123ru.net
World News in Albanian
Добавить новость

Новости за 26.09.2021

SHBA: Po punojmë që të ulen tensionet mes Kosovës dhe Serbisë

Evropaelire.org 

Shtetet e Bashkuara po punojnë që të ulen tensionet mes Kosovës dhe Serbisë, tha për Radion Evropa e Lirë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit. “SHBA-ja po punon me Bashkimin Evropian, NATO-n dhe qeveritë e Kosovës dhe Serbisë për të ndërmarrë hapa të menjëhershëm në shtensionimin e situatës dhe për të shmangur veprimet që rrisin tensionet, që vënë në rrezik përparimin e arritur në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja dhe ndikojnë negativisht në jetën e përditshme të qytetarëve”, tha zëdhënësi i DASH-it. Читать дальше...

Fushata për zgjedhje lokale e fokusuar në tema nacionale

Evropaelire.org 

Në Maqedoninë e Veriut më 27 shtator nis fushata zgjedhore për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Kandidatët do të kenë kohë tri javë që të prezantojnë para qytetarëve programin e tyre zgjedhor për katër vjetët e ardhshme. Por, njohësit e zhvillimeve politike thonë se në fokus të fushatës do të jetë tragjedia në Tetovë, ku si pasojë e zjarrit në një spital humbën jetën 14 persona, dhe jo problemet komunale. Kryetarja e Komunës së Tetovës, Teuta Arifi, që po garon për mandatin e tretë, përmes rrjetit social Facebook... Читать дальше...

Avionët serbë fluturojnë afër bllokadave në veri

Evropaelire.org 

Është bërë një javë nga bllokimi i rrugëve që çojnë në pikat kufitare me Serbinë, Jarinjë dhe Bërnjak. Të dielën, më 26 shtator, dy avionë të ushtrisë së Serbisë janë afruar shumë pranë kufirit me Kosovën, në Jarinjë.Çka po ndodh me mbetjet patologjike në QKUK? 

Evropaelire.org 

Qese najloni me plot placenta vazhdojnë të qëndrojnë në pesë frigoriferë në Klinikën e Gjinekologjisë në Prishtinë. Gjendja në këtë klinikë nuk ka ndryshuar edhe pas një jave qëkur Radio Evropa e Lirë ka raportuar për këtë problematikë. Placentat vazhdojnë të lëshojnë erë të keqe nga frigoriferët që janë pak metra nga salla e lindjes dhe salla e operacionit, tha për Radion Evropa e Lirë, Jakup Ismaili, drejtor i Klinikës së Gjinekologjisë në Qendrën Klinike Universitare. "Problemet janë të njëjta, lindjet po kryhen. Читать дальше...

Paqartësitë dhe rreziqet pas bllokimit të rrugëve në veri

Evropaelire.org 

Bllokimi i rrugëve që çojnë drejt dy vendkalimeve kufitare Kosovë-Serbi, në Jarinjë dhe Bërnjak, mund të vazhdojë për një kohë të gjatë, vlerëson Mentor Vrajolli nga Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë.  Njohësi i zhvillimeve politike, Agon Maliqi thotë që zgjatja për një kohë të gjatë e gjendjes së krijuar në veri të Kosovës, bart rreziqe, epilogu i të cilave mund të jetë i paparashikueshëm. Bllokimi i rrugëve që çojnë drejt vendkalimeve kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak, ka ndodhur pas fillimit... Читать дальше...

Të vdekurit përsëri në listat zgjedhore

Evropaelire.org 

Problemi i mospastrimit të listave të votuesve e ka përcjellë Kosovën në të gjitha zgjedhjet e mbajtura deri më sot. Të vdekurit kanë qenë në lista të votuesve edhe në zgjedhjet e parakohshme të përgjithshme për Kuvendin e Kosovës, që u mbajtën me 14 shkurt të këtij viti. Sipas shoqërisë civile, një problem i tillë pritet të jetë edhe në zgjedhjet lokale, që do të mbahen më 17 tetor. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), e merr listën përfundimtare të qytetarëve që kanë të drejtë vote nga Agjencia për Regjistrim Civil... Читать дальше...

