Мы в Telegram
Добавить новость
123ru.net
World News in Serbian
Ноябрь
2019

Преокрет: Будућност ирачке нафте у рукама Москве

0

Упркос непрекидним протестима у Багдаду и одласку бројних страних дипломата из сигурносних разлога, снага Русије...

Преокрет: Будућност ирачке нафте у рукама Москве

Упркос непрекидним протестима у Багдаду и одласку бројних страних дипломата из сигурносних разлога, снага Русије се у региону и даље повећава. Не само да је њена амбасада остала отворена током последњих недеља немира, него је и руски министар спољних послова Сергеј Лавров прошлог месеца био у посети прво Багдаду, а затим и Ербилу.

Његова турнеја није личила на уобичајену дипломатску мисију, јер нису потписани никакви формални споразуми, а политика или питање Сирије и тероризма нису били у фокусу интересовања, написали су Вера Миронова и Мохамед Хусеин у тексту објављеном у америчком магазину «Форин полиси».

Заправо, већина учесника били су пословни људи, укључујући представнике руских нафтних и плинских компанија као што су Гаспромњефт, Росњефт, Сојузњефтегас и Лукоил, преноси Ал Џазира.

Улажу се милијарде долара

«Током састанака су разговарали само о билатералним трговинским односима, а Руси су желели да буду сигурни да све иде глатко када је реч о пројектима руских енергетских компанија у Ираку», рекао је извор близак ирачком премијеру, који је затражио да остане анониман.

Не би требало да буде изненађење то што је, након што је у протеклих девет година уложено више од десет милијарди долара у ирачки енергетски сектор, интерес Русије у тој земљи углавном усредсређен на трговинска питања.

Руске компаније су већ добро заступљене међу нафтним компанијама у Ираку, а због дугорочне природе уговора о нафти и гасу, тржишни удео Русије ће се с временом само повећавати.

Остали уговори из 2011. године обухватају 2,5 милијарди долара улагања Гаспрома и његових партнера само у централном Ираку и регији Курдистан.

Поред тога, компанија Гаспром је произвела око три милиона барела нафте са поља Саркала у Гармијану и покренула неколико истраживачких пројеката на пољима Халабја и Шакал.

У септембру је руска компанија Стројтрансгас добила уговор на 34 године за истраживање нафте и плина у ирачкој провинцији Анбар.

Нафта 96 одсто ирачког извоза

Према извору из кабинета ирачког премијера, Лавров се током посете посебно захвалио Ираку на том договору.

Аутори су истакли у тексту да Русију не занимају само нафтна поља, имајући у виду да је Росњефт власник 60 одсто нафтовода Курдистана, главне оперативне извозне линије у Ираку.

У пролеће 2018. године Росњефт је, такође, најавио потписивање споразума с Министарством природних ресурса региона Курдистан о развоју његове нафтне и гасне инфраструктуре, укључујући изградњу новог гасовода, за који се очекује да ће имати извозни капацитет до 30 милијарди кубних метара гаса годишње, што је шест одсто укупне тражње за гасом у Европи.

«Захваљујући овом споразуму, Русија је стекла велику политичку моћ у Ираку. Нафта представља 96 одсто ирачког извоза, али без цевовода за извоз та нафта постаје безвредна за ову земљу. Дакле, Русија данас у основи контролиђе извозни процес», изјавио је у новембру ирачки политичар, који је желио остати анониман.

Након пада режима Садама Хусеина 2003. године и након окупације Ирака, руске компаније су углавном биле одсутне са сцене.

Руси на месту Американаца

Све се то променило с растом секташких сукоба 2009. године, јер су многе западне нафтне компаније (попут Ексон мобајла и Шеврона) делимично или потпуно напустиле регион због забринутости за сигурност. Њихово место заузеле су руске компаније спремне на ризик.

У ствари, улазак Русије у Ирак дочекан је с добродошлицом.

«У то време није било потребе за Русима, због снажне америчке присутности и подршке у региону», изјавио је један од челника Владе Курдистана овог месеца.

«Касније, када су курдски лидери били разочарани Американцима, Русе су видели као доста снажније и наклоњеније. У Курдистану је постојало уврежено мишљење да ће трговински споразум с Русима такође донети многе друге, политичке и безбедносне користи.»

Поједине компаније које развијају ирачку нафту, укључујући Гаспром и Росњефт, налазе се на листи америчких санкција, јер се доводе у везу с процесом анексије Крима и умешаности Русије у сукоб на истоку Украјине, што посебно не забрињава ирачке званичнике, наводе аутори.

Нафта као главна валута

Амерички председник Доналд Трамп могао би да тврди да су Сједињене Државе и даље ангажоване у нафтном сектору региона.

Трамп је, на пример, током састанка с турским колегом Реџепом Тајипом Ердоганом рекао: «Чувамо нафту, имамо нафту. Нафта је сигурна.»

Међутим, ускоро би чак и долар могао да изгуби своје место у трговини, имајући у виду да су Ирак и Русија разговарали о томе како је битно да се плаћање обавља само у руској рубљи или ирачком динару, уместо у америчким доларима, чиме би се избегла било каква интеракција с америчким системом.

На крају, аутори напомињу да руска контрола нафте у Ираку и Сирији није само дугорочни економски ударац за Сједињене Државе, већ и политички.

Нафта је главна валута у ове две државе, а онај ко је буде контролисао имаће кључну улогу у одређивању геополитике у региону.

Извори: Ал џазира, Б 92

Преокрет: Будућност ирачке нафте у рукама Москве






Загрузка...


Губернаторы России
Москва

Сергей Собянин. Главное за день


Спорт в России и мире
Москва

Сделано в СССР. Первое историческое ралли в Москве стартует 2 июня


Загрузка...

Все новости спорта сегодня


Новости тенниса
Надежда Петрова

Теннисистка Петрова: Карацеву не хватает игровой уверенности


Загрузка...


123ru.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.


Загрузка...

Загрузка...

Экология в России и мире
Москва

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о повышении экологического статуса целлюлозно-бумажных технологий в России





Путин в России и мире
Москва

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге об историческом минимуме уровня безработицы в России


Лукашенко в Беларуси и мире
Минск

Запустить прямой авиарейс между Барнаулом и Минском предложил Александр Лукашенко




123ru.netмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

123ru.net — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.





Зеленский в Украине и мире
Киев

Столтенберг решил не встречаться с Зеленским в Брюсселе


Навальный в России и мире
Москва

Суд продлил арест двум адвокатам Навального



Здоровье в России и мире


Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России






Загрузка...

Загрузка...



Мариинка

Испанские страсти: «Дон Кихот» Мариинки сорвал овации в Большом



Москва

Минфин предложил пятиступенчатую прогрессивную шкалу налогообложения физлиц

Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net



Спонсоры 123ru.net