БЕОГРАД – Електромрежа Србије (ЕМС) је узела комерцијални кредит по повољним условима да купи удео у Црногорском преносном систему, изјавио је извршни директор за економско финансијске послове ЕМС-а Бранислав Ђурђевић. „Услови овог кредита готово су идентични кредитима у којима је држава гарант, односно средства обезбеђења су државне гаранције. Електромрежа Србије је одлучила да не троши сопствени новац који финансира у разне инфраструктурне пројекте, већ да средства обезбеди из овог кредита“, рекао је Ђурђевић за нови Недељник. Он је додао су процене на основу пословног резултата у 2014. години да би ЕМС могао да за две и по године врати све кредите. ЕМС је крајем децембра 2015. године на Монтенегро берзи купио 10 одсто акција Црногорског електропреносног система по цени од 13,9 милиона евра. „Ово је чисто пословна одлука, ЕМС се не води политиком. Циљ је био да Влади Србије донесемо екстра новац у смислу да ћемо се наплатити од дивиденде и имати бенефита од пројекта повезивања са Италијом“, рекао је Ђурђевић. ЕМС се, како је објаснио, укључио у изградњу трансбалканског енергетског коридора и прву фазу тог пројекта, далековод Панчево – Рашица од 400 киловата, финансира из сопствених средстава. „За тај историјски електроенергетски аутопут потписали смо уговор вредан 24,7 милиона евра са Енергопројект опремом за изградњу двоструког далековода Панчево – Рашица. То је највећи уговор који је ЕМС финансирао из сопствених средстава и који су две домаће фирме потписале“, рекао је Ђорђевић. Како је истакао, план је да прва фаза буде завршена до 2017. године, а да потом почне изградња далековод Крагујевац – Краљево, а касније далековода Обреновац – Бајина Башта, како би крајем 2018. и 2019. био направљен спој између Бајине Баште и Пљеваља и цео пројекат завршен 2023. „Трансбалкански коридор има задатак да споји североисток са југозападом Европе. Дакле, Румунију са Италијом, преко Србије као електроенергетског лидера у региону. Иде се од истока где се производи енергија ка западној Европи где је највише потрошача и увозника. Ту између смо ми, и ту је наш бенефит“, казао је Ђурђевић. (Бета) извор:http://www.nspm.rs/hronika/elektromreza-srbije-uzela-kredit-po-povoljnim-uslovima-da-kupi-udeo-u-crnogorskom-prenosnom-sistemu.html
123ru.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.
123ru.net — международная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.
Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).
123ru.net — живые новости в прямом эфире!
В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.