123ru.net

World News in Macedonian

Новости от Sportsweek.org

Sportsweek.org

Первые новости сегодня

Вопрос прорабатывался с прошлого года: военный эксперт о новой армии на Дальнем Востоке

Для улучшения системы противовоздушной обороны и усиления авиационной компоненты создается новая армия на Дальнем Востоке. Читать дальше...

Все новости

Илон Маск до Путин: Можност за војна поради вештачката интелигенција

Russia Beyond The Headlines (mk) 

Маск укажува на изјавата на Путин, коментирајќи ја на својот профил на „Твитер“ најпрвин со кратката фраза „Почна“.

Путин: Лидерот во сферата на вештачката интелигенција ќе владее со светот

Потоа во дијалог со корисниците на социјалната мрежа тој истакнува дека Русија, Кина и сите останати земји наскоро „ќе бидат силни во компјутерските науки“.

„Натпреварувањето за надмоќ во сферата на вештачката интелигенција на национално ниво, веројатно, може да стане причина за почеток на Трета светска војна“... Читать дальше...

Фрегатата „Адмирал Макаров” при тестирањето собори „крстосувачки ракети“

Russia Beyond The Headlines (mk) 

Најновата руска фрегата „Адмирал Макаров” во рамките на државните испитувања на полигоните на Балтичката флота од противвоздушен ракетен систем „Штиљ“ погодија симулирани крстосувачки ракети, соопшти претставникот на прес-службата на Западниот воен округ Роман Мартов.

„Екипажот на бродот успешно реализираше ракетни гаѓања на поморски воздушни цели во рамките на државните испитувања“, изјави Мартов, додавајќи дека „според зборовите на претставниците на произведувачот и екипажот, сите поставени задачи се успешно исполнети“, пренесува „Взгљад”.

Соѕвездие од „Адмирали“ ќе ги заштити интересите на Русија во светските води

Се наведува дека дека целите биле истрелани од малите ракетни бродови „Гејзер” и „Ливењ”.

Во април фрегатата „Адмирал Марков” во текот на завршната фаза на државните испитувања на Балтичкото море погоди реална воздушна цел со помош на противвоздушниот ракетен систем „Штиљ”.

„Адмирал Макаров” е патролен брод од Проектот 11356. Читать дальше...

Откачени автомобили на руски начин

Russia Beyond The Headlines (mk) 

Извор: Roman Nikitin, drive2.ru

Роман Никитин од Сибир е голем обожавател на научната фантастика. Тој дошол на идеја стариот автомобил Toyota Carina Surf да го претвори во борбено возило од некој постапокалиптичен свет. Дизајнот е инспириран од филмот „Лудиот Макс“ и од други слични филмови со бркотници на автомобили. Ваше е само од џебот да извадите 2200 американски долари.

Извор: andreios/drive2.ru

Доколку на Бетмен некогаш му биде потребно да го замени својот Бетмобил со некој друг модел, веројатно ќе го купи овој ѕвер. Читать дальше...

Само да нема војна: Кобната судбина на конзулатот во Сан Франциско

Russia Beyond The Headlines (mk) 

Рускиот конзулат во Сан Франциско е основан во 1852 година. Руската американска компанија која ја финансирала државата ја однела победата во трката за урбанизација на Алјаска и на Калифорнија, потиснувајќи ја конкуренцијата и обезбедувајќи монопол на територијата на руска Америка,

Рускиот цар Павел Први сакал да ја зачува власта над земјите на Северна Америка кои ги истражиле руските патописци и бизнисмени, а за тоа му биле потребни силни луѓе. Еден од нив бил Вилијам Монтгомери Стјуард, за кого се знае единствено дела бил бизнисмен. Читать дальше...

Во Русија зголемен бројот на стогодишници

Russia Beyond The Headlines (mk) 

Како да се запре стареењето?

