2019

ΠΑΟΚ : Ήττα από Αλκμάαρ στο ανεπίσημο ντεμπούτο του Φερέιρα

0
Ta Nea

Στο ματς υπό την καθοδήγηση του Αμπέλ Φερέιρα ο ΠΑΟΚ υπέστη ήττα 1-0 από την πιο έτοιμη Αλκμάαρ στο πρώτο του φιλικό ενόψει της νέας χρονιάς. Σκόρερ του μοναδικού γκολ της αναμέτρησης ο Στενγκς στο 42ο λεπτό

Δύο διαφορετικές ενδεκάδες χρησιμοποίησε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο του φιλικό παιχνίδι επί Ολλανδικού εδάφους με αντίπαλο την Άλκμααρ. Ο Αμπέλ Φερέιρα είχε την ευκαιρία στην «πρώτη» του, στον πάγκο του Δικεφάλου, να δει όλους τους ποδοσφαιριστές που έχει στη διάθεση του προκειμένου να υπάρξει μια πρώτη γνωριμία. Ο 40χρονος προπονητής και στα δύο ημίχρονα παρέταξε τους Ασπρόμαυρους σε σχηματισμό 4-4-2, δίνοντας σαφείς εντολές για passing game, και πρέσινγκ σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου όταν ο αντίπαλος είχε κατοχή της μπάλας. Ο Δικέφαλος έβγαζε ανάπτυξη σε πρώτη φάση από τα πλάγια ενώ όσο περνούσε ο χρόνος έβαζε στο παιχνίδι του και τους μέσους.

Με βάση την εικόνα που είχε ο ΠΑΟΚ και στα δύο ημίχρονα, ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος καθώς αγωνίστηκαν οι περισσότεροι βασικοί ποδοσφαιριστές που τελείωσαν πέρσι το πρωτάθλημα. Παρ’ όλα αυτά στην επανάληψη είχε καλύτερες στιγμές για να πετ΄χει κάποιο γκολ. Οι Θεσσαλονικείς στο 15′ είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή με τον Μπίσεσβαρ, όμως το σουτ του Ολλανδού από το ύψος της περιοχής, πήγε πάνω στον Φλάαρ. Οι Ολλανδοί που είναι πιο έτοιμοι καθώς το πρωτάθλημα τους ξεκινάει νωρίτερα και το αποψινό φιλικό ήταν το 3ο για την Άλκμααρ είχε στο 23′ την πρώτη της τελική προσπάθεια με τον Τιλ όμως το σουτ έφυγε ψηλά άουτ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έχασε την ευκαιρία ν’ ανοίξει πρώτος το σκορ. Μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλα ο Ζαμπά γύρισε παράλληλα τη μπάλα προς τον Άκπομ, ο Φλάρ παραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, αλλά μπλόκαρε ο Μπιζό.

Στο 42ο λεπτό η Άλκμααρ άνοιξε το σκορ με τον Στένγκς. Μετά από λάθος εκτίμηση του Βαρέλα, οι Ολλανδοί βγήκαν στην επίθεση από τα πλάγια την κατάλληλη στιγμή η μπάλα πήγε στον άξονα με τον 20χρονο επιθετικό με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με 11 διαφορετικά πρόσωπα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο ξεκίνημα να μην υπάρχει αγωνιστική συνοχή. Μέχρι να βρουν τα πατήματα τους η Αλκμάαρ είχε δύο φάσεις με πιο σημαντική αυτή στο 58′ με τον Στενγκς να κάνει το σουτ και τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστία του Ζϊβκοβιτς. Ο Δικέφαλος απάντησε στο 61ο λεπτό τη φάση των Ολλανδών με τον Πέδρο Ενρίκε. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός από τα αριστερά έκανε κίνηση προς το άξονα με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Μπιζό. Στο 83ο λεπτό 83′
ο Ενρίκε και πάλι βγήκε από αριστερά και με εξαιρετική ενέργεια άδειασε τον αντίπαλό του. Το πλάσε του όμως δεν έφερε το γκολ καθώς ο Μπιζό απομάκρυνε.

Αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή όχι μόνο του ΠΑΟΚ, αλλά του αγώνα. Πάντως ότι έκανε επιθετικά ο Δικέφαλος έβγαινε κυρίως από τα πόδια του Ενρίκε. Από τους παίκτες που ξεχώρισαν ήταν και το νέο μεταγραφικό απόκτημα ο Ντούγκλας. Ο Βραζιλιάνος μέσος ζητούσε διαρκώς μπάλα και προσπαθούσε να μοιράσει παιχνίδι.

ΠΑΟΚ: Μελίσσας, Μάτος, Βαρέλα, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Κάτσε, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά, Γαϊτανίδης, Άκπομ.

Στο Β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Μιχάι, Κρέσπο, Δεληγιαννίδης, Ντούγκλας, Μίσιτς, Πέντρο Ενρίκε, Λημνιός, Στοχ, Μαρκόβσκι.

Άλκμααρ: Μπιζό, Σβένσον, Φλαρ, Βούιτενς, Γουΐνταλ, Μίντσιο, Τιλ, Κουπμάινερς, Γκούντμουντσον, Μποάντου, Στενγκς.

*Με τη φανέλα της Άλκμααρ αγωνίστηκε και ο 22χρονος Παντελής Χατζηδιάκος. Ο Ροδίτης αμυντικός είναι στην Ολλανδική ομάδα από το 2015 προερχόμενος από τον Παναθηναϊκό.