Stoltenberg bisedon me Kurtin dhe Vuçiqin për situatën në veri

Evropaelire.org 

Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës Veri-atlantike, NATO, Jens Stoltenberg tha se ka kërkuar nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq që të ulin tensionet në veri të Kosovës. Ai po ashtu u bëri thirrje palëve që t’i kthehen dialogut. “Kam biseduar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq lidhur me nevojën për shtensionimin e situatës në veri të Kosovës. Është vitale që Prishtina dhe Beogradi të tregojnë përmbajtje dhe t’i kthehen dialogut. Читать дальше...

Kosova regjistron edhe pesë viktima nga COVID-19

Evropaelire.org 

Ministria e Shëndetësisë njoftoi të dielën më 26 shtator se pesë persona kanë vdekur nga koronavirusi, ndërkaq janë regjistruar edhe 77 raste të reja me këtë virus. Rastet e reja dalin pas testimit të 4.322 mostrave. Në 24 orëshin paraprak po ashtu janë shëruar 696 pacientë, ndërkaq raste aktive janë 4.176. Ndërkaq, sa i përket vaksinimit, në 24 orëshin paraprak janë administruar 16.481 doza të vaksinës. Që prej fundit të marsit, kur Kosova nisi fushatën e imunizimit kundër koronavirusit... Читать дальше...

Загрузка...


Borrell: Të tërhiqen policët dhe të hiqen barrikadat nga veriu

Evropaelire.org 

Shefi i Politikës së Jashtme dhe Sigurisë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka kërkuar që Kosova dhe Serbia të ulin tensionet duke “tërhequr menjëherë njësitë speciale të policisë dhe duke hequr bllokadat rrugore” në veri të Kosovës. “Çdo provokim i mëtejmë apo veprime të njëanshme dhe të pakoordinuara janë të papranueshme”, tha Borrell në një deklaratë për media. Sipas shefit të diplomacisë së BE-së, Kosova dhe Serbia duhet të gjejnë zgjidhje për të shtensionuar situatën, duke shtuar se Brukseli mbështet këto përpjekje. Читать дальше...

Berlini bëhet magnet për polakët e komunitetit LGBT+

Evropaelire.org 

Kur politikanët konservatorë kanë nisur të bëjnë fjalime kundër komunitetit LGBT+ në fushatë, Piotr Kalwaryjski, një homoseksual nga perëndimi i Polonisë, e ka kuptuar se është koha që t’i paketojë plaçkat. Disa javë pas zgjedhjeve parlamentare evropiane të vitit 2019, Kalwaryjski dhe i dashuri i tij janë bartur nga qyteti Poznan drejt Berlinit – duke rritur numrin e polakëve të komunitetit LGBT+, të cilët i kanë ikur homofobisë në shtëpi dhe kanë shkuar në kryeqytetin gjerman. “Kjo ka qenë hera... Читать дальше...

Gjermania kërkon zgjidhje të situatës në veri përmes dialogut

Evropaelire.org 

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde u ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të ulin tensionet dhe të gjejnë zgjidhje përmes dialogut. “Situata në veri duhet të shtensionohet. I bëj thirrja të dyja palëve që të flasin me njëra-tjetrën dhe jo për njëra-tjetrën. Rruga më e mirë përpara: takohuni në Bruksel dhe gjeni zgjidhje sa më shpejt që të jetë e mundur”, ka shkruar ai në Twitter. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se Kosova është e gatshme që të shkojë në Bruksel për të biseduar për këtë çështje... Читать дальше...

