World News
Июнь
2019

Złota LE K, gr. C: Białorusinki wciąż niepokonane

W trzeciej serii spotkań grupy C złotej Ligi Europejskiej kobiet reprezentacja Białorusi pokonała 3:1 Hiszpanię awansując na fotel lidera tabeli. Białorusinki są jedynym niepokonanym zespołem w tej grupie. Pierwsze zwycięstwo w rozgrywkach odniosły siatkarki Finlandii, które w wyjazdowym meczu wygrały 3:1 z Azerbejdżanem. Reprezentacja Hiszpanii do Mińska przyjechała jako lider tabeli, który miał na koncie […]

Artykuł Złota LE K, gr. C: Białorusinki wciąż niepokonane opublikowany na Strefa Siatkówki - Mocny Serwis.

Reprezentacja Hiszpanii do Mińska przyjechała jako lider tabeli, który miał na koncie komplet puntów po dwóch spotkaniach. Podopieczne Pascuala Saurina świetnie rozpoczęły mecz, prowadząc 8:1, potem 16:6 i wygrały pierwszego seta pewnie do 17. Nic nie zapowiadało tego, co nastąpiło później. Trener Piotr Chiłko dokonał dwóch zmian i jego zespół całkowicie odmienił oblicze. Mimo początkowego prowadzenia przyjezdnych w drugim secie Białorusinki błyskawicznie odrobiły straty i wyszły na prowadzenie 16:10. Wygrały tego seta do 13, nie dając rywalkom żadnych szans.

To był jednak tylko wstęp. W kolejnej partii gospodynie zagrały jeszcze lepiej, a bezradne Hiszpanki mogły się tylko przyglądać, jak przeciwniczki raz za razem punktują. Na drugiej przerwie technicznej siatkarki z Białorusi miały 11 punktów przewagi, a seta zakończyły nie pozwalając rywalkom przekroczyć bariery 10 punktów. Tak wysoka wygrana podziałała na gospodynie dekoncentrująco. Czwarty set był już bardzo wyrównany, a Hiszpanki w końcówce wyszły na prowadzenie 21:18 i były bliskie doprowadzenia do tie-breaka. Zespół z Białorusi wygrał jednak po walce na przewagi 27:25 i zgarnął komplet punktów. Świetny mecz w barwach zwycięskiej drużyny rozegrały Katsiaryna Sakołczuk (16 pkt.) oraz wprowadzona na boisko Anastazja Harelik (14 pkt.). W zespole gości najskuteczniejsza była Jessica Rivero (16 pkt.).

Białoruś – Hiszpania 3:1
(17:25, 25:13, 25:8, 27:25)

Składy zespołów:
Białoruś: Stoliar (11), Kalinouskaja (12), Sakołczuk (16), Klimec (2), Markiewicz (1), Szasz, Fedarynczuk (libero) oraz Kasciuczuk (5), Harelik (14), Kananowicz (3) i Hryszkiewciz (5)
Hiszpania: Berbel (11), Corral (2), Rivero (16), Caro Garcia (1), Gonzalez (14), Escamilla (13), Sanchez (libero) oraz Elizaga (2), Lazaro i Martinez (1)

Siatkarki Finlandii przed meczem z Azerbejdżanem w Baku miały zerowy dorobek punktowy i traciły do rywalek… jeden punkt. Po wyrównanym początku pierwszego seta Finki przejęły inicjatywę, odskoczyły rywalkom i pewnie wygrały do 17. Drugiego seta przyjezdne rozpoczęły od prowadzenia 8:0, potem prowadziły 16:4 i gdyby nie rozprężenie w końcówce, byłby pogrom. Finki i tak bardzo pewnie wygrały tę partię do 16 i prowadziły już 2:0.

W trzeciej partii do głosu doszły gospodynie, które po nieudanym początku odrobiły straty i dzięki skutecznej grze Anastazji Bezsonowej (15 pkt.) wygrały tego seta do 19, przedłużając swoje nadzieje na punkty w tym meczu. W czwartej odsłonie od początku jednak prowadziły przyjezdne, które w końcówce miały już 6 punktów przewagi (21:16). Azerki rzuciły się do odrabiania strat, ale było już za późno. Reprezentacja Finlandii wygrała do 22 i cały mecz 3:1 i mogła świętować pierwsze zwycięstwo w tegorocznych rozgrywkach. Ogromny w tym udział miała Saara Esko, która zdobyła dla swojego zespołu 22 punkty.

Azerbejdżan – Finlandia 1:3
(17:25, 16:25, 25:19, 22:25)

Azerbejdżan: Azimowa (3), Gurbanowa (2), Abdulazimowa (6), Bezsonowa (15), Azizowa (12), Kiryliuk (6), Karimowa (libero) oraz Salbiszwili i Alijewa (10)
Finlandia: Esko (22), Bjerregard-Madsen (12), Riikila (15), Alanko (2), Pihlajamaki (5), Korhonen (12), Sievanen (libero) oraz Hamalainen (libero), Kokkonen (1), Kylmaaho, Karhu i Czakan