Мартинес Матео вивчає, наскільки расистською є філософія
Авторка: Нора Лесинґ
З’ясувати, що саме включає в себе внутрішній світ особистости: філософія прагне знайти вічні істини, які однаково стосувались би всіх людей. Однак сьогодні канон формують насамперед погляди кількох европейських філософів. Філософ Марина Мартинес Матео досліджує наскільки расистськими є їхні міркування.
«На сьогоднішній день лише декілька европейських мислителів продовжують впливати на самосвідомість країн заходу, — говорить Мартинес Матео. — Розуміння історичного контексту їх філософій залишається доволі примітивним». Тобто знання завжди виникають у конкретному контексті та формуються під впливом владних еліт і суспільної ієрархії притаманних певному історичному періоду. Праці великих філософів також ґрунтуються на сексистських та расистських ідеях. Навіть філософія епохи Просвітництва заслуговує критичної оцінки: «Кант, наприклад, розробив цілу расову теорію і таким чином сприяв модерному расовому мисленню», — зауважує Мартинес Матео, дослідниця взаємозв’язку між філософією та расизмом.
Ті, хто послуговуються ідеями та термінологією Канта і його послідовників у власних напрацюваннях, можуть мимоволі дати нове життя їхнім расистським припущенням, пояснює Мартинес Матео. «Я сподіваюсь, що у філософсько-історичних дослідженнях існуватиме більш ґрунтовна перевірка методології, включно з добіркою джерел та з наслідками, які з цього випливають», говорить вона. Водночас, на думку дослідниці, нам бракує думки мислителів з інших регіонів світу, які збагатили доробок всесвітньої філософії своїми захоплюючими ідеями. Завдяки перекладам европейських текстів в інші контексти також виникають нові питання та народжуються філософські традиції. Такі тексти переосмислювались та набували нового політичного сенсу. Мартинес Матео стверджує, що більша відкритість до цих глобальних аспектів була б корисною для плюралізації філософського викладання та досліджень.
Марина Мартинес Матео, доцентка кафедри філософії та технологій Академії образотворчих мистецтв в Мюнхені, лавреатка стипендії імені Феодора Лінена у 2022–2023 роках у Північно-західному університеті в Еванстоні, США.
Стаття вперше була опублікована німецькою мовою під назвою «Frau Martinez Mateo, wie rassistisch ist die Philosophie?» в журналі Фонду Алєксандра фон Гумбольдта «Kosmos», випуск 116, 2024 рік.
Переклав Максим Хижняк