Мы в Telegram
Добавить новость
123ru.net
World News in Macedonian
Июнь
2020

Тачи ја откажа средбата со Вучиќ во Белата Куќа

0
Тачи ја откажа средбата со Вучиќ во Белата Куќа

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја откажа посетата на Белата Куќа каде што требаше на 27 јуни да се сретне со српскиот претседател Александар Вучиќ за разговори околу нормализирање на односите. Ова доаѓа откако денеска беше објавена информацијата дека против него е покренато обвинение во Хаг за воени злосторства.

Од кабинетот на Тачи, по објавувањето на оваа информација соопштија дека тој ќе го скрати своето патување во САД и ќе ја откаже закажаната средба на 27 јуни, при што во Косово ќе се врати на 25 јуни. Поднесеното обвинение од 10 точки се однесува на низа злосторства против човештвото и воените злосторства“ наводно извршени за време на или по косовскиот конфликт во период од 1998-99 година.

Хашкото обвинителство го гони косовскиот претседател Тачи за воени злосторства

Обвинението било поднесено на 24 април, но Обвинителство ги соопшти јавно деталите два месеца подоцна. Во нивното соопштение е наведено дека обвинителниот акт е резултат на долга истрага и дека тие се уверени оти ќе можат да ги докажат обвиненијата за кои се товари Тачи. Меѓу осомничените е и поранешниот претседател на Собранието и актуелен пратеник Кадри Весели. И двајцата претходно демантираа инволвираност во какви било воени злосторства. 

Обвинителот обвини дека Тачи и Весели со постојани напори се обидувале да „ја опструираат и поткопаат работата на Специјалното обвинителство“.

Тачи и Весели беа команданти на Ослобидителната војска на Косово, која се бореше против безбедносните сили на Белград во конфликтот во 1998 – 99 година.

Тачи се сомничи за одговорност за злосторства врзстотина познати жртви на косовски Албанци, Срби, Роми и други етнички групи како и политички противници“.

Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинајна својот профил на социјалната мрежа Фејсбук изрази уверување дека и двајцата се невини, затоа што УЧК се борела во „чиста војна“ која резултирала со независно Косово.






Загрузка...


Губернаторы России
Москва

Собянин: в Москве начался сезон фонтанов


Спорт в России и мире
Москва

Спортсменка из Бутово выиграла «золото» на турнирах по художественной гимнастике


Загрузка...

Все новости спорта сегодня


Новости тенниса
Виктория Азаренко

Азаренко не смогла пробиться в 1/8 финала турнира в Мадриде, уступив Соррибес-Тормо


Загрузка...


123ru.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.


Загрузка...

Загрузка...

Экология в России и мире
Москва

Huawei представила IDS на 26-м Всемирном энергетическом конгрессе





Путин в России и мире
Москва

Педагогов Калмыкии приглашают принять участие в Форуме классных руководителей


Лукашенко в Беларуси и мире
Минск

Это - война: литовские беспилотники попытались атаковать Минск




123ru.netмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

123ru.net — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.





Зеленский в Украине и мире

Навальный в России и мире
Москва

Продюсера Reuters арестовали за публикацию материалов на YouTube-канале «НавальныйLIVE»



Здоровье в России и мире


Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России






Загрузка...

Загрузка...



Игорь Бутман

Квинтет Игоря Бутмана и певица Фантине впервые выступят на джазовом фестивале в Бахрейне



Москва

Священник призвал не заваривать освященные ветки вербы

Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net



Спонсоры 123ru.net