"Насаф"нинг кечаги ғалабаси Ўзбекистон учун муҳим натижа бўлди...
Қаршининг "Насаф" жамоаси Осиё Чемпионлар лигаси Элит босқичининг сўнгги турида ҳақиқий характер кўрсатди. Сафарда БААнинг "Шаржа" клубига қарши кечган баҳсда "аждарлар" 2:1 ҳисобида зафар қучиб, нафақат ўз мухлисларини хурсанд қилди, балки бутун Ўзбекистон клублари учун мавсумдаги илк халқаро ғалабани тақдим этди.
Плей-оффга йўл бермаган "қаршилик"
Учрашув олдидан "Насаф"да кейинги босқичга чиқиш имконияти қолмаган бўлса-да, Рўзиқул Бердиев шогирдлари майдонга фақат ғалаба учун тушишди. Аксинча, майдон эгалари учун ҳатто дуранг ҳам кифоя эди. Бироқ 30-дақиқада Бобур Абдихолиқовнинг голи мезбонларнинг режаларини чипакка чиқарди.
Иккинчи бўлимда "Шаржа" босимни оширди ва 80-дақиқада пенальтидан ҳисобни тенглаштирди. Аммо ўйин якунида захирадан тушган Диёрбек Абдуназаровнинг чиройли зарбаси "Насаф"га зафар келтирди. Ушбу мағлубиятдан сўнг БАА клуби мусобақа билан хайрлашди.
Стратегик аҳамият: Квоталар тақдири
Бу ғалаба шунчаки уч очко эмас, балки Ўзбекистон футболининг ОФК рейтингидаги ўрнини сақлаб қолиш йўлидаги муҳим қадамдир. Айни дамда мамлакатимиз рейтингда 5-ўринда бормоқда. Ироқ ва Иордания клубларининг таъқиби кучайган бир пайтда, "Насаф"нинг "Ал Шорта" билан дуранги ва "Шаржа" устидан қозонган ғалабаси 2027/2028 йилги мавсумда Элит лигадаги квоталаримизни сақлаб қолишга катта ҳисса бўлиб қўшилди.
Мавсум сарҳисоби
Жорий халқаро мавсум ўзбек клублари учун бироз омадсиз кечди. "Андижон" жамоаси ОФК Чемпионлар лигаси–2 мусобақасини бирорта ҳам ғалаба қозонмай (5 дуранг, 1 мағлубият) якунлаган эди. "Насаф"нинг сўнгги пайтдаги фаоллиги эса бу нохуш анъанага чек қўйди.
Қизиқарли жиҳати шундаки, қўшни Туркманистоннинг "Аркадағ" клуби ОФК Чемпионлар лигаси–2 плей-офф босқичига чиққан минтақадаги ягона жамоа бўлди. Улар айни дамда Саудиянинг "Ан-Наср" жамоасига қарши жавоб баҳсига тайёргарлик кўришмоқда.
Гарчи "Насаф" мусобақани гуруҳда охирги ўринда якунлаган бўлса-да, сўнгги турлардаги жасорати билан ўз мамлакати футболининг халқаро обрўсини муносиб ҳимоя қилди.
Сизнингча, келгуси мавсумда Ўзбекистон клублари Осиё майдонларида аввалги мавқеини тиклай оладими?