Český byznys kolonizuje svět. Zahraniční impérium zdejších firem dál roste
Český kapitál dělá v zahraničí výpady, které svým objemem odpovídají spíš mnohem větší ekonomice. Těžké váhy zdejšího byznysu dávno přerostly domácí trh a v zahraničí vybudovaly impérium v hodnotě více než 1,5 bilionu korun. Jejich expanze za hranicemi v posledních letech výrazně zrychlila a rok 2025 nebyl ve spanilé akviziční jízdě výjimkou.
V rámci střední Evropy se Česko v tomto ohledu výrazně vymyká. Celkový objem přímých zahraničních investic českých subjektů dosáhl v roce 2024 přibližně 74 miliard dolarů, což je téměř dvakrát více, než kolik za hranicemi investovaly polské firmy. Navzdory tomu, že Poláků je čtyřikrát více než Čechů a jejich ekonomika je dvakrát větší.
Vyplývá to z dat Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). Čísla zahrnují také reinvestované zisky. Pokud tedy dceřinka české firmy v zahraničí nepošle dividendu „domů“, ale využije vydělané peníze na další rozvoj, počítá se to jako navýšení české investice v zahraničí. Reinvestování zisků je důležitým motorem růstu objemu zahraničních investic.
V případě Česka objem rychle narůstá i díky tomu, že firmy a family office zdejších miliardářů se nebojí v zahraničí pouštět do obřích obchodů. Stejně jako loni i letos táhla akviziční aktivitu českých firem v zahraničí hlavně jména z horních příček Forbes žebříčku nejbohatších Čechů.
Těžké váhy
Skupina PPF Renáty Kellnerové společně se svým novým spojencem e& ze Spojených arabských emirátů letos koupila v Srbsku telekomunikační firmu SBB. Poskytovatel internetu a kabelovky se prodal v přepočtu za 21 miliard korun. PPF nedávno oznámila také koupi slovenského telekomu UPC Slovakia za 2,3 miliardy korun.
Holding EPH Daniela Křetínského zase ovládl Slovenské elektrárny, největšího slovenského výrobce elektřiny, a pořídil si letos také plynovou elektrárnu Corby ve Velké Británii. Czechoslovak Group Michala Strnada pak získal za několik miliard korun podíl 9,2 procenta v německé chemičce Alzchem Group.
Činil se také Pavel Tykač a jeho skupina Sev.en, která v tomto roce posilovala novou ocelářskou nohu svého byznysu. Tykač koupil od španělské firmy Celsa dvě ocelárny ve Velké Británii a ve Skandinávii, přičemž hodnota tohoto obchodu se podle odhadů počítá ve vyšších miliardách až desítkách miliard korun.
České firmy letos dokončily v zahraničí celkem 66 akvizic, jak alespoň vyplývá ze specializované databáze Mergermarket. Nakupovaly hlavně v Polsku (14 transakcí) a Německu (12 transakcí). Mimo Evropu akvírovaly české subjekty firmy v USA (4), Austrálii (2) a jeden obchod proběhl v Brazílii.
Zde si firma Energo-Pro patřící osmému nejbohatšímu Čechovi – neviditelnému miliardáři Jaromíru Tesařovi – koupila v Brazílii vodní elektrárnu, která vyrábí víc elektřiny než Orlík, Slapy a Lipno dohromady.
Energo-Pro si za 6,3 miliardy korun pořídilo elektrárnu na přehradě nad slavnými vodopády Iguaçu, která je hotová teprve šest let. Je to vůbec největší akvizice, jakou kdy český subjekt provedl v Jižní Americe. Tesařovi patří přes padesát elektráren, nově pořízená Baixo Iguaçu je ale ze všech největší.
Miliardář vlastní elektrárny v Česku, Bulharsku, Turecku a Gruzii. Vedle toho jeho firma začala expandovat v Brazílii, kde si loni pořídila sedm menších zdrojů, které doplnila už zmíněnou obří elektrárnou těsně před národním parkem.
- ČEZ završil svůj vstup do britské společnosti Rolls-Royce SMR, za zhruba pětinový podíl zaplatil přibližně šest miliard korun.
- Developer a provozovatel logistických parků P3 koupil za zhruba 3,5 miliardy korun osm skladů a parkovací dům ve španělském městě Getafe ležícím třináct kilometrů jižně od Madridu.
- Průmyslová skupina MTX Group miliardáře Petra Otavy koupila chorvatskou firmu Omial Novi, která vyrábí hliníkové obaly pro potraviny a krmiva.
- Czechoslovak Group Michala Strnada v dubnu dokoupila zbývajících třicet procent italské skupiny Fiocchi, která vyrábí malorážovou munici, a stala se tak jejím stoprocentním vlastníkem.
Vedle výpadů miliardářů z top desítky nejbohatších Čechů vyčnívá ještě jedna obří česká zahraniční akvizice. Fintech FTMO, za nímž stojí Otakar Šuffner a Marek Vašíček, letos koupil jednoho z největších forexových brokerů na světě Oanda. Česká tradingová firma založená v roce 2014 tak převzala významného konkurenta působícího na nejvýznamnějších trzích světa, který vznikl o osmnáct let dříve.
Česká pestrost
České byznysové impérium za hranicemi republiky dál roste a nabývá globálního významu. Křetínského EPH je už dle celkové instalované kapacity mezi desítkou největších výrobců energie v Evropě. Realitní společnost CPI Property Group Radovana Vítka je největším subjektem svého druhu ve střední Evropě. Firma Allwyn ze skupiny KKCG Karla Komárka je vůbec největší evropskou loterijní společností.
„Jednou z nejdůležitějších vlastností tohoto fenoménu je jeho pestrost. Kdyby to byla jen jedna česká firma, tak bychom si mohli říct, že jde o náhodu. Ale vidíme, že expanze českého kapitálu do zahraničí se neomezuje ani na jednu podnikatelskou skupinu, ani na jeden segment ekonomiky, a dokonce ani na jeden světový region,“ hodnotí senior analytik J&T Banky Pavel Ryska.
The post Český byznys kolonizuje svět. Zahraniční impérium zdejších firem dál roste appeared first on Forbes.
