Britanska kraljica: Okončati svađe oko Brexita
Sa približavanjem 29. marta, kada Velika Britanija treba da izađe iz Evropske unije, Ujedinjeno Kraljevstvo je u najdubljoj političkoj krizi u posljednjih pedeset godina kako, a čak i da li, da napusti evropsku zajednicu kojoj se pridružila 1973. godine.
Mada 92-godišnja kraljica Elizabeta nije eksplicitno spomenula Brexit u govoru održanom u Ženskom institutu u Norfolku, izjavila je da se svaka generacija suočava sa “novim izazovima i prilikama”.
“Dok tražimo nove odgovore u modernom dobu, ja više volim već testirane recepte, naprimjer da govorimo dobro jedni o drugima, da poštujemo različite perspektive i da se udružimo kako bismo pronašli zajedničke interese, nikad ne gubeći iz vida veliku sliku o stvarima”, izjavila je kraljica.
Iako maskirane u konvencionalni jezik kojim se kraljica tradicionalno koristi, primjedbe o britanskoj krizi su poruka političarima da riješe probleme koji su zemlju sa petom najjačom ekonomijom na svijetu gurnuli na rub krize.
Buckinghamska palača je odbila komentirati kraljičinu izjavu. Iako na čelu države, kraljica je javno neutralna u političkim pitanjima i nema pravo glasa, mada je prije referenduma o škotskoj nezavisnosti iz 2014. godine oprezno poručila Škotima da pažljivo razmisle o svojoj budućnosti.
Budućnost Brexita ostaje nepredvidiva, a opcije sežu od haotičnog izlaska koji bi mogao preplašiti investitore širom svijeta, do novog referenduma koji bi mogao poništiti proces.
Premijerka Theresa May je uključena u posljednji pokušaj da dobije podršku za prepravljeni dogovor o izlasku nakon što je parlament ovog mjeseca odustao od originalnog plana tokom najvećeg poraza u modernoj britanskoj historiji.