Мы в Telegram
Добавить новость
123ru.net
Ukranews.com
Май
2024

Сьогодні 161 рік від народження творця Будинку з химерами Владислава Городецького. Цікаві факти

0

Сьогодні, 23 травня, 161 рік від народження "київського Гауді", творця Будинку з химерами та Миколаївського костелу, видатного українського архітектора Владислава Городецького. Українські Новини розкажуть про цікаві факти з життя та діяльність.

Український інститут національної пам'яті розповідає, що Владислав Городецький народився 23 травня 1863 року у Вінницькій області та походив зі шляхетної польської родини. Городецькі мали палац, цегельню, млин. Тоді маленьким їздив у чотиримісній кареті з кучером, мав свого коня для верхової їзди, фортепіано віденської фабрики Зейтнера.

У віці 10 років його батькові довелося все це продати за борги, і сім'я повернулася в скромніші Шолудьки. Городецький навчався в Одеському реальному училищі Св. Павла та на архітектурному відділенні Академії мистецтв у Санкт-Петербурзі.

У Київ переселився у 1889 році, де одружився з Корнелією Марр, дочкою купця І гільдії, власника двох дріжджово-винокурних заводів на Куренівці. Статус зятя Марра дозволив Городецькому стати "своєю людиною" у вищих колах київських підприємців.

Першими витворами архітектора в Києві стали дерев’яний стрілецький тир у садибі "Товариства розмноження мисливських і промислових тварин та правильного полювання" поблизу Лук`янівського цвинтаря та мармурова усипальниця баронів Штейнгелів на Аскольдовій могилі.

У місті Городецький заснував власну будівельну контору, яка за його проєктами створила декілька будинків у чотирикутнику між Хрещатиком і вулицями Миколаївською (нині Городецького), Лютеранською та Банковою. Городецький був власником цементного заводу "Тон" на Куренівці і зводив більшість замовлень винятково з бетону власного виробництва.

Вулиця Городецького у 1910-х роках. Фото: oldcards.kiev.uaВулиця Городецького у 1910-х роках. Фото: oldcards.kiev.ua

Однак найбільш відомою роботою архітектора став саме Будинок з химерами, одна з пам'яток Києва та його окраса, оповита містичним ореолом, при чому і завдяки екстравагантній особі самого Городецького.

Будинок з химерами. Фото: guide.kyivcity.gov.uaБудинок з химерами. Фото: guide.kyivcity.gov.ua

Друзі Городецького намагалися відмовити архітектора від купівлі незручної для будівництва ділянки, де з одного боку був досить крутий спуск. Він навість побився об заклад з архітектором Олександром Кобєлєвим, який стверджував, що тільки божевільний може зважитися за такий короткий час тут щось побудувати. У 1903 році відбулося відкриття будинку, і Кобєлєв у присутності багатьох свідків зняв капелюха та поклонився творцю будівлі.

Будівництво Будинку з химерами, 1902 рік. Фото: scontent.fiev11-1.fna.fbcdn.neБудівництво Будинку з химерами, 1902 рік. Фото: scontent.fiev11-1.fna.fbcdn.ne

Так, будинок з химерами розташований на крутосхилі і тому має три поверхи з вулиці і шість – з двору. Будинок і ззовні і зсередини оздоблений безліччю скульптурних прикрас. Їхбуло виконано близьким другом Городецького італійським скульптором Еліо Саля, співавтор усіх архітектурних творів Городецького в Києві. Тут новація була в тому, що всі скульптури виготовлено з цементу, а також в тому, що скульптор проходив вже по готовому твору карбом, залишаючи авторську руку, надаючи поверхні виду натурального каменю.

На фасаді будинку на Банковій голови слонів, носорогів, ящірки, жаби, пітон і крокодил, пантера й орли, величезні квітки латаття, казкові риби, козулі, а також дівочі образи створюють фантастичний образ.

Городецький одним із перших у Києві купив авто, фанатично любив полювати в джунглях Африки. У 1914 році тиражем 500 екземплярів вийшла друком книжка про мисливську подорож передгір'ями Кіліманджаро "У джунглях Африки. Щоденник мисливця.", яку Городецький оздобив власними малюнками.

Творець катався по Хрещатику у відкритому кабріолеті з мавпочкою на плечі,  дружив з Ігорем Сікорським, піднімався в небо з першими авіаторами та епатував публіку. Сам будинок з химерами, в якому оселився на першому поверсі прикрасив своїми мисливськими здобутками.

Будинок націоналізували після Жовтневого перевороту 1917 року будинок націоналізували, а квартири перетворили на комуналки. У 1920-х роках тут був штаб військово-трудової лісозаготівельної дружини, пізніше – ветеринарне управління Київського військового округу. 19 листопада 2004 року у відбудованому та відреставрованому будинку з химерами було відкрито музей сучасного мистецтва України.

Серед іншого, Городецький долучився до створення й іншої пам'ятки архітектури національного значення України – Костелу Святого Миколая в Києві на Великій Васильківській. У 2021 році в костелі виникла пожежа, площа якої сягнула 80 кв. м. Унаслідок пожежі була дуже пошкоджена покрівля, а також цілком згорів унікальний орган, виготовлений з металу і дорогих порід чорного та червоного дерева.

Костел Святого Миколая. Фото: guide.kyivcity.gov.uaКостел Святого Миколая. Фото: guide.kyivcity.gov.ua

Також архітектор доклав рук до караїмської кенаси на Ярославовому Валу (Будинок актора), будівлі Національного художнього музею на Грушевського.

У 1920 році, тікаючи від більшовиків, разом із дружиною емігрував спочатку в Польщу, потім – на Схід. Наприкінці життя він збудував залізничний вокзал, палац для шаха в Тегерані, спроєктував готель.

Городецький помер у Тегерані у 1930 році і був похований на місцевому римо-католицькому цвинтарі Долаб.

Як повідомляли Українські Новини, 11 травня відзначався день народження всесвітньо відомого іспанського художника-сюрреаліста Сальвадора Далі. Яким насправді було життя ексцентричного митця.






Загрузка...


Губернаторы России
Москва

Собянин утвердил проект строительства общественно-делового центра в ЗАО


Спорт в России и мире
Москва

Футболисты ЮФУ одержали три победы в домашнем турнире


Загрузка...

Все новости спорта сегодня


Новости тенниса
ATP

Карен Хачанов проиграл Вукичу во втором круге турнира ATP-250 в Хертогенбосхе


Загрузка...


123ru.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.


Загрузка...

Загрузка...

Экология в России и мире
Москва

Овчинский: ОЭЗ «Технополис Москва» увеличит выпуск электрогрузовиков





Путин в России и мире
Москва

Эрдоган рассказал о переговорах Фидана и Путина на тему выборов в курдских районах в Сирии


Лукашенко в Беларуси и мире



123ru.netмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

123ru.net — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.





Зеленский в Украине и мире

Навальный в России и мире


Здоровье в России и мире


Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России






Загрузка...

Загрузка...



Джиган

Жена рэпера Джигана Самойлова заявила, что не сбавит цену за роскошный особняк



Москва

Сколько пар поженились на фестивале «Дикая Мята» под Тулой

Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net



Спонсоры 123ru.net