123ru.net
World News in Albanian

Новости за 09.09.2021

Putin thotë se me Lukashenkan u pajtuan për treg të përbashkët të gazit

Evropaelire.org 

Presidenti rus, Vladimir Putin ka thënë se ai dhe homologu i tij bjellorus, Alyaksandr Lukashenka, janë pajtuar për treg të përbashkët të gazit, teksa ka lavdëruar Bjellorusinë, duke thënë se situata është “stabilizuar” pas disa mujave të trazirave. Putin ka folur në një konferencë të përbashkët për media me Lukashenkan më 9 shtator, pas më shumë se tre orëve bisedime në Moskë. Udhëtimi i Lukashenkas në Moskë ka ardhur ndërkohë që rriten spekulimet se ai dhe Putin mund të finalizojnë planin e... Читать дальше...

Sali Berisha përjashtohet nga Partia Demokratike

Evropaelire.org 

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha është përjashtuar përkohësisht nga Partia Demokratike (PD), pas një cikli të gjatë akuzash në drejtim të tij nga Departamenti amerikan i Shtetit dhe Ambasada amerikane në Shqipëri. Vendimin për përjashtimin e Berishës nga partia që ai vetë krijoi, e bëri të ditur kreu i sotëm i kësaj partie, Lulzim Basha, përmes një adresimi në media për këtë çështje. Sipas zotit Basha, ky vendim bëhet “për të shmangur çdo keqkuptim deri në përfundim të kërkesës ligjore për transparencë”... Читать дальше...

Mësimi në Kosovë mund të mos nisë me prezencë fizike më 13 shtator

Evropaelire.org 

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit në Kosovë, Arbërie Nagavci, ka thënë se pavarësisht se institucionet arsimore janë të përgatitura për nisje të vitit të ri shkollor me prezencë fizike, mirëpo pas takimit me zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë, asaj i është rekomanduar që të respektohen masat aktuale edhe për një periudhë të caktuar. “Natyrisht se ne do të respektojmë rekomandimet e profesionistëve shëndetësorë dhe vendimi përfundimtar për këtë çështje, do të vendoset në mbledhjen e radhës të Qeverisë”... Читать дальше...Shqipëria dhe Serbia hiqen nga lista e vendeve të sigurta të BE-së

Evropaelire.org 

Shqipëria është hequr edhe zyrtarisht nga lista e vendeve të sigurta të Bashkimit Evropian, për shkak të përkeqësimit të situatës me koronavirus. Një gjë e tillë nënkupton kufizime në udhëtime për qytetarët e këtij vendi. “Ky (vendim) nuk paragjykon mundësinë që shtetet anëtare të heqin kufizimin e përkohshëm të udhëtimeve jothelbësore në BE për udhëtarët e vaksinuar plotësisht”, ka thënë përmes një deklarate BE-ja. Përveç Shqipërisë, nga vendet e rajonit të Ballkanit, statusin e sigurt e ka humbur edhe Serbia... Читать дальше...

Realizohet fluturimi i parë ndërkombëtar nga Kabuli në Doha

Evropaelire.org 

Dhjetëra shtetas të huaj, përfshirë amerikanë, kanë arritur të enjten në Katar përmes fluturimit të parë civil që është realizuar nga kryeqyteti afgan, prej përfundimit të misionit amerikan dhe krijimit të qeverisë nga talibanët. Në një transmetim të drejtpërdrejtë nga aeroporti i Dohas, janë parë familjet që kanë arritur atje pas aterimit të aeroplanit të kompanisë Qatar Airways. Në aeroplan është thënë se kanë qenë shtetas të huaj, përfshirë amerikanë dhe britanikë. Ministri i Jashtëm i Katarit... Читать дальше...

