123ru.net
World News in Albanian

Новости за 11.09.2021

Çfarë ishte dhe çfarë është Al-Kaida?

Evropaelire.org 

I lindur nga lufta e viteve 1980-të kundër pushtimit të Afganistanit nga Bashkimi Sovjetik, grupi terrorist Al-Kaida, nën drejtimin e Osama bin Ladenit, u shndërrua në një kërcënim ndër breza për Amerikën, e i cili kulmoi me 11 shtatorin e vitit 2001, me sulmin që rrëzoi Qendrën Botërore të Tregtisë në Nju Jork, raporton Associated Press. Sulmet e 11 shtatorit, në të cilat gjithashtu u pa që Pentagoni u godit nga një avion komercial, që u rrëmbye nga militantët e këtij grupi, çuan në pushtimin... Читать дальше...

Merkel insiston që Ukraina të jetë vend transit për gazin rus

Evropaelire.org 

Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha se Ukraina duhet të qëndrojë si vend transit për eksportet e gazit natyror rus. Këto komente ajo i bëri gjatë vizitës që po u bën kryeqyteteve evropiane, përpara se të largohet nga posti i kancelares.   “E kam bërë të qartë se është shqetësimi ynë që Ukraina të vazhdojë të jetë vend transit për gazin rus”, tha Merkel gjatë konferencës së përbashkët për media me kryeministrin e Polonisë, Mateusz Morawiecki më 11 shtator në Varshavë. Merkel do të largohet... Читать дальше...

Tetovarët kujtojnë 14 viktimat e zjarrit

Evropaelire.org 

Në Tetovë më 11 shtator u mbajt një marsh për të kujtuar 14 viktimat e zjarrit në një spital të përkohshëm. Zjarri, që shpërtheu më 8 shtator në spitalin ku po trajtoheshin pacientët me COVID-19, la të lënduar edhe 12 persona. Pjesmarrësit në këtë marsh kërkuan që të zbardhet e vërteta.Tragjedia në Tetovë nxit dyshime mbi cilësinë dhe sigurinë e spitaleve

Evropaelire.org 

Zjarri që shpërtheu të mërkurën, më 8 shtator, në spitalin COVID në Tetovë, ku humbën jetën 14 persona, ka ngritur dyshime mbi cilësinë dhe sigurinë e këtyre spitaleve, që janë ndërtuar si nevojë për trajtimin e të sëmurëve me koronavirus, ndaras nga të sëmurët e tjerë, por edhe për shkak të mungesës së kapaciteteve në klinikat infektive. Maqedonia e Veriut ka 19 spitale modulare për pacientët me COVID-19, dy prej të cilave janë donacion, ndërsa për ndërtimin e të tjerave janë shpenzuar 3.6 milionë euro. Читать дальше...

Pakistani do të rinisë luftimet nga Kabuli për të ndihmuar me evakuimet

Evropaelire.org 

Një zëdhënës i Pakistan International Airlines (PIA) tha se kjo kompani ajrore planifikon që të rinisë fluturimet nga Kabuli gjatë javës së ardhshme, me qëllim që të ndihmojë në evakuimin e njerëzve që duan të largohen nga Afganistani. Zëdhënësi i PIA-s, Abdullah Hafeez Khan i tha agjencisë së lajmeve AFP se kjo kompani ka pranuar “të gjitha lejet teknike që operacionet e fluturimeve” të rifillojnë. Ai tha se fluturimi i parë special i PIA-s nga Kabuli do të realizohet përmes avionit të tipit... Читать дальше...

Gratë e bëjnë fushatën me buxhetin familjar

Evropaelire.org 

Çdo grua që synon kandidimin për kryetare të komunës, fillimisht nëse ka mbështetje nga partia, duhet të ketë parasysh se shpenzimet për fushatën elektorale janë të mëdha, e në disa raste paraqesin pengesë për të kryer takime të afërta me publikun. Për zgjedhjet lokale në Kosovë, që do mbahen më 17 tetor, nga 167 kandidatë për kryetarë të komunave, partitë politike kanë kandiduar vetëm 13 gra, dhjetë nga subjektet politike shqiptare dhe tre nga subjektet politike serbe. Zgjedhjet lokale mbahen në 38 komuna të Kosovës. Читать дальше...

Homazhe në Kosovë në kujtim të viktimave të 11 shtatorit

Evropaelire.org 

Krerët shtetërorë të Kosovës së bashku me zëvendësambasadorin amerikan, Nicholas J.Giacobbe, kanë bërë homazhe pranë pllakës përkujtimore “Kosova kujton” për të nderuar viktimat e sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001 në Shtetet e Bashkuara. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani tha se sulmet e 11 shtatorit ishin thirrje për ndërgjegjen e botës dhe për mobilizimin kundër një të keqeje të përgjithshme. “SHBA-ja është aleatja jonë strategjike dhe e përhershme. Sot jemi me ta, sikurse në çdo situatë tjetër. Читать дальше...

Kosova regjistron edhe 14 viktima nga COVID-19

Evropaelire.org 

Ministria e Shëndetësisë njoftoi të shtunën, më 11 shtator, se janë regjistruar 14 viktima dhe 583 raste të reja me koronavirus. Rastet e reja dalin pas testimit të 9,634 mostrave. Sipas të dhënave i bie që 6 për qind e të testuarve kanë dalë pozitivë. Në 24 orët paraprake janë shëruar edhe 1,944 persona, ndërkaq raste aktive janë 18,548 . Ndërkaq, sa i përket vaksinimit, në 24 orët paraprake janë administruar 19,807 doza. Deri më tani, sipas MSH-së, me dy dozat e vaksinës janë imunizuar 355,633 persona... Читать дальше...

Загрузка...


Marsh në përkujtim të viktimave të zjarrit në Tetovë

Evropaelire.org 

Në Tetovë të Maqedonisë së Veriut më 11 shtator mijëra qytetarë kanë marshuar, për të kujtuar 14 viktimat e incidentit në spitalin modular të këtij qyteti. Më 8 shtator, 14 persona humbën jetën pasi në spitalin modular të Tetovës, ku po trajtoheshin personat e prekur nga COVID-19, shpërtheu një zjarr, që besohet se është shkaktuar nga shpërthimi i bombolave të gazit apo të oksigjenit. Po ashtu, 12 persona janë plagosur. Marshi përkujtues është organizuar nga grupi i tifozëve “Ballistët”. Qytetarët... Читать дальше...

Cilët janë shkaktarët e vdekjeve në Kosovë nga COVID-19?

Evropaelire.org 

Vonesat e paraqitjes me kohë te mjeku, mosvaksinimi kundër COVID-19 dhe mungesa e stafit shëndetësor në spitalet, sipas epidemiologut, Isuf Dedushaj janë disa prej arsyeve pse po vazhdon të ketë numër të lartë të vdekjeve në Kosovë nga koronavirusi. Në një bisedë për Radion Evropa e Lirë, Dedushaj thotë se të infektuarit me koronavirus duhet të paraqiten me kohë te mjeku, pasi në të kundërtën, pasojat mund të jenë shumë të rënda. “Vetëm kur ata (pacientët) kanë nevojë për oksigjen ose iu rëndohet shumë gjendja... Читать дальше...

SHSKUK: Në 24 orë kemi liruar më shumë pacientë nga spitali sesa kemi pranuar

Evropaelire.org 

Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës njoftoi të shtunën, më 11 shtator, se në 24 orët paraprake ka pasur më shumë lirime të pacientëve me koronavirus sesa pranime të reja në spitale dhe klinika. “Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës ka pasur 25 pranime të  pacientëve, kundrejt 40 lirimeve të tjera që janë bërë nga ana e mjekëve. Në spitalet e përgjithshme ka pasur 51 pranime, kurse 56 lirime të pacientëve”, u tha në njoftimin e këtij shërbimi. SHSKUK-ja po ashtu njoftoi se... Читать дальше...

Filmi “Vera andrron detin” fiton dy çmime në Festivalin e Venedikut

Evropaelire.org 

Filmi nga Kosova “Vera andrron detin” ka fituar dy çmime në Festivalin e Venedikut. Ky film me regji të Kaltria Krasniqit dhe skenar të Doruntina Basha, ka fituar çmimin 'Inclusion Edipo Re' dhe çmimin për 'Autoret gra nën 40 [vjet]', njoftoi Qendra Kinematografike e Kosovës (QKK). "...Për mënyrën se si ajo tregon përmes forcës së grave dhe marrëdhënien komplekse midis të vjetrës dhe të resë në një vend në rindërtim: fshatin dhe qytetin; patriarkalitetin dhe kërkesat e brezave të rinj. Regjia... Читать дальше...

Meta dekreton emërimin e Ramës për kryeministër të Shqipërisë

Evropaelire.org 

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka dekretuar emërimin e Edi Ramës si kryeministër i Shqipërisë, një ditë pas konstituimit të Kuvendit. Në dokumentin e publikuar në faqen zyrtare të Presidencës thuhet se dekretimi i Ramës bëhet në bazë të neneve 93 dhe 96 të Kushtetutës, pasi Partia Socialiste ka shumicën e vendeve në Kuvend si rezultat i zgjedhjeve të 25 prillit. Disa ditë më parë, Partia Socialiste propozoi zyrtarisht Edi Ramën si kryeministër, përmes një kërkese drejtuar presidentit. Brenda... Читать дальше...

Franca shpëton 126 migrantë

Evropaelire.org 

Autoritetet detare të Francës kanë shpëtuar 126 migrantë të cilët po tentonin të kalonin Kanalin për në Britani, teksa tensionet janë rritur pas rritjes së numrit të migrantëve që kanë arritur në brigjet jugore të Anglisë. Të paktën 14,100 persona gjatë këtij viti kanë kaluar Kanalin për në Mbretërinë e Bashkuar, sipas të dhënave të Britanisë, që është mbi 6,000 më shumë sesa vitin 2020. Numri rekord prej 828 personave që kanë shkuar brenda një dite nga Franca për në Britani u regjistrua në fund të gushtit. Читать дальше...

11 shtator 2001: Dita e terrorit që ndryshoi botën

Evropaelire.org 

Njëzet vjet më parë, 19 anëtarë të rrjetit terrorist Al-Kaida kryen sulmet më të tmerrshme terroriste në tokën amerikane. Për vetëm pak orë, sulmuesit goditën objektiva në zemër të ekonomisë dhe Qeverisë amerikane, duke vrarë gati 3,000 civilë. Këtu është një kronologji se çka ndodhi atë ditë e cila ndryshoi përgjithmonë rrjedhën e historisë për Shtetet e Bashkuara dhe botën. (Përgatitën: Fatos Bytyçi dhe Arben Hoti)

Politika e Bidenit për vaksinim të detyrueshëm has në rezistencë

Evropaelire.org 

Përpjekja e presidentit amerikan, Joe Biden për t’iu kërkuar miliona punëtorëve amerikanë që të vaksinohen kundër koronavirusit, ka hasur në rezistencë nga liderët republikanë. Disa republikanë, pasi Biden njoftoi për planin e tij për ta bërë të detyrueshëm vaksinimin, thanë se ky vendim shkon përtej autoritetit kushtetues të presidentit, posaçërisht ideja që miliona amerikanë mund të humbasin vendet e punës nëse refuzojnë të vaksinohen kundër COVID-19. Biden tha se ai po bën atë që duhet bërë për të luftuar pandeminë. Читать дальше...

Biden bën thirrje për unitet teksa SHBA-ja shënon 20-vjetorin e sulmeve terroriste

Evropaelire.org 

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden ka bërë thirrje për unitet teksa SHBA-ja po kujton viktimat e sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001. Në një video të publikuar më 10 shtator, për 20-vjetorin e sulmeve, ai kujtoi 2,977 njerëzit që humbën jetën nga këto sulme. “Ne nderojmë të gjithë ata që rrezikuan dhe janë jetën e tyre në minutat, orët, muajt dhe vitet më pas”, tha Biden, teksa iu drejtua punëtorëve të emergjencave që u përgjigjën pas sulmeve. Në SHBA gjatë të shtunës do të... Читать дальше...

Besimi në Qeveri i liroi danezët

Evropaelire.org 

Danimarka u bë vendi i parë i Bashkimit Evropian që u kthye plotësisht në jetën e përditshme para-pandemike. Të premten, ky vend i hoqi të gjitha masat e mbetura kundër koronavirusit. “Vaksinat dhe përpjekjet e mëdha të të gjithë qytetarëve të Danimarkës gjatë një periudhe kaq të gjatë janë themeli i suksesit tonë”, tha ministri danez i Shëndetësisë, Magnus Heunicke. Autoritetet shëndetësore e miratuan heqjen e masave në fund të gushtit, pasi deklaruan se virusi “nuk është më kërcënim kritik për shoqërinë”... Читать дальше...Иммунолог Крючков спрогнозировал новую волну COVID-19 в России к концу января

Губернаторы России
Новости Крыма на Sevpoisk.ru

Госсек Союзного государства указал на взвешенную позицию Лукашенко в отношении Крыма

Частные объявления


Авто в России и мире

Российских морпехов и разведчиков могут обеспечить сверхлегкими багги


Коронавирус в России

Вирусолог Семенов: «Омикрон» может быстрее других штаммов вызывать пневмонию


Спорт в России и мире

Валерий Карпин признался, что ему будет не хватать покойного тренера Игоря Гамулы


Загрузка...

Все новости спорта сегодня


Новости тенниса
Виталия Дьяченко

Виталия Дьяченко с победы стартовала на "Челленджере" во Франции


Загрузка...


123ru.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.


Загрузка...

Загрузка...

Экология в России и мире

РусКлиматФонд подвёл итоги осеннего сезона кампании  «Леса для климата»

Путин в России и мире

Путин и Байден обсудили диалог США и России по стратегической стабильности


Лукашенко в Беларуси и мире

Лукашенко на встрече с главой Башкортостана: Восстановить допандемийный уровень товарооборота - это главное
123ru.netмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Ru24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

123ru.net — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Зеленский в Украине и мире

Зеленский назвал победой Украины встречу Байдена и Путина


Навальный в России и мире

Суд взыскал 337 тысяч рублей с блогера за повреждение машины ФСБ на акции в МосквеЗдоровье в России и мире


Другие проекты от 123ru.net


Прокуратура проверит ЧП со сбитыми поездом гражданами в Архангельской областиМир

Башкирия. Мурадымовское ущелье.
Українські новини

8 грудня: який сьогодні день, прикмети, традиції, День ангела, що не можна робитиНовости 24 часа

Коронавирус у детей: рекомендации врачаGame News

How to slide in FortniteУчастники БРИКС готовы помочь ЮАР изучить омикрон-штамм коронавирусаNews Every Day

Wild Fair Food From a Portland Street Food IconПроисшествия

Водоемы Московской области под контролем спасательных службМэрия Москвы до конца 2024 года потратит на уборку снега 3 млрд рублейАнастасия Волочкова

Мужчины Анастасии Волочковой просили ее не носить трусыГлобальным ответом на санкции Запада станет повышение суверенитета – ПутинКубок Дэвиса

Россия — это теннис: наша сборная спустя 15 лет выиграла Кубок Дэвиса!Хризотил против огня: пассивная защита против пожаровКубок

Всероссийские соревнования по плаванию «Кубок Сибири» состоятся в ИркутскеВыставка-восхваление «Чистая, высокая слава его принадлежит России»Все круги сада: можно ли избежать частых ОРВИ в детском саду
Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России


Загрузка...

Загрузка...Михаил Козырев

Михаил Козырев стал одним из продюсеров сериала "СОЛДАУТ", победившего на фестивале “Пилот”. Трейлер сериала представил онлайн-кинотеатра PREMIER.Белоруссия ратифицировала соглашение с РФ о перевозке нефтепродуктов

Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net


Спонсоры 123ru.net