Erdogan e shqyrton mundësinë që të blejë më shumë raketa ruse  

Evropaelire.org 

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka sinjalizuar se po e shqyrton mundësinë e blerjes së më shumë sistemeve anti-raketore ruse, një veprim ky që mund të tensionojë edhe më tej raportet me Uashingtonin. Turqia, anëtare e NATO-s, u largua nga programi për avionët luftarakë F-35 dhe zyrtarët turq të mbrojtjes u sanksionuan, pasi Ankaraja bleu më 2019 sistemet ruse S-400. Shtetet e Bashkuara thonë se përdorimi i sistemeve ruse nga anëtarët e NATO-s përbën rrezik për avionët F-35. Turqia... Читать дальше...

Situata në veri bashkon pushtetin dhe opozitën

Evropaelire.org 

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, të dielën, më 26 shtator, priti në takim liderët e partive opozitare, ku u diskutua për situatën në veri të vendit. Në takim morën pjesë kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi dhe kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku. “U bisedua për situatën dhe zhvillimet në pjesën veriore të Republikës së Kosovës, si dhe u theksua përkushtimi i institucioneve të Republikës së Kosovës në shërbim të paqes dhe sigurisë, kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë në vend”... Читать дальше...

Izraeli kryen operacion ushtarak në Bregun Perëndimor

Evropaelire.org 

Zyrtarët palestinezë thanë se Izraeli ka zhvilluar bastisje në Bregun Perëndimor duke vrarë katër palestinezë. Kryeministri i Izraelit, Naftali Bennet ka lëshuar një deklaratë për media, duke konfirmuar se është zhvilluar një operacion i paspecifikuar ushtarak më 26 shtator, që ka pasur për cak “terroristët e Hamasit, të cilët ishin duke u bërë gati të kryenin sulme terroriste”. Por, ai nuk dha detaje të tjera dhe as nuk tha se nëse ka pasur viktima në këtë aksion. Ministria palestineze e Shëndetësisë... Читать дальше...

Veriu i bllokuar

Evropaelire.org 

Pikat kufitare mes Kosovës dhe Serbisë, në Jarinjë dhe Bërnjak, për të shtatën ditë me radhë vazhdojnë të jenë të bllokuara. Njësitë speciale të Policisë së Kosovës vazhdojnë të qëndrojnë atje. Të shtunën, më 25 shtator, Qendra e Regjistrimit të Automjeteve në Zubin Potok është djegur, ndërsa është sulmuar edhe Qendra e Regjistrimit Civil në Zveçan. Pas këtyre dy incidenteve situata në veri të Kosovës, të dielën raportohet të jetë e qetë. Ekipi i Radios Evropa e Lirë, që ka qëndruar në pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak... Читать дальше...

Nagavci: Mbi 65 për qind e mësimdhënësve, të vaksinuar plotësisht

Evropaelire.org 

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI), Arbërie Nagavci thotë se janë bërë të gjitha përgatitjet e duhura, që viti i ri shkollor të nisë më 27 shtator. Ajo bëri të ditur se më shumë se 65 për qind e mësimdhënësve dhe stafit që punon në shkolla janë të vaksinuar me dy dozat e vaksinës kundër koronavirusit, ndërkaq me një dozë janë vaksinuar mbi 90 për qind. “Përkundër progresit në vaksinimin e popullsisë, e në veçanti të punonjësve të arsimit, ky vit shkollor mund të jetë shumë sfidues. Читать дальше...

Tre të vdekur pasi treni del nga binarët në SHBA

Evropaelire.org 

Të paktën tre persona kanë vdekur dhe disa të tjerë janë lënduar kur një tren doli nga binarët në shtetin amerikan të Montanës. Ky incident ndodhi pasditen e 25 shtatorit, kur 146 pasagjerë dhe 16 pjesëtarë të ekuipazhit po udhëtonin me trenin që doli nga binarët. Disa persona janë lënduar, por ende është i paqartë numri i saktë i të lënduarve. Treni, që ishte nisur nga Çikago për në Sietëll kishte 10 vagonë dhe dy lokomotiva. Shtatë prej vagonëve dolën nga binarët.   Ende është i paqartë shkaku i këtij incidenti.