Filipçe: Nuk i ik përgjegjësisë, të presim hetimin për tragjedinë në Tetovë 

Evropaelire.org 

Ministri maqedonas i Shëndetësisë, Venko Filipçe, ka hedhur poshtë dyshimet mbi cilësinë e ndërtimit të spitalit modular në Tetovë, i cili të mërkurën në mbrëmje u dogj tërësisht duke lënë të vdekur 14 pacientë ndërsa 12 të tjerë me lëndime trupore. Ai tha se të mërkurën dhe të enjten është hetuar i gjithë dokumentacioni për prokurimin dhe instalimin e spitalit modular dhe nuk janë vërejtur lëshime, ndërsa hetimet, sipas tij, do të dëshmojnë se si është menaxhuar objekti pas vënies në punë. "Unë... Читать дальше...

Microsoft shtyn kthimin nëpër zyra pa afat

Evropaelire.org 

Kompania amerikane, Microsoft ka thënë se do të shtyjë pa afat kthimin e punëtorëve në zyrat në Shtetet e Bashkuara. “Marrë parasysh paqartësinë rreth koronavirusit, ne nuk do të bëjmë parashikime për datë të re të rihapjes në zyrat tona në SHBA”, ka thënë Jared Spataro, zëvëndës-president i korporatës, përmes një shkrimi në blogun e tij, transmeton agjencia e lajmeve AP. Microsoft pati thënë fillimisht se punëtorët duhet të kthehen nëpër zyra jo më vonë se 4 tetori, mirëpo tani ka deklaruar se rihapja nuk do të bëhet muajin e ardhshëm. Читать дальше...

Nga zona ku shpërtheu zjarri në Tetovë

Evropaelire.org 

Katërmbëdhjetë persona kanë humbur jetën nga zjarri që ka shpërthyer të mërkurën në spitalin e përkohshëm në Tetovë, ku po trajtoheshin të infektuarit me koronavirus. Disa qytetarë tregojnë për Radion Evropa e Lirë se çfarë kanë parë në minutat e parë pas përhapjes së zjarrit.

Загрузка...


Merkel: Partia e ka ditur se përballet me garë të ashpër në zgjedhje

Evropaelire.org 

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se partia e saj është duke luftuar dhe e ka ditur gjithmonë se nuk do ta fitonte me automatizëm pozitën më të lartë në Gjermani pas 16 vjetëve të saj në pushtet. Sondazhet e fundit tregojnë se blloku i Merkelit, në krye në kandidatin Armin Laschet është në pozitën e dytë, mbrapa Social-Demokratëve të qendrës së majtë. Merkel i ka ikur fushatës, ndonëse kohë pas kohe ka mbështetur Laschet. E pyetur në një konferencë për media nëse është e shqetësuar për rezultatin e partisë së saj... Читать дальше...

Brenda repartit COVID-19 në Klinikën e Pediatrisë

Evropaelire.org 

Nuk e kishte menduar asnjëherë se djali i saj do të mund të infektohej me COVID-19. Zejnije Jashari kishte menduar se ky virus nuk prek fëmijët. “Ka pasur temperaturë, dhimbje koke, diarre. E solla te mjeku, më thanë se është me COVID-19. E përjetova shumë rëndë si prind”, thotë ajo. Tani tre ditë, djali i saj shtatëvjeçar po trajtohet në Klinikën e Pediatrisë, në Prishtinë, në një repart të veçantë për të infektuarit me COVID-19. Zejnija, nga Komuna e Obiliqit, afër Prishtinës, për asnjë moment nuk largohet nga dhoma. Читать дальше...

Një mik në anën tjetër të telefonit  

Evropaelire.org 

Probleme të shtresuara personale dhe profesionale, e kishin mbuluar për një kohë të shkurtër 25 vjeçarin R.B. nga Kosova. Një rënie e papritur e gjendjes ekonomike, së bashku me ankthin dhe frikën për të ardhmen, e sollën të riun në një gjendje të rëndë të shëndetit mendor. “Më dukej se nuk kisha rrugëdalje. Mu duk sikur isha zhgënjim për të gjithë”, rrëfen ai. Pasi mendimet i mbajti në kokë për disa muaj dhe gjendja po i rëndohej, ai vendosi që mendimet t’i ndajë me një kushëri të tij që e kishte edhe shok. Читать дальше...

