მდინარაძე: კაპანაძემ ვერ თქვა, რომ ODHIR-ის დასკვნით, გერმანული მოდელი კონსტიტუციურია
„ასეთი წინადადება მათ ვერ თქვეს. ახლა სიტყვების მანიპულირებით ცდილობენ, ქართული საზოგადოება დაარწმუნონ, რომ თითქოს გერმანული მოდელი შეესაბამება საქართველოს კონსტიტუციას. ამის დადგენა იყო, არის და იქნება შეუძლებელი. სერგი კაპანაძემ ვერ თქვა, რომ გერმანული მოდელი შეესაბამება საქართველოს კონსტიტუციას. წერია სადმე, რომ გერმანული მოდელი შეესაბამება საქართველოს კონსტიტუციას?“ - აღნიშნავს მამუკა მდინარაძე.
რაც შეეხება პოლიტიკურ ძალებს შორის კონსენსუსის შესახებ დასკვნაში მითითებას, მდინარაძის თქმით, ეს მსჯელობის საგანია და ამას მათ ევროპელი კოლეგებიც მოუწოდებდნენ.
მდინარაძემ ოპოზიციის მიერ ინიცირებული კანონპროექტის იმ ნაწილზეც ისაუბრა, რომელიც მაჟორიტარული ოლქების განსაზღვრას ეხება.
„თუ საუბარია მაჟორიტარული ნაწილისთვის ავღანურ ვერსიაზე, ამ შემთხვევაში ჩვენ ვამბობდით, რომ ეს შესაძლებელია ფორმალურად იყოს შესაბამისი საქართველოს კონსტიტუციასთან, მაგრამ არის მიუღებელი და აქ არის სხვა არგუმენტები“, - თქვა მდინარაძემ.
პარლამენტის ვიცე-სპიკერმა „ევროპული საქართველოდან“ სერგი კაპანაძემ ეუთო/ODHIR-ის დასკვნის შესახებ თქვა, რომ დოკუმენტის თანახმად, ე.წ. გერმანული მოდელი სრულ შესაბამისობაშია საერთაშორისო სტანდარტებთან.
„რაც მთავარია, არცერთი სიტყვა არ არის ნათქვამი იმის შესახებ, რომ შემოთავაზებული მოდელი არაკონსტიტუციურია“, - აღნიშნა სერგი კაპანაძემ.
ოპოზიციის მიერ ინიცირებული ე.წ. გერმანული მოდელის შესახებ კანონპროექტზე ეუთო/ODHIR-მა დასკვნა გამოაქვეყნა. ამ თხოვნით მას სახალხო დამცველმა დეკემბერში მიმართა.