Добавить новость
123ru.net
World News in Macedonian
Ноябрь
2024

Црна Гора прва од Западен Балкан стана дел од Единствената зона за плаќање во евра, СЕПА

0
Црна Гора е првата земја во регионот на Западен Балкан која стана дел од Единствената зона за плаќање во евра (СЕПА).


Европскиот совет за плаќања (ЕПЦ) објави дека Црна Гора презела значителни напори за усогласување на црногорските национални платежни системи и регулативи со стандардите на Европската унија.


Се проценува дека ова е важна пресвртница на нејзиниот пат кон членство во ЕУ.


Како што е наведено, сите постоечки учесници во платежната шема на ЕПЦ, би требало да  можат да испраќаат или примаат кредитни трансфери, инстант кредитни трансфери и директни задолжувања во СЕПА.




Усогласеноста на црногорските финансиски институции со платежните шеми на СЕПА, според календарот на ЕПЦ, ќе биде овозможена од април 2025 година, додека датумот на оперативна подготвеност за давателите на платежни услуги од Црна Гора ќе биде објавен подоцна.


„Вклучувањето на финансиските институции од Црна Гора е природна прогресија на проектот СЕПА, што ја покажува посветеноста на Европа за усогласување на електронските плаќања во регионот што се протега надвор од Европската унија“, рече генералниот директор на ЕПЦ, Џорџо Андреоли.


Што е СЕПА?


Единствената зона за плаќање во евра им овозможува на клиентите да вршат безготовински плаќања во евра – преку кредитен трансфер и директно задолжување – насекаде во ЕУ, како и во земјите кои не се членки на ЕУ, на брз, безбеден и ефикасен начин, како во националните плаќања.


СЕПА беше воведена за кредитни трансфери во 2008 година, проследено со можноста за директно задолжување во 2009 година и беше целосно имплементирана до 2014 година во Еврозоната.


Регионот на СЕПА се состои од повеќе од 30 европски земји, вклучувајќи неколку земји кои не се дел од еврозоната или Европската унија.





Загрузка...


Губернаторы России

Спорт в России и мире

Загрузка...

Все новости спорта сегодня


Новости тенниса

Загрузка...


123ru.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.


Загрузка...

Загрузка...

Экология в России и мире




Путин в России и мире

Лукашенко в Беларуси и мире



123ru.netмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

123ru.net — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.






Здоровье в России и мире


Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России






Загрузка...

Загрузка...





Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net



Спонсоры 123ru.net