Добавить новость
123ru.net
World News in Macedonian
Декабрь
2016

Русија го намалува производството на нафта од јануари 2017

0

Министерот за енергетика на РФ Александар Новак истакна дека Русија ќе почне да го намалува производството од јануари. До март, намалувањето ќе изнесува околу 200 илјади барели дневно, понатаму земјата ќе продолжи до целта од 300 илјади барели, што ќе се случи, според него, во април и мај. Земјите кои не се членки на ОПЕК земји ќе го намалуваат своето производство согласно договорот од октомври.

Русија ќе учествува на преговорите на ОПЕК во Виена

Зборувајќи во врска со перспективите на пазарот, Новак истакна дека неговото балансирање при реализацијата на договорот ќе се случи во третиот и четвртиот квартал на 2017 година. Цената од 55-60 долари за барел министерот ја опиша како „апсолутно удобна“ - според неговите зборови, таа овозможува да се балансираат интересите и на производителите, и на потрошувачите.

Производството на нафта во Русија во текот на следната година ќе биде малку помало од предвидувањата, додаде Новак, пренесува „Лента.ру“.

Во Виена, во саботата, 10 декември, заврши министерскиот состанок на ОПЕК со претставниците на земјите што не се членки на картелот. Средбата траеше шест часа, а заврши со потпишување на договор за намалување на производството на нафта. Според Новак, на договорот се приклучија 11 земји кои се надвор од ОПЕК. Според него, земјите надвор од ОПЕК во првата половина на следната година ќе го намалат производството на нафта за околу 560.000 барели дневно.






Загрузка...


Губернаторы России

Спорт в России и мире

Загрузка...

Все новости спорта сегодня


Новости тенниса

Загрузка...


123ru.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.


Загрузка...

Загрузка...

Экология в России и мире




Путин в России и мире

Лукашенко в Беларуси и мире



123ru.netмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

123ru.net — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.






Здоровье в России и мире


Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России






Загрузка...

Загрузка...





Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net



Спонсоры 123ru.net