyrtarët u takuan të mërkurën në Shtëpinë e Bardhë. “Shtetet e Bashkuara angazhohen fuqishëm për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës, përballë agresionit rus”, tha Biden, për të shtuar se vendi i tij mbështet edhe aspiratat euro-atlantike të Ukrainës. Rusia ka aneksuar Gadishullin ukrainas të Krimesë në vitin 2014. Që atëherë... Читать дальше...

Uragani Ida përmbyt pjesë të Nju Jorkut

Evropaelire.org 

Shteti i Nju Jorkut ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme, pasi u godit nga reshje rekorde të shiut. Uji përmbyti stacione të metrosë dhe vërshoi shumë shtëpi. Edhe Nju Xhërsi shpalli gjendje emergjence dhe raportoi së paku një viktimë. SHBA-ja po përballet me vërshime që disa ditë nga uragani Ida. (Përgatiti: Bujar Tërstena)

Vaksinat zvogëlojnë rrezikun nga “koronavirusi i gjatë”

Evropaelire.org 

Njerëzit që janë plotësisht të vaksinuar dhe infektohen me koronavirus kanë rreth 50 për qind më pak shanse për të vuajtur nga simptoma të gjata të sëmundjes, krahasuar me njerëzit e pavaksinuar, tregon një studim i ri. Studimi, i publikuar në revistën mjekësore Lancet, gjithashtu konfirmon se njerëzit e vaksinuar që infektohen, kanë më pak gjasa të shtrohen në spital ose të vuajnë nga simptoma të rënda. “Kemi zbuluar se shanset për të pasur simptoma për 28 ditë ose më shumë pas infeksionit,... Читать дальше...

Biden zotohet se do t’i mbrojë të drejtat e abortit

Evropaelire.org 

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, e dënoi një ligj të ri në shtetin e Teksasit, i cili e ndalon abortin qysh në të gjashtën javë. Ligji “ekstrem” shkel haptazi të drejtat dhe “dëmton ndjeshëm” qasjen e grave në kujdesin shëndetësor, tha Biden. Të mërkurën, Gjykata Supreme refuzoi bllokimin e ligjit të ri. Ligji ndalon abortin pas zbulimit të rrahjeve të zemrës së fetusit - një pikë kjo kur shumë gra nuk e dinë që janë shtatzënë. I ashtuquajturi Akt i Rrahjeve të Zemrës gjithashtu... Читать дальше...

Gjenerali amerikan: Talibanët janë të pamëshirshëm

Evropaelire.org 

Shefi i shtabit të përgjithshëm të ushtrisë amerikane, gjenerali Mark Milley, i përshkroi talibanët si “grup i pamëshirshëm” dhe tha se është e paqartë nëse ata do të ndryshojnë. Megjithatë, shtoi Miller, është “e mundur” që Shtetet e Bashkuara të koordinohen me ta në të ardhmen për operacione kundër terrorizmit. Ai përmendi në mënyrë specifike luftimin e grupit militant Shteti Islamik Khorasan, i cili mori përgjegjësinë për sulmet e javës së kaluar jashtë aeroportit të Kabulit. Mbi 170 njerëz u vranë në këto sulme... Читать дальше...

Përmbytjet shkaktojnë gjendje të jashtëzakonshme në Nju Jork

Evropaelire.org 

Mbetjet e uraganit Ida shkaktuan shira të furishëm dhe përmbytje në disa pjesë të Shteteve të Bashkuara. Qyteti i Nju Jorkut shpalli gjendje të jashtëzakonshme, pasi u godit nga reshje rekorde të shiut. Kryebashkiaku Bill de Blasio tha se qyteti “po përjeton një ngjarje historike të motit”, me “përmbytje brutale” dhe “kushte të rrezikshme” në rrugë. Pamjet në mediat sociale treguan sasi të mëdha uji që derdheshin në stacionet e metrosë dhe në shtëpitë e njerëzve. Shteti i Nju Xhërsit gjithashtu... Читать дальше...Эксперт по транспорту Коломин: нельзя оправдывать сезонностью проблемы на дорогах Петербурга

Губернаторы России
Новости Крыма на Sevpoisk.ru

Выставка-восхваление «Чистая, высокая слава его принадлежит России»

Частные объявления


Авто в России и мире

СберЛизинг: продажи HAVAL выросли на 41%


Коронавирус в России

Терапевт Игнатикова: неправильный рацион может помешать выработке антител после прививки


Спорт в России и мире

МЧС за ЗОЖ: мотивация на результат


Загрузка...

Все новости спорта сегодня


Новости тенниса
WTA

В Санкт-Петербурге с 7 по 13 февраля пройдет турнир WTA


Загрузка...


123ru.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.


Загрузка...

Загрузка...

Экология в России и мире

Хризотил против огня: пассивная защита против пожаров

Путин в России и мире

Пользователи Сети сравнили фото «окруженного» Байдена и «независимого» Путина с онлайн-саммита


Лукашенко в Беларуси и мире

В США вдруг обеспокоились позицией Белоруссии по Крыму
123ru.netмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Ru24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

123ru.net — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Зеленский в Украине и мире

Советник главы офиса Зеленского Подоляк: саммит лидеров США и России был полезен Украине


Навальный в России и мире

«Мама в шоке»: адвокат тиктокера Лакеева рассказал о реакции на приговор в 2 года 8 месяцев за пинок машины ФСБЗдоровье в России и мире


Другие проекты от 123ru.net


Прокуратура проверит ЧП со сбитыми поездом гражданами в Архангельской областиVIP

В Ярославле пройдут два мероприятия к 200-летию со дня рождения Николая Некрасова
Українські новини

Ідеальний світ Путіна дуже легко зруйнуватиНовости 24 часа

Коронавирус у детей: рекомендации врачаGame News

Where to destroy signal jammers in FortniteУчастники БРИКС готовы помочь ЮАР изучить омикрон-штамм коронавирусаNews Every Day

Aircraft Seat Actuation System Market to Rear Excessive Growth By 2028Блоги

Инвалиды больше всего страдают от пандемии COVID-19Кто из пяти мужчин Марины Голуб оставил самый глубокий шрам на сердце актрисыДима Билан

«Уверен, „Добрая волна“ будет вечно»: Билан, Газманов и Варум выступят с детьми в КазаниМэрия Москвы до конца 2024 года потратит на уборку снега 3 млрд рублейКубок Дэвиса

Россия — это теннис: наша сборная спустя 15 лет выиграла Кубок Дэвиса!Все круги сада: можно ли избежать частых ОРВИ в детском садуСбер

Журнал SPEAR’S назвал Сбер Управление Активами лучшей управляющей компаниейВыставка-восхваление «Чистая, высокая слава его принадлежит России»Путин удивился высокой цене поездки на космодром Восточный
Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России


Загрузка...

Загрузка...Тимати

Тимати не отходил от замужней Кафельниковой на вечеринке в честь 20-летия GQФонд кино отобрал часть денег у авторов фильма про икону, "спасшую" Москву от нацистов

Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net


Спонсоры 123ru.net