Добавить новость
123ru.net
World News in Bulgarian
Декабрь
2022

«Хуанцю шибао», Китай: Ако САЩ успеят да «промият мозъците» на ЕС, нищо няма да остане от икономиката му

0

САЩ многократно прибягват до манипулация, борейки се с Европа за лидерство в промишлеността, пише «Хуанцю шибао». Това се повтаря и сега — Вашингтон я плаши с «китайската заплаха», за да затегне контрола. Но ЕС не иска да бъде американско „винтче“ в системата. Превод от «Хуанцю шибао», Китай: Според съобщения в американските медии САЩ и Европейският […]

«Хуанцю шибао», Китай: Ако САЩ успеят да «промият мозъците» на ЕС, нищо няма да остане от икономиката му

САЩ многократно прибягват до манипулация, борейки се с Европа за лидерство в промишлеността, пише «Хуанцю шибао». Това се повтаря и сега — Вашингтон я плаши с «китайската заплаха», за да затегне контрола. Но ЕС не иска да бъде американско „винтче“ в системата.

Превод от «Хуанцю шибао», Китай:

Според съобщения в американските медии САЩ и Европейският съюз ще проведат среща на високо ниво във Вашингтон през декември. Те я нарекоха отговор на така наречената «непазарна политика» на Китай. От няколко дни САЩ се опитват под различни предлози да блокират и потиснат нормалното технологично, икономическо и търговско развитие на КНР.

Сега обаче това, което заслужава да се отбележи, е, че Европа, която беше най-гласовите в подкрепата си за глобализацията, също изглежда в капана на американското промиване на мозъци и е изложена на риска от антиглобализъм.

От гледна точка на някои европейски политици, докато определени продукти не се произвеждат самостоятелно, продават или доставят от западните съюзници, проблемите няма да изчезнат. Веригите за производство и доставки, в които Европа е тотално включена, също се «замърсяват» от наратива за всеобщата безопасност.

След избухването на конфликта в Украйна някои европейци започнаха да сравняват тесните икономически и търговски връзки между Китай и техния регион с енергийните отношения с Русия, твърдейки, че ЕС трябва да се поучи от настоящата ситуация и да вземе предпазни мерки, за да предотврати повторение на „възможни кризисни прекратявания на доставките».

Второ, ценностните различия все повече се приравняват на „икономическите заплахи“. Популяризирането на темата за „избягване на прекомерната зависимост от Китай“ в европейското обществено мнение се основава на логиката, че политическите и социални системи на Поднебесната са много различни от установените на континента, така че да се разчита на китайски доставки уж било рисковано.

Трето, „всичко се превръща в риск за сигурността“. Независимо дали китайските компании инвестират в изграждането на европейска инфраструктура или придобиват производствени и технологични съоръжения в региона, които произвеждат всичко от чипове до чиста енергия и редки минерали, или дали европейските компании разширяват производството, инвестициите и бизнеса си в Китай, всичко минава , през някакви «идеологически» филтри.

Следователно дори очевидните действия за задълбочаване на сътрудничеството и постигане на взаимноизгодни резултати могат да бъдат използвани като доказателство, че „разширяването на влиянието на Китай в определена област представлява заплаха за сигурността на ЕС“, вместо рационална оценка на реалните нужди на двете страни и перспективите за партньорство.

Всъщност това политизиране на икономическите въпроси, превръщането на „всичко“ в заплаха за сигурността, както и филтрирането през всякакви идеологически наративи и политически събития, може да застави Европа, която винаги е била силен поддръжник на икономическата глобализация, несъзнателно да се превърне в антиглобалистка сила, която строи стени и копае ровове.

В продължение на десетилетия, в процеса на икономическата интеграция, всички страни постигнаха най-големи ползи за себе си чрез увеличаване на отвореността и улесняване на свободния поток на ресурси, пазари, технологии и таланти. Благодарение на взаимодопълняемостта на икономическата и естествена структура промишлеността, науката и технологиите формираха цялостен глобален модел.

За Европейския съюз, който е силно зависим от международния пазар и производствените ресурси и е дълбоко интегриран в процеса на глобализация, а също така има тесни търговски връзки с големите държави, това ще създаде потенциален риск от нов удар, така че Европа трябва да съхрани своята бдителност.

