Добавить новость
Главные новости Москвы
Москва
Февраль
2022

САД со информација до ОН за наводни руски планови за убивање Украинци

0
Соединетите држави ги информираа Обединетите нации дека имаат „веродостојни информации“ за наводните планови на Русија да таргетира одредени Украинци за убивање или испраќање во кампови доколку одлучи да ја нападне земјата, се вели во писмото во кое увид имале повеќе новински агенции. Батшеба Нел Крокер, амбасадорот на САД во ОН во Женева, на 20 февруари во писмо до високиот комесар на ОН за човекови права ги наведе деталите за „вознемирувачките информации“ што ги имало американското разузнавање. Писмото го виделе АФП, Ројтерс и новинските агенции ДПА.


Совет за надворешни работи на ЕУ за Русија и БиХ


„Ние сме длабоко загрижени поради континуираното кршење на човековите права од страна на Русија во деловите на Украина што веќе ги има окупирано и ги имаме сите причини да веруваме дека таа загриженост ќе се намножи по нова воена офанзива“, се вели во писмото. Крокер во писмото тврди дека Кремљ планира насочени убиства, киднапирања, притворања и мачења против оние кои се противат на руските акции во Украина. Исто така, цел, според писмото, ќе бидат руски и белоруски дисиденти во егзил во Украина, новинари и други активисти.


Зеленски бара итни разговори за смирување во Украина


„Конкретно, имаме веродостојни информации што укажуваат на тоа дека руските сили создаваат списоци на идентификувани Украинци кои треба да бидат убиени или испратени во кампови по воената окупација“, се наведува во писмото. Во писмото на САД не се откриени изворите на информациите. Американските и другите западни претставници ја обвинија Русија дека планира да ја нападне Украина. Москва негира какви било такви планови и покрај масовното собирање на околу 150.000 војници во близина на границата.





Загрузка...


Мэр Москвы Сергей Собянин

Спорт в Москве

Загрузка...

Все новости спорта сегодня


Новости тенниса

Загрузка...


123ru.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.


Загрузка...

Загрузка...

Экология в Москве




Путин в Москве

Лукашенко в Беларуси и мире



123ru.netмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

123ru.net — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.






Здоровье в Москве


Частные объявления в Москве, в Московской области и в России






Загрузка...

Загрузка...





Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net



Спонсоры 123ru.net