Ford nuk do të prodhojë më makina në Indi

Evropaelire.org 

Kompania amerikane, Ford, do të ndalojë prodhimin e makinave në Indi dhe do të mbyllë të dyja fabrikat që ka në këtë shtet. Ford ka thënë se do të mbyllë fabrikat në rajonet Gujarat dhe Tamil Nadu në çerekun e dytë të vitit 2022, mirëpo do të vazhdojë të krijojë motorë makinash për eksport. Kjo njëherësh është kompania e fundit e madhe që largohet nga India në vitet e fundit. Më 2017, kompania General Motors ka ndalur së prodhuari makina për tregun indian. Vitin e kaluar, edhe kompania tjetër, Harley-Davidson ka vepruar njëjtë. Читать дальше...

Kosova regjistron 19 viktima dhe 703 raste të reja me koronavirus

Evropaelire.org 

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se të enjten janë regjistruar 19 viktima me koronavirus. Sipas Ministrisë, në 24 orët e fundit janë regjistruar edhe 703 persona të infektuar me këtë virus, pas testimit të 10.851 mostrave. Këto shifra nënkuptojnë se gjashtë për qind e personave të testuar kanë rezultuar pozitivë. Sipas autoriteteve 2.255 persona janë shëruar derisa 20.652 persona janë ende aktivë në koronavirus. Prej shpërthimit të pandemisë në mars të vitit 2020, autoritetet shëndetësore... Читать дальше...

Maqedonia e V. kërkon ndihmën e BE-së dhe NATO-s pas shpërthimit

Evropaelire.org 

Qeveria e Maqedonisë së Veriut, të enjten ka kërkuar ndihmën e Bashkimit Evropian dhe NATO-së për hetimin e zjarrit, i cili të mërkurën shpërtheu në spitalit modular në Tetovë, dhe për pasojë vdiqën 14 pacientë  të sëmurë me koronavirus ndërsa 12 të tjerë u lënduan. Zëvendëskryeministri maqedonas, Artan Grubi, tha se vendi ka nevojë për ndihmë të ekspertëve “për një hetim sa më të shpejtë dhe më të thellë që të mos lihet asnjë fije dyshimi apo të zbardhet gjithçka lidhur me këtë rast”. Ai u prononcua... Читать дальше...

Protestat e grave afgane po shtohen pavarësisht të shtënave dhe rrahjeve

Evropaelire.org 

Qindra gra afgane po udhëheqin protesta në disa qytete të vendit të tyre, për të kërkuar mbrojtjen e të drejtave të tyre, dhe për të denoncuar atë që ato thonë se është mbështetje nga Pakistani për talibanët. Në një protestë në Kabul, më 7 shtator, talibanë të armatosur shtinë në ajër për të shpërndarë një marsh të udhëhequr nga gratë, teksa protesta të tjera u mbajtën edhe në qytetet Herat, Mazar-e Sharif, dhe Kunduz. Dega afgane e Radios Evropa e Lirë ka folur me një protestuese nga Kabuli, e cila... Читать дальше...

SHSKUK: 78 pacientë në gjendje të rëndë shëndetësore

Evropaelire.org 

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës, ka bërë të ditur se të enjten në spitalet dhe klinkat e Kosovës, janë të shtrirë 1.001 pacientë të infektuar me koronavirus. Prej tyre 78 janë në gjendje të rëndë, derisa 922 po trajtohen ne oksigjenoterapi. Në dy muajt e fundit, Kosova është përballur me rritje të numrit të të infektuarve me koronavirus. Aktualisht raste aktive janë 22.223. Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se më 8 shtator janë regjistruar 24 viktima me koronavirus dhe... Читать дальше...

Kosova e lë të hapur mundësinë e vazhdimit të lobimit për njohje

Evropaelire.org 

Kosova e ka lënë të hapur mundësinë e vazhdimit të lobimit për njohje të reja pasi sipas zëvëndëskryeministrit, Besnik Bislimi, moratoriumi në bazë të marrëveshjes së Uashingtonit ka qenë për anëtarësim në organizata ndërkombëtare dhe jo sa i takon angazhimit për njohje. “Moratoriumi ka pas mandat 1 vjeçar. Moratoriumit i ka skaduar afati më 4 shtator”, tha Bislimi në një konferencë për media të enjten në Prishtinë. Në shtator të vitit të kaluar, Kosova dhe Serbia kanë nënshkruar një marrëveshje në Uashington... Читать дальше...