Според докторот на историски науки, професор на Московскиот државен универзитет (МГУ) Андреј Коротаев, зголемувањето на бројот на стогодишници е сосема природно. „Тоа е поврзано првенствено со развојот на медицината. Очигледно е дека технологиите во последниве години направија голем исчекор. Постигнати се сериозни успеси во намалувањето на смртноста од кардиоваскуларни болести“, објасни тој. Според професорот, руските научници создаваат сѐ поефикасни лекови за борба против онколошките заболување... Читать дальше...

Путин: Обновено темпото на раст на руската економија

Russia Beyond The Headlines (mk) 

„Достигнуваме обнова на темпото на економски раст. Тоа не е како во Индија или Кина, но сепак по рецесијата гледаме и регистрираме раст на економијата за повеќе од 2%“, изјави Путин.

„Постигнавме рекордно за Русија намалување на инфлацијата“, соопшти Путин. „Сега тоа е 3,5%, до крајот на годината очекуваме 3,7-3,8%“, истакна рускиот претседател.

Земјите од БРИКС инвестираат во руското злато

Притоа шефот на руската држава истакна дека „продлабочувањето на економската соработка со земјите од БРИКС Русија го реализира денес во услови на надминување појави на криза во нашата економија“.

Путин... Читать дальше...

Маневри на 11 полкови со ракетни системи „Топол“, „Топол-М“ и „Јарс“

Russia Beyond The Headlines (mk) 

Во маневрите учествуваат околу 400 единици на крупногабаритна техника. Се соопштува дека една третина од полковите „реализираат интензивни маневарски дејствија“.  Вежбите се одржуваат во 20 региони на Русија. Војската ќе одработи ставање на единиците во борбена готовност, маневарски дејствија и освојување на нови подрачја за борбено патролирање, пренесува „Взгљад“.

Се истакнува дека информацијата за маршрутите однапред не е доставена – маневрите се од ненадеен карактер. Притоа специјалните сили... Читать дальше...

Одбојкарите на Русија го освоија Европското првенство

Russia Beyond The Headlines (mk) 

Машката одбојкарска репрезентација на Русија ѝ нанесе пораз на селекцијата на Германија и го освои златниот медал на Европското првенство што се одржуваше во Полска.

Сочи по Олимпијадата: спортски туристички рај

Финалето се одигра во неделата во Краков. Натпреварот заврши со резултат 3:2 во полза на руските одбојкари (25:19, 20:25, 25:22, 17:25, 15:13). Во составот на репрезентацијата на Русија 19 поени реализираше Максим Михајлов, Дмитриј Волков беше ефикасен со 14 поени. Читать дальше...

Орешкин: Европа е заинтересирана за нови инвестиции во руската економија

Russia Beyond The Headlines (mk) 

Министерот за економски развој на РФ Максим Орешкин изјави за пораст на интересот на европскиот бизнис за инвестиции во руската економија по поминувањето на кризата.

3 години „војна со санкции“: Победува ли Русија?

„Можам да кажам дека се справивме“, - вака министерот во интервју за НТВ одговори на прашањето дали поминала кризата за руската економија.

Тој исто така укажа на тоа дека во последниот квартал руската економија демонстрирала пораст од 2,5%, а обемот на акумулираните француски инвестиции во Русија достигнал 18 милијарди евра и додаде дека „инвестициската активност... Читать дальше...

Видео: Капсулата на „Сојуз МС-04" успешно се приземји во Казахстан

Russia Beyond The Headlines (mk) 

Тројцата членови на екипажот на Меѓународната вселенска станица (МВС) успешно слетаа на Земјата во Казахстан, соопштува RT.

На Земјата се вратија космонаутот на „Роскосмос“ Фјодор Јурчикин и астронаутите на НАСА Пеги Витсон и Џек Фишер.

До пристигнувањето на МВС на следната експедиција „53/54“, рускиот космонаут Сергеј Рјазански, американскиот астронаут Рендолф Брезник и италијанскиот астронаут Паоло Несполи ќе продолжат да работат во орбитата.