Kā ilgmūžības ekonomika maina finanšu industriju?
Pasaules demogrāfiskās tendences norāda uz būtisku izmaiņu sabiedrības struktūrā – cilvēki, kas vecāki par 60 gadiem, dzīvo ilgāk un ir aktīvāk iesaistīti sabiedrībā nekā iepriekšējās paaudzēs. Šīs izmaiņas rada ilgmūžības ekonomikas jeb longevity economy izaugsmi, jo vecāka gadagājuma cilvēki kļūst par būtisku sabiedrības daļu ne tikai kā patērētāji, bet arī kā aktīvi darba tirgus dalībnieki, uzņēmēji un brīvprātīgie. Vai finanšu nozare pietiekami pielāgojas senioru vajadzībām un nodrošina piekļuvi finanšu pakalpojumiem?
Pasaules Veselības organizācijas jaunākie dati apliecina, ka katra pasaules valsts piedzīvo gan gados vecāku cilvēku skaita, gan īpatsvara pieaugumu. Paredzams, ka līdz 2050. gadam cilvēku skaits, kas ir 60 gadus veci un vecāki, gandrīz dubultosies, sasniedzot teju 2,1 miljardu visā pasaulē. Tāpat arī Centrālā statistikas pārvalde ziņo, ka Latvijas iedzīvotāji dzīvo vidēji par pieciem gadiem ilgāk nekā 1991. gadā. Tādējādi, ņemot vērā pieaugošo gados vecāku cilvēku skaitu, finanšu jautājumi kļūst arvien būtiskāki.
Seniori: uzticami aizņēmēji ar stabiliem ienākumiem
Ja vēsturiski cilvēki tika mudināti likvidēt parādus pirms aiziešanas pensijā vai pēc iespējas agrāk, pēdējo gadu desmitu laikā finanšu speciālisti ir mainījuši šo nostāju. Arvien vairāk mājsaimniecību, kurās dzīvo cilvēki pēc 55 gadu vecuma, ir parādsaistības, liecina organizācijas Employee Benefit Research Institute (EBRI) dati. Un šai tendencei nav negatīvas sekas – vecāka gadagājuma cilvēki arvien biežāk izmanto aizdevumus neparedzētiem izdevumiem un dzīves kvalitātes uzlabošanai, tādējādi saglabājot aktīvu lomu sabiedrībā.
Tātad ir jāņem vērā, ka ilgmūžības ekonomika uzliek par pienākumu arī finanšu industrijai pārskatīt, vai senioriem tiek nodrošināta piekļuve finanšu pakalpojumiem, jo īpaši neparedzētos gadījumos, tādējādi nodrošinot vecāka gadagājuma cilvēku finansiālo labklājību. Lielākais stereotips ir uzskatīt, ka seniori nespēs pildīt uzņemtās saistības, tomēr DelfinGroup pieredze rāda pretējo.
Kāpēc seniori ir uzticami partneri naudas darījumiem? Atbilde ir, ka viņiem ir stabili ienākumi un augsta atbildības izjūta. Lēmumus virza pragmatiska un racionāla nepieciešamība. No mūsu pieredzes, pārsvarā aizņēmumi tiek izmantoti neplānotu izdevumu finansēšanai, piemēram, māsaimniecības tehnikas iegādei, mājokļa remontam u.tml. Arī ekonomikas eksperti no Masačūsetas Universitātes uzsver, ka seniori ir finansiāli drošākais sabiedrības segments. Tikmēr ASV Federālā rezervju sistēmas apsekojuma Survey of Household Economics and Decisionmaking (SHED) dati atklāj, ka tikai 58% cilvēku vecumā no 25 līdz 34 gadiem spēj segt negaidītus 400 dolāru izdevumus. Savukārt šis rādītājs sasniedz 77% cilvēku vecumā no 65 līdz 74 gadiem un 82% cilvēku, kas vecāki par 75 gadiem. Tātad senioriem ir augstāka finanšu drošība nekā jaunākajām vecuma grupām, kas vēl vairāk nostiprina viņu pozīcijas kā uzticamiem aizņēmējiem.
Senioru finansiālā neatkarība un aktīva loma sabiedrībā
Ir skaidrs, ka, sniedzot piekļuvi nepieciešamajiem finanšu resursiem, seniori var risināt dažādas vajadzības, vienlaikus saglabājot savu neatkarību. Tas veicina viņu aktīvu dalību ekonomikā un sabiedriskajā dzīvē, palīdzot nodrošināt veselīgāku un piepildītāku ikdienu. Piemēram, aizdevumi tiek izmantoti, lai segtu veselības uzlabošanas izdevumus, veiktu mājokļa remontu vai uzlabotu dzīves apstākļus, kas ļauj viņiem saglabāt komfortu un drošību savā mājvietā. DelfinGroup nodrošina patēriņa aizdevuma pakalpojumu cilvēkiem līdz pat 85 gadu vecumam, kā arī sniedz lombarda aizdevuma pakalpojumu bez vecuma ierobežojuma. Tas ļauj mums finansiāli iekļaut Latvijas iedzīvotājus neatkarīgi no vecuma vai ienākumu līmeņa.
Analizējot senioru vajadzības, jāatzīst, ka, lai arī šī paaudze ir aktīva digitālajā vidē, viens no viņu ekonomiskās iekļaušanas veiksmes faktoriem ir klātienes kontakts. Lai pakalpojuma sniedzēji būtu daļa no ilgmūžības ekonomikas, ir jāpārskata veidi, kā senioriem tiek nodrošināts ikdienas atbalsts un saziņa. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc pretēji citu lēmumiem slēgt klātienes filiāles Latvijā, mūsu pārvaldītajā Banknote tīklā joprojām ir vairāk nekā 90 veikali visā valstī.
Seniori ir sabiedrības pieredzējušākā daļa, kas izceļas ar augstu pienākuma apziņu, punktualitāti un stabiliem ienākumiem. Ar pieaugošo vecāka gadagājuma cilvēku skaitu ir skaidrs, ka viņi kļūst par būtisku ekonomikas un sociālās struktūras sastāvdaļu. Tādēļ finanšu nozarei ir būtiski pielāgoties šīm izmaiņām, lai nodrošinātu, ka seniori var ne tikai izdzīvot, bet arī dzīvot pilnvērtīgi un neatkarīgi.
Autors ir DelfinGroup valdes priekšsēdētājs
The post Kā ilgmūžības ekonomika maina finanšu industriju? appeared first on IR.lv.