Al-Kaida mund të synojë rikthimin në Afganistan, thotë Pentagoni

Evropaelire.org 

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, paralajmëroi për një ringjallje të grupit militant Al Kaida në Afganistan pas marrjes nën kontroll të vendit nga ana e talibanëve. Ai këto komente i bëri për një grup të vogël gazetarësh në qytetin e Kuvajtit në përfundim të një turneu katër-ditor në shtetet e Gjirit Persik. Pavarësisht kërcënimit, ai tha se amerikanët janë të përgatitur për të parandaluar një rikthim të al-Kaidës në Afganistan që do të kërcënonte Shtetet e Bashkuara. “Al Kaida dhe... Читать дальше...

Përtej Deltës, shkencëtarët po analizojnë variantet e reja

Evropaelire.org 

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), po i emëron në bazë të alfabetit grek variantet e reja të koronavirusit. Përhapja e vazhdueshme e koronavirusit SARS-CoV-2, ka krijuar variante të reja të cilat kanë nxitur ekspertët të vëzhgojnë me kujdes ato dhe të bëjnë hulumtime intensive. Disa mutacione të virusit që e shkakton sëmundjen COVID-19, e kanë bërë atë më infektues dhe më imun ndaj vaksinave. Vëmendja e shkencëtarëve është e fokusuar te varianti Delta, i cili po dominon rastet e të infektuarve në të gjithë botën. Читать дальше...


Музыкальные новости
Александр Градский

СМИ: У Александра Градского была молодая любовница из шоу «Голос»
Персональные новости
Александр Лукашенко

Лукашенко поздравил лидеров стран СНГ с 30-летним юбилеем организации

Pasojat që la zjarri në spitalin e Tetovës

Evropaelire.org 

Pamjet nga spitali i djegur për COVID-19 në Tetovë tregojnë për shkatërrimet që la pas zjarri, i cili i mori jetën 14 pacientëve. Tetova ka shpallur tri ditë zie, ndërkohë policia po heton se çka shkaktoi njërën ndër tragjeditë më të mëdha të viteve të fundit në Maqedoninë e Veriut. (Përgatiti: Arben Hoti)

Raportohet se talibanët do të lejojnë evakuimin e 200 civilëve

Evropaelire.org 

Talibanët janë pajtuar që të lejojnë rreth 200 shtetas amerikanë dhe të vendeve të treta të largohen nga Afganistani përmes aeroportit të Kabulit, citoi Reuters një zyrtar amerikan. Ky zyrtar tha se militantët islamikë u detyruan të lejojnë largimin e këtyre personave pas presionit të Përfaqësuesit të Posaçëm të Shteteve të Bashkuara, Zalmay Khalilzad. Më 7 shtator, Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se talibanët u kishin thënë Shteteve të Bashkuara se "ata do t'i lejojnë njerëzit me dokumente udhëtimi të largohen lirshëm".

Zjarri shkakton tragjedi në Tetovë

Evropaelire.org 

Një zjarr ka shpërthyer në një spital të improvizuar për personat e sëmurë nga COVID-19 në Tetovë, në veriperëndim të Maqedonisë së Veriut, në natën e së mërkurës, duke djegur pothuajse gjithë objektin, dhe duke shkaktuar vdekjen e mbi dhjetë personave. (Përgatiti: Trim Haliti)

Koreja e Veriut mban paradën pa armatim të ri

Evropaelire.org 

Koreja e Veriut ka mbajtur një paradë për të shënuar 73 vjetorin e themelimit të republikës, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve KCNA. Në ceremoninë që u mbajt në sheshin Kim Il Sung të kryeqytetit Phenian ka marrë pjesë edhe udhëheqësi, Kim Jong Un. Në të kaluarën, Koreja e Veriut i ka përdorur paradat ushtarake për të shfaqur sisteme të reja të armatimit dhe raketave. Kësaj rradhe, në bazë të fotografive të publikuara, nuk është parë ndonjë sistem i ri ushtarak në paradë. Ekspertët për... Читать дальше...