Gjermania zgjedh pasardhësin e Merkelit

Evropaelire.org 

Gjermanët më 26 shtator i janë drejtuar kutive të votimit për të zgjedhur parlamentin e ri apo Budestagun, në zgjedhjet që pritet ta formësojnë të ardhmen e Gjermanisë dhe Evropës. Sondazhet sugjerojnë se do të jetë një garë e ngushtë për ta zëvendësuar kancelaren, Angela Merkel, e cila po tërhiqet nga politika pas 16 vjetësh në pushtet. Blloku i Merkelit CDU/CSU gjendet afër Social Demokratëve (SPD) të qendrës së majtë – që janë partneri më i vogël në koalicionin aktual qeverisës. Sondazhet... Читать дальше...Мировые продажи электрокаров и гибридных машин выросли в октябре на 70%

Губернаторы России
Новости Крыма на Sevpoisk.ru

Политолог Ищенко рассказал, насколько вероятна война между Украиной и Белоруссией

Частные объявления


Авто в России и мире

СберЛизинг: продажи HAVAL выросли на 41%


Коронавирус в России

Коронавирус у детей: рекомендации врача


Спорт в России и мире

«Метриум»: Обзор самых «спортивных» новостроек Москвы


Загрузка...

Все новости спорта сегодня


Новости тенниса
WTA

Волгоградка Вихлянцева на турнире WTA сыграет с бывшей 2-й ракеткой мира


Загрузка...


123ru.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.


Загрузка...

Загрузка...

Экология в России и мире

Хризотил против огня: пассивная защита против пожаров

Путин в России и мире

Леонков: на встрече с Байденом Путин обозначит последствия за пересечение красных линий РФ


Лукашенко в Беларуси и мире

В США вдруг обеспокоились позицией Белоруссии по Крыму
123ru.netмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Ru24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

123ru.net — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Зеленский в Украине и мире

Зеленский назвал победой Украины встречу Байдена и Путина


Навальный в России и мире

Защита Соболь обжаловала приговор по делу об антиковидных нормахЗдоровье в России и мире


Другие проекты от 123ru.net


Вильфанд: сильный холод накроет четыре российских региона до конца неделиМир

«Такого холода не было уже 128 лет»: Дефицит газа в Европе усугубился сильнейшими морозами
Українські новини

«России война не нужна». Военный эксперт Константин Машовец об истинных намерениях оккупантовНовости 24 часа

Коронавирус у детей: рекомендации врачаGame News

Turns out Fortnite Chapter 3 is the first Unreal Engine 5 gameМировые продажи электрокаров и гибридных машин выросли в октябре на 70%News Every Day

WINTER SURVIVAL CHALLENGE in 25 Plastic Cabin! Build, Trap, Catch, Cook Bush Meat (ASMR)Интернет

USB-ресиверы A4Tech Fstyler RN-10D и RN-20MГлобальным ответом на санкции Запада станет повышение суверенитета – ПутинNoize MC

СК РФ проверит творчество Noize MC и OxxxymironХроника коронавируса на 8 декабря. +3 заболевшихАндрей Рублёв

Рублёв рассказал, когда поверил в победу в Кубке ДэвисаТерапевт Игнатикова: неправильный рацион может помешать выработке антител после прививки#123ru.net

Сладкоежка, спортсмен или киноман? — в Чудо-днях есть место и подарок каждому члену семьи!Лукашенко, Крым и Украина — конец многовекторности?Пользователи Сети сравнили фото «окруженного» Байдена и «независимого» Путина с онлайн-саммита
Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России


Загрузка...

Загрузка...Анастасия Волочкова

Мужчины Анастасии Волочковой просили ее не носить трусыСоседи стрелка из МФЦ назвали его темной личностью

Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net


Спонсоры 123ru.net