123ru.net
World News in Albanian
Добавить новость

Новости за 05.09.2021

Kravata e punime druri: Dhuratat që pranuan liderët e shtetit

Evropaelire.org 

Libra, piktura, punime artizanale dhe gjëra të tjera gjenden në listën e dhuratave që krerët e shteti kanë pranuar që nga pranimi i pozitave të tyre. Radio Evropa e Lirë ka siguruar listat e dhuratave që presidentja, kryeministri dhe kryetari i kuvendit kanë pranuar deri më tani si dhe shpenzimet që këta liderë kanë pasur për reprezentacion. Pranimi i dhuratave nga zyrtarët publikë rregullohet me Ligjin për deklarimin, prejardhjen dhe kontrollin e dhuratave. Sipas këtij ligji, zyrtarët mund... Читать дальше...

Raportohet për dhjetëra të plagosur në Mal të Zi

Evropaelire.org 

Dhjetëra persona janë plagosur në protestat që u mbajtën në Mali të Zi më 5 shtator kundër ceremonisë së shugurimit të kreut të Kishës Ortodokse se në Mal të Zi, Joanikije në qytetin e Cetinjes. Policia përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë qindra protestues, disa prej të cilëve hodhën gurë, shishe dhe fishekzjarre në drejtim të policisë. Disa njerëz dogjën goma dhe u ulën në rrugë. Zëvendësdrejtori i policisë në Mal të Zi, Dragan Goroviç, tha për televizionin shtetëror se 20 pjesëtarë të policisë janë plagosur... Читать дальше...

Një fshat serb kërkon ndihmë për ndotjen nga mihja kineze

Evropaelire.org 

Një minierë pranë qytetit serb të Bor, në pronësi kryesisht të një kompanie kineze, po zgjerohet ngadalë në territorin e një fshati aty afër. Banorët atje thonë se ndotja industriale tashmë i ka bërë të korrat e tyre të papërdorshme.Izraeli dhe Jordania diskutojnë çështjet strategjike

Evropaelire.org 

Presidenti i Izraelit, Isaac Herzog, është takuar me mbretin Abdullah të Jordanisë në Aman gjatë javës së kaluar. Njoftimi për takimin u bë të shtunën (5 shtator). Të dyja vendet gjatë periudhës së fundit kanë bërë hapa në drejtim të përmirësimit të raporteve. "Javën e kaluar u takova dhe pata një bisedë shumë të gjatë me mbretin e Jordanisë, isha në pallatin e tij, një mbrëmje të tërë. Ishte një takim i shkëlqyer", tha Herzog në një intervistë për televizionin izraelit. "Jordania është një vend shumë i rëndësishëm"... Читать дальше...

Numër i lartë i viktimave dhe rasteve aktive me COVID-19 në Kosovë

Evropaelire.org 

Në Kosovë situata epidemiologjike vazhdon të jetë e rënduar. Të dielën (5 shtator) në Kosovë janë regjistruar edhe 24 viktima të reja nga koronavirusi i ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19.  Sipas raportit, 13 nga viktimat ishin të gjinisë femrore dhe 11 të gjinisë mashkullore. Që nga fillimi i pandemisë, në mars të 2020-ës, deri më 5 shtator janë shënuar 2,605 viktima në Kosovë.  Në raportin ditor të Ministrisë së Shëndetësisë bëhet e ditur se pozitivë në koronavirus kanë dalë edhe 890 qytetarë. Читать дальше...

A po i kontrollon Policia e Kosovës të vetizoluarit?

Evropaelire.org 

Familja e Sheremet Danit nga komuna e Skënderajt, deri më tash ka pasur katër anëtarë të familjes të infektuar me koronavirus, të cilët tashmë janë shëruar. I kontaktuar nga Radio Evropa e Lirë, Sheremeti thotë se së fundmi, djali i tij Dibrani, ka qene i sëmurë me COVID-19. Ai ishte vetizoluar për 14 ditë, deri të enjten, më 2 shtator, kur kishte bërë testin dhe kishte rezultuar negativ në COVID-19. Ministri i Punëve të Brendshme në Kosovë, Xhelal Sveçla, të hënën, më 31 gusht, ka deklaruar... Читать дальше...

Papa u bën thirrje vendeve të mirëpresin afganët

Evropaelire.org 

Papa Françesku u bëri thirrje vendeve që të pranojnë refugjatët afganë të cilët janë në kërkim të një jete të re. Të dielën (5 shtator) nga Sheshi i Shën Pjetrit në Vatikan, Papa Françesku u lut që personat e zhvendosur brenda Afganistanit të marrin ndihmë dhe mbrojtje. "Në këto momente kur afganët po kërkojnë strehim lutem që shumë vende të mirëpresin dhe mbrojnë të gjithë ata që kërkojnë një jetë të re", tha Papa Françesku. Shtetet e Bashkuara më 30 gusht e kanë përfunduar tërheqjen e plotë... Читать дальше...