В същото време ЕС винаги е претендирал, че е знаменосец на свободната търговия и глобализацията. Опасявам се, че този образ ще бъде поставен под въпрос.

Доколкото обединението все повече се стреми да си сътрудничи с така наречените „съмишленици партньори“, ако нейната собствена икономическа жизнеспособност и пазарна привлекателност бъде отслабена от „антиглобализационни“ изявления и действия, това ще намали желанието на други икономики да задълбочат връзките си с еврозоната.

Освен това Съединените щати, все по-търсено убежище от някои страни и политици в региона, се опитват да увеличат контрола си върху жизненоважни индустриални линии, включително тези в Европа.

Търгувайки със „страх от заплахи за сигурността“, САЩ се опитват да превърнат страните от ЕС в „детайли“, покорни васали на системата на индустриалните технологии, в ядрото на които е Америка.

Ако този път ЕС приеме риториката на Вашингтон за „общата сигурност“ и отслаби взаимно изгодните търговски и икономически отношения с Китай, удряйки себе си, какво ще остане от нейната промишлена сигурност, пазарна зависимост и конкурентоспособност в бъдеще?

Дали ролята на „винтче” в американския икономически и технологичен механизъм ще укрепи или отслаби икономическата сигурност и автономност на континента?

Добрата новина е, че в някои европейски държави и политици започна процес на преосмисляне, опитвайки се да погледнат по-прагматично и балансирано на връзката между икономическата безопасност и „взаимозависимостта“.

Холандската компания за литографски машини ASML наскоро обяви, че няма да се съобрази със забраната на САЩ за китайска технология и оборудване за производство на чипове.

Според друго съобщение Жозеп Борел, върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, каза, че ЕС ще „отстрани разрива“ със забраната на САЩ за износ на високотехнологични чипове.

Не толкова отдавна германският канцлер Олаф Шолц ръководи голяма бизнес делегация, която посети Китай, което също се превърна в мощен сигнал от Европа за по-нататъшно задълбочаване на взаимноизгодните икономически и търговски отношения с Китай.

Пекин счита, че ЕС ще направи рационален избор и ще изхожда от собствените си интереси, глобалната отговорност и съвременните тенденции на развитие.

Автор: Дун Ифан — научен сътрудник в Института за европейски изследвания към Китайската академия за съвременни международни отношения

Източник: https://opinion.huanqiu.com/article/4AeFVeBzgAZ

Паликрушева, превод и редакция

Присъедини се към нашия Телеграм-канал!
https://t.me/NewsFrontBulgaria/3

«Хуанцю шибао», Китай: Ако САЩ успеят да «промият мозъците» на ЕС, нищо няма да остане от икономиката му






Загрузка...


Губернаторы России
Москва

Сергей Собянин: Внедряем принципы цифровой клиники


Спорт в России и мире
Москва

В Димитровграде проводят чемпионат России по парусному спорту в классе «микро»


Загрузка...

Все новости спорта сегодня


Новости тенниса
Хуберт Хуркач

Хуркач о реванше со Зверевым: «В голове сидел тот матч в финале United Cup»


Загрузка...


123ru.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.


Загрузка...

Загрузка...

Экология в России и мире
Москва

Экологи «Россети Центр» и «Россети Центр и Приволжье» показали высокий профессионализм на Всероссийском конкурсе





Путин в России и мире
Москва

Замглавы МИД России и посол Южной Кореи обсудили визит Путина в КНДР


Лукашенко в Беларуси и мире
Минск

Президент Белоруссии заверил Лаврова в полной поддержке




123ru.netмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

123ru.net — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.





Зеленский в Украине и мире
Киев

"Запад до последнего будет закрывать глаза на зверства режима Зеленского": Мария Захарова ответила Киеву после атаки на Севастополь


Навальный в России и мире


Здоровье в России и мире


Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России






Загрузка...

Загрузка...



Фанагория

Путешествуй с “Фанагорией” в небе и по земле!



Москва

Свыше 1,2 тысячи спортсменов примут участие в забеге в Зарайске 29 июня

Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net



Спонсоры 123ru.net