Мы в Telegram
Добавить новость
123ru.net
World News in Macedonian
Февраль
2020

Што предвидува новата методологија на ЕУ

0
Што предвидува новата методологија на ЕУ

"Колегиумот на комесари на ЕУ денеска усвои нова методологија за процесот на пристапување во ЕУ, чија цел е враќање на веродостојноста на членството на Западен Балкан", изјави еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји.

На денешната прес конференција во Брисел на која беше објавена новата методологија за пристапните преговори, Вархеји рече дека земјите членки на ЕУ треба да одобрат нова методологија пред Самитот ЕУ-Западен Балкан во Загреб во мај, паралелно со започнувањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија.

Вархеји кажа дека ревидираната методологија за пристапни преговори со ЕУ како „прв елемент на новата стратегија претставена од новата Европската комисија“ се заснова на четири основни принципи, а тие се кредибилност, посилно политичко лидерство, динамичност и предвидливост.

„Овие се принципите со кои сакаме да обезбедиме дека процесот е поверодостоен, динамичен и повеќе политички управуван“, рече Вархеји.

 Наместо одделни поглавја, со новата методологија ќе се преговараат тематски кластери.

Еврокомесарот објасни дека земјите кандидати треба да ги исполнат сите првични одредници во поглавјата опфатени во истата група за да отворат тематски кластер. Сепак, клучен услов за напредок во кој било кластер е владеењето на правото, имено Поглавјата 23 и 24, кои ќе бидат отворени први.

Еврокомесарот рече дека не значи дека напредокот постигнат од страна на државите нема да биде награден, но дека мерките ќе бидат многу построги во случај земјите да не покажат напредок.

„Тоа може да биде суспендирање на финансирањето или повторно отворање на преговорите за веќе затворените поглавја. Или можеме да ги прекинеме преговорите во некои области, или можеме да ги прекинеме сите преговори, во зависност од случајот“, рече комесарот Вархеји..

По објавувањето на новата методологија вршителот на должноста албански министер за надворешни работи Гент Какај рече дека неговата земја „е подготвена да спроведе суштински реформи и радикална трансформација во согласност со принципите на новата методологија“.

Тирана „со нетрпение очекува да ги започне разговорите за пристап во рок од 2020 година“, напиша Чакај на објавата на Фејсбук.

Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон ги поздрави предложените нови правила како „важен прв чекор“ кон натамошно проширување.






Загрузка...


Губернаторы России
Москва

Собянин сообщил о масштабных планах благоустройства территорий школ и детсадов


Спорт в России и мире
Москва

ЭСК указала на ошибки главного арбитра дерби ЦСКА — «Спартак» Казарцева


Загрузка...

Все новости спорта сегодня


Новости тенниса
Даниил Медведев

Медведев обыграл Бублика и вышел в четвертьфинал "Мастерса" в Мадриде


Загрузка...


123ru.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.


Загрузка...

Загрузка...

Экология в России и мире
Москва

Ключевой аспект успеха: как построить долгие и хорошие отношения с клиентом





Путин в России и мире
Москва

«Ану-ка, девушки!»: какой была легендарная передача, которая вернется на ТВ


Лукашенко в Беларуси и мире
Минск

Лукашенко заявил о желании построить в Белоруссии вторую АЭС




123ru.netмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

123ru.net — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.





Зеленский в Украине и мире
Киев

Генсек НАТО прибыл в Киев: главные заявления Столтенберга и Зеленского


Навальный в России и мире


Здоровье в России и мире


Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России






Загрузка...

Загрузка...



Александр Пушной

Кировчанин обыграл телеведущего Александра Пушного и получил деньги



Москва

Полиция задержала пятерых мужчин, танцевавших у машин на дороге в Москве

Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net



Спонсоры 123ru.net