Pendarovski: Mund të ketë valë refugjatësh nga Afganistani

Evropaelire.org 

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski në një intervistë për Radion Evropa e Lirë nuk e përjashton mundësinë që vendi të përballet me një valë refugjatësh si rrjedhojë e krizës në Afganistan. Presidenti Pendarovski duke folur për procesin e regjistrimit të popullsisë i cili zhvillohet pas dy dekadave thotë se kësaj radhe nuk pret që dikush nga forcat politike të synojë ta komprometoj këtë proces megjithëse numërimi, siç thotë, vetëm mbi bazë etnike duhet t'i takoj historisë. Duke... Читать дальше...

Загрузка...


Disa të vrarë nga një sulm i IS-it në Irak

Evropaelire.org 

Agjencia AFP raporton se 13 policë irakianë u vranë nga një sulm i grupit terrorist Shteti Islamik në Irak. Ata sulmuan një pikë kontrolli të policisë, thanë burime të organeve të sigurisë dhe ato shëndetësore. Sulmi ndodhi në rajonin e Al-Rashad rreth 65 kilometra në jug të qytetit të Kirkuk, tha një oficer i lartë i policisë irakiane për AFP. "Trembëdhjetë u vranë dhe tre u plagosën", tha ai.  Numrin e viktimave e ka konfirmuar edhe një burim mjekësor në Kirkuk. Në vitin 2014 militantët e IS-it morën nën kontroll një pjesë të Irakut. Читать дальше...

Përballja me varfërinë në pandemi   

Evropaelire.org 

Deri në mbi 2.000 familje i janë shtuar listës së asistencës sociale që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit në Kosovë, në mars të vitit 2020. Kjo ndihmë iu jepet familjeve të varfra. Po aq familje i janë shtuar edhe listës së ndihmës të cilën e shpërndan Kryqi i Kuq i Kosovës. Numri i familjeve që kanë pasur nevojë për asistencë sociale ka ndryshuar nga muaji në muaj. Derisa në muajin janar të vitit 2020, asistencë sociale merrnin 24.229 familje, ky numër në janar të vitit 2021 u rrit për... Читать дальше...

T’i rrisësh fëmijët në varfëri ekstreme

Evropaelire.org 

Pandemia ka varfëruar edhe më shumë një familje pesëanëtarëshe nga Mitrovica. Edhe ato pak ndihma që merrte nga të tjerët, tashmë janë ndaluar. Të dhënat e fundit thonë se afër 26.000 familje në Kosovë marrin asistencë sociale nga 60 deri 180 euro në muaj, varësisht sa anëtarë ka një familje.

Kosovë: Më shumë pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë

Evropaelire.org 

Në Kosovë është shënuar rritje e rasteve të pacientëve në kujdes intenziv për shkak të sëmundjes COVID-19. Të shtunën ishin raportuar 73 pacientë ndërsa të dielën (5 shtator) ky numër është rritur në 87. Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK) tha  se në spitalet dhe klinikat ku trajtohen pacientët me koronavirus janë të shtrirë 1.207 pacientë, prej tyre 1.101 janë të konfirmuar me koronavirus. Prej tyre, 1.026 po trajtohen me oksigjeno-terapi. “Në Qendrën Klinike Universitare... Читать дальше...

Për çka raportuam javën që shkoi?

Evropaelire.org 

Situata epidemiologjike ka dominuar raportimin e Radios Evropa e Lirë gjatë javës që po lëmë pas. Numri i vdekjeve dhe rasteve të reja me COVID-19 në çdo ditë të javës ka qenë i lartë. Ndër temat tjera, veçojmë arritjen edhe të dy grupeve tjera të afganëve në Kosovë të cilët u strehuan në ish-kampin e "Bechtel Enkas" në afërsi të kampit ushtarak Bondsteel. Pastaj, këtë javë u bë një vit që kur Kosova dhe Serbia nënshkruan marrëveshje për normalizimin e raporteve ekonomike në Uashington. E, kur jemi te Shtetet e Bashkuara... Читать дальше...

Irani kundër presionit perëndimor në bisedimet bërthamore, thotë Raisi

Evropaelire.org 

Irani shpreh gatishmërinë të zhvillojë bisedime për të ringjallur marrëveshjen bërthamore, por thotë se ato nuk duhet të mbahen nën “presionin” e vendeve perëndimore. Presidenti iranian, Ebrahim Raisi, tha se bisedimet janë në planin e qeverisë së tij dhe se vendi i tij është i orientuar drejt rezultateve. Dy vende anëtare të Bashkimit Evropian, Franca dhe Gjermania i kanë kërkuar Iranit të kthehet në negociata. Irani nuk heziton të flasë dhe negociojë, tha Raisi. "Por amerikanët dhe perëndimorët po kërkojnë dialog me presion", shtoi ai. Читать дальше...

G20 diskuton për pandeminë dhe qasjen në vaksina

Evropaelire.org 

Ministrat e shëndetësisë të vendeve anëtare të G20-ës do të takohen më 5 shtator në Romë të Italisë për të diskutuar përpjekjet globale për të frenuar përhapjen e koronavirusit dhe hapat e ardhshëm që duhet të ndërmerren për t’u përballur me pandeminë. Diskutimet do të përqendrohen edhe në strategjitë që duhet përgatitur për t’u përballur me pandemitë e ardhshme. Organizatorët e takimit në Romë thanë se qëllimi i tij është të paraqesë mesazhin e bashkëpunimit dhe solidaritetit. Ministri italian i Shëndetësisë... Читать дальше...

Protesta në Cetinje

Evropaelire.org 

Mali i Zi po përballet me situatë të tensionuar pasi më 5 shtator është planifikuar ceremonia e marrjes së detyrës së mitropolitit të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Joanikije. Ceremonia është paraparë të mbahet në Cetinje të Malit të Zi, mirëpo ka pasur kundërshtime nga ana e komunës, disa organizatave dhe një partie politike.Protestuesit kanë bllokuar rrugët dhe janë përleshur me policinë.

Një ceremoni fetare shkakton trazira në Cetinje të Malit të Zi

Evropaelire.org 

Në një situatë të tensionuar, në Cetinje të Malit të Zi është mbajtur ceremonia e shugurimit të Kreu i Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Joanikije. Patriarku i Kishës Ortodokse Serbe, Porfirije, shkroi në rrjetin social Instagram se ka bërë shugurimin e Joanikijes duke u lutur për paqen e të gjithëve, paqen e të gjithë botës, dhe mbi të gjitha për paqen e këtij qyteti. Më 4 dhe 5 shtator protestuesit kanë kundërshtuar mbajtjen e kësaj ceremonie në qytetin e Cetinjës. Ata dolën në rrugë dhe... Читать дальше...Участники БРИКС готовы помочь ЮАР изучить омикрон-штамм коронавируса

Губернаторы России
Новости Крыма на Sevpoisk.ru

Лукашенко, Крым и Украина — конец многовекторности?

Частные объявления


Авто в России и мире

Машина загорелась на проезжей части на юге Москвы


Коронавирус в России

Коронавирус у детей: рекомендации врача


Спорт в России и мире

«Метриум»: Обзор самых «спортивных» новостроек Москвы


Загрузка...

Все новости спорта сегодня


Новости тенниса
Кубок Дэвиса

Триумф Рублева и Медведева! Россия выиграла Кубок Дэвиса спустя 15 лет


Загрузка...


123ru.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.


Загрузка...

Загрузка...

Экология в России и мире

Наше новое метро и просторно и светло...

Путин в России и мире

Леонков: на встрече с Байденом Путин обозначит последствия за пересечение красных линий РФ


Лукашенко в Беларуси и мире

Минск закрыл для Европы продовольственную "тропу Лукашенко" в Россию
123ru.netмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Ru24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

123ru.net — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Зеленский в Украине и мире

«Зеленский должен пойти на провокацию»: когда Украина решится атаковать Донбасс


Навальный в России и мире

Осужденный Навальный решил записаться в швейный тюремный цехЗдоровье в России и мире


Другие проекты от 123ru.net


«Россети ФСК ЕЭС» обновила изоляцию на энергообъектах Республики Коми и Архангельской областиЖизнь

Хризотил против огня: пассивная защита против пожаров
Українські новини

Идеальный мир Путина очень легко разрушитьНовости 24 часа

Мировые продажи электрокаров и гибридных машин выросли в октябре на 70%Game News

Where to destroy signal jammers in FortniteПутин удивился высокой цене поездки на космодром ВосточныйNews Every Day

Silent Night and the best Christmas Songs for KIDS from LooLoo KidsНастроение

Ледяные шапочки.Анекдот Норкина о подписантах Беловежских соглашений развеселил студию «Места встречи»Моргенштерн

Подозреваемый в продаже наркотиков Моргенштерн сбежал из Москвы в ДубайНовый российский лоукостер будет базироваться в КазаниКубок Дэвиса

Россия — это теннис: наша сборная спустя 15 лет выиграла Кубок Дэвиса!Пользователи Сети сравнили фото «окруженного» Байдена и «независимого» Путина с онлайн-саммитаВыставка

Выставка работ из фондов девяти музеев Дальнего Востока откроется в музее Сергиева ПосадаПолитолог Ищенко рассказал, насколько вероятна война между Украиной и БелоруссиейПользователи Сети сравнили фото «окруженного» Байдена и «независимого» Путина с онлайн-саммита
Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России


Загрузка...

Загрузка...Наталья Поташева

Личный или общественный транспорт: кто победит? Представляем деловую программу Саммита "АрхЕвразия"Волейболисты из Косино-Ухтомского завоевали «бронзу» Первенства Москвы

Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net


Спонсоры 123ru.net