Arrin në 14 numri i viktimave në Tetovë

Evropaelire.org 

Ka arritur  në 14 numri i viktimave në Tetovë nga zjarri që përfshiu spitalin modular për trajtimin e personave e të sëmurëve me koronavirus, të mërkurën rreth orës 21:00. Kjo është bërë e ditur nga prokuroria publike e Shkupit, e cila në bashkëpunim me prokurorinë publike të Tetovës gjatë natën kryen hetime në vendin e ngjarjes. Në bashkëpunim me pjesëtarët e Ministrisë së Brendshme, po vazhdojnë hetimet për zbardhjen e rastit. Prokurorët kanë lëshuar urdhër për identifikimin e trupave të 14 personave të vdekur nga zjarri. Читать дальше...Мировые продажи электрокаров и гибридных машин выросли в октябре на 70%

Губернаторы России
Новости Крыма на Sevpoisk.ru

Политолог Ищенко рассказал, насколько вероятна война между Украиной и Белоруссией

Частные объявления


Авто в России и мире

«ПК Транспортные системы» выполнила контракт на поставку 46 троллейбусов «Адмирал» в Саратов


Коронавирус в России

Терапевт Игнатикова: неправильный рацион может помешать выработке антител после прививки


Спорт в России и мире

Кузюков получил Национальную спортивную премию в номинации "Преодоление"


Загрузка...

Все новости спорта сегодня


Новости тенниса
Виталия Дьяченко

Виталия Дьяченко с победы стартовала на "Челленджере" во Франции


Загрузка...


123ru.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.


Загрузка...

Загрузка...

Экология в России и мире

Эксперты допустили возможное появление ESG-стандарта для малого бизнеса

Путин в России и мире

Пользователи Сети сравнили фото «окруженного» Байдена и «независимого» Путина с онлайн-саммита


Лукашенко в Беларуси и мире

Минск закрыл для Европы продовольственную “тропу Лукашенко” в Россию
123ru.netмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Ru24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

123ru.net — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Зеленский в Украине и мире

Зеленский назвал победой Украины встречу Байдена и Путина


Навальный в России и мире

Суд взыскал 337 тысяч рублей с блогера за повреждение машины ФСБ на акции в МосквеЗдоровье в России и мире


Другие проекты от 123ru.net


Прокуратура проверит ЧП со сбитыми поездом гражданами в Архангельской областиМода

Ида Кехман, Наталья Османн и другие гости 17-летия галереи Ruarts в Москве
Українські новини

Для нападу на Україну РФ готується використати всі наземні війська до Уралу — НуландНовости 24 часа

Осужденный Навальный решил записаться в швейный тюремный цехGame News

Where to destroy signal jammers in Fortnite«Кричали бомба»: посетители московского МФЦ не сразу узнали о стрельбе в зданииNews Every Day

Wild Fair Food From a Portland Street Food IconИнтернет

A4Tech Fstyler FB10C, FB35C: эргономичные и стильные манипуляторыАмериканист Ордуханян объяснил, почему Байден испугался прийти на встречу с Путиным одинИгорь Крутой

Игорь Крутой, Светлана Сурганова, Олег Газманов, Анжелика Варум и Дима Билан исполнили мечты финалистов «Доброй волны»Глобальным ответом на санкции Запада станет повышение суверенитета – ПутинДаниил Медведев

Шамиль Тарпищев: Вся команда уважает Медведева за его результаты и высокий классХризотил против огня: пассивная защита против пожаров2021

Грозит карантин школам РФ с 16 декабря 2021 года или нетЛукашенко, Крым и Украина — конец многовекторности?Коронавирус у детей: рекомендации врача
Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России


Загрузка...

Загрузка...Марина Хлебникова

Марина Хлебникова сегодня, состояние здоровья на 8 декабря 2021: последние новости сейчас, 08.12.2021Свыше 150 призывников из ЗВО отправиться служить в научные роты Минобороны России

Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net


Спонсоры